11 دلیل بوی غیرعادی ادرار

بوی طبیعی ادرار، ناچیز و غیر مهمه. ولی بعضی وقتا بوی ادرار تغییر می کنه و باعث نگرانی شما در مورد وجود یه مشکل می شه.

بوی ادرار به حجم و غلظت مواد مختلفی که به وسیله کلیه ها دفع می شن، بستگی داره.

 

 

خیلی از مواد غذایی و داروها مانند مارچوبه و یا بعضی مکملای ویتامینی، بوی ادرار رو تغییر میدن.

 

بعضی وقتا بوی غیرعادی ادرار، نشون دهنده یه مشکل یا مریضی در بدنه، مانند :

1- عفونت مثانه

2- سیستیت (التهاب مثانه)

3- کم آبی بدن

 

4- کتوز دیابتی: یعنی مقادیر زیاد اسیدهای خون به نام کتونا. این آسیب بیشتر در مبتلایان به دیابت نوع یه اتفاق میفته. دلیل ایجاد این آسیب کاهش هورمون انسولین در بیماره. به دنبال کاهش انسولین و نبود توانایی سلولای بدن در به کار گیری قند خون، سلولای چربی بدن شکسته می شن که منتهی به رهایی کتونا در خون می گردن. افزایش کتونا منتهی به به افزایش اسیدیته خون می شه. این وضعیت موجود با عنوان کتواسیدوز دیابتی میگن.

در بیشتر موارد، تغییر بوی ادرار موقتیه و مریضی خطرناکی رو نشون نمی ده. اما بعضی وقتا بوی غیرعادی ادرار مربوط به یه بیماریه

5- فیستول روده و مثانه : منفذ غیرعادی بین روده و مثانه که باعث ورود باکتریا از روده به مثانه می شه. این فیستول در اثر عمل جراحی و یا مریضی روده مانند کرون یا کولیت زخمی ایجاد می شه.

 

6- مریضی ادرار شیره افرا : یه مریضی ژنتیکی نادر که باعث می شه بعضی اسیدآمینها در بدن تجزیه نشن. در نتیجه ادرار بوی شربت افرا رو میده. نبود درمان این بیمای منتهی به آسیب مغزی و حتی مرگ می شه.

 

7- مشکل متابولیکی : وجود مشکل یا مشکل در روشی که بدن غذاها رو به انرژی تبدیل می کنه.

 

8- دیابت نوع دو (در صورت نبود کنترل)

9- عفونت مجاری ادراری

10- مریضی کبدی

 

11- مریضی فنیل کتونوری : اگه بدن نوزاد متولد شده قادر به شکستن اسیدآمینه فنیل آلانین نباشه، مریضی فنیل کتونوری یا فنیل کتون اوریا (PKU) ایجاد میشه. این مریضی مادرزادی، جنبه ژنتیکی و ارثی داره.

فنیل آلانین زیاد موجب افزایش مقدار فنیل کتون در خون می شه. فنیل کتون از راه ادرار دفع می شه. این ماده واسه سیستم عصبی مرکزی مضره و موجب آسیب مغز می شه.

 

اخطار

در بیشتر موارد، تغییر بوی ادرار موقتیه و مریضی خطرناکی رو نشون نمی ده. اما بعضی وقتا بوی غیرعادی ادرار مربوط به یه بیماریه.

 

اگه شما درباره تغییر بوی ادرار خود نگرانین، پیش دکتر برید.

آیلار آرزوگران

بخش سلامت تبیان

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *