11 دلیل برای عشق ورزیدن به رژیم مدیترانه‌ای | تغذیه سالم

11 دلیل واسه عاشقی کردن به رژیم مدیترانه ای

همون خواص به درد بخور رژیم مدیترانه ای که از قلب شما مراقبت به عمل می آورد، واسه مغز شمام به درد بخور و کمک کننده س. شما چربیای بد و مواد غذایی روند شده که می تونن منتهی به التهاب گردند رو، نمی خورید.

1. نبود نیاز به شمارش کالری!

حتماً تعجب کردین، ولی واقعا با رژیم غذایی مدیترانه ای شما کالریا رو شمارش نکرده و گروه های اصلی غذایی رو هم حذف نمی کنین. عوضش، دقیق شدن و فوکوس کردن روی جانشین کردن چربیای بد با شکلای جور واجور خوب اون هستش (روغن زیتون به جای کره، ماهی یا ماکیان به جای گوشت قرمز، میوه های تازه به جای دسرهای فانتزی و شیرین). در این رژیم شما حس گرسنگی خود رو با مواد غذایی خوشمزه و با این وجود پایه ای برطرف می کنین: سبزیجات و حبوبات. مغزها هم در این رژیم یکی از تکیه گاهْ های اصلی حساب می شن، اما باید خود رو به خوردن در آخرً روزانه یه مشت از اونا، راضی کنین. هم اینکه شما می تونین از نون کامل هم در حد میونه روی استفاده کنین.

 

2. مواد غذایی واقعاً تازه هستن

وقتی که مثل مدیترانه ایا غذا می خورید در قفسه مواد غذایی منجمد چرخ نمیزنین یا سراغ خرید فست فود نمی رین. دقیق شدن و فوکوس کردن بر مواد غذایی تازه و فصلیه که با سالم ترین روشای طبخ آماده می شن. یه سالاد خوشمزه با به کار گیری اسفناج، خیار، گوجه فرنگی، زیتون مشکی و پنیر فتا جفت و جور کنین. یا با به کار گیری سبزیجات رنگی یه سوپ رنگی تو یه وقتی کوتاه جفت و جور کنین.

 

3. در این رژیم می تونین نون داشته باشین

انتخاب غلات کامل، پایه رژیم مدیترانه ایه. نون (و پاستای) جفت و جور شده از غلات کامل، مواد مغذی بیشتری دارن و کلا سالم تر از شکلای جور واجور جفت و جور شده با آرد سفید هستن؛ بدین معنا که منتهی به افزایش یهویی قند خون و بعد افت سریع اون نمی شن. نون پیتا، غلات کامل آغشته به روغن زیتون و حمص رو امتحان کنین.

همون خواص به درد بخور رژیم مدیترانه ای که از قلب شما مراقبت به عمل می آورد،

واسه مغز شمام به درد بخور و کمک کننده س. شما چربیای بد و مواد غذایی

روند شده که می تونن منتهی به التهاب گردند رو، نمی خورید

4. انتخابای غذایی زیادی داره

رژیم غذایی مدیترانه ای شما رو محدود به یونان یا ایتالیا نمی کنه. منوی غذایی اون شامل فرانسه، اسپانیا، ترکیه، مراکش و دیگه کشورها هم می شه. تنها غذاهایی رو انتخاب کنین که براساس تغذیه سالم باشن: مقدار کم گوشت قرمز و لبنیات پرچرب؛ همراه با مقدار زیادی میوه ها و سبزیجات تازه، روغن زیتون و غلات کامل. مثلا، دستورهای غذایی کشور مراکش بیشترً شامل نخود، بامیه و چاشنیای جور واجور هستن و این محتویات اونا رو مناسبِ پروفایل سالم رژیم مدیترانه ای ساخته.

 

5. چربی ممنوع نیس

چربی (نوع خوب اون) پایه رژیم مدیترانه ای رو تشکیل میده. چربی خوب چیه؟ این چربی رو می تونین در مغزها، زیتون و روغن زیتون پیدا کنین (و نه چربی اشباع و ترانس مخفی در مواد غذایی روند شده). چربیای خوب نه فقط طعم و مزه ایجاد می کنن، بلکه در مقابله با مریضیا (از دیابت گرفته تا سرطان) هم، کمک کننده هستن. مثلا سس پستوی ریحان (یه سس ایتالیایی پرطرفدار) می تونه روشی خوشمزه واسه دریافت چربیای خوب گردو و روغن زیتون در رژیم غذایی تون باشه.

 

6. چاشنی هاش خوشمزه هستن

گیاهان و چاشنیای مدیترانه ای (ازجمله برگ بو، گشنیز، رزماری، سیر، فلفل و دارچین) اونقدر طعم و مزه زیادی به غذای شما میدن که دیگه سراغ نمک پاش نخواهید رفت. بعضی از اونا خواص به درد بخور سلامتی بخش هم دارن؛ مثلا گشنیز و رزماری شامل آنتی اکسیدانا و ریزمغذیا هستن.

7. گرسنه نمی شین

رژیم مدیترانه ای به شما این امکان رو میده که غذاهای خوش طعم مثل سیب زمینی شیرین گریل شده و حُمص (یه جور غذای پرطرفدار مدیترانه ای که ماده اصلی جفت و جور اون نخود هستش) رو استفاده کنین. اینا آهسته هضم می شن، پس به مدت طولانی تری احساس سیری دارین. وقتی که بتونین در زمان حمله های گرسنگی و هوسای غذایی از مغزها، زیتون، یا مکعبای پنیر کم چرب دریافت کنین، دیگه مشکل گرسنگی به سراغ شما نمیاد. پنیر فتا و پنیر هالومی در مقایسه با پنیر چدار چربی کمتری داشته و با این وجود مغذی و خوش طعم هم هستن.

 

8. جفت و جور اون آسونه

بیشترً غذاهای مدیترانه ای ساده، کوچیک و خیلی راحت قابل جفت و جور ان و mezze نامیده می شن. واسه جفت و جور وعده های عادی روزانه خود می تونین از دستور غذاهای موجود که بیشترً شامل ترکیبات سالم مانند زیتون، مغزها، روغن زیتون، غلات کامل و چاشنیا هستن، استفاده کنین.

 

9. می تونین کاهش وزن داشته باشین

ممکنه فکر کنین که کاهش وزن با خوردن مغزها، پنیر و روغنا نیاز به یه معجزه داره! اما این مواد غذایی پایه ای رژیم مدیترانه ای (در کنار سبک آهسته غذا خوردن)، به شما حس سیری و رضایت میدن؛ پس به تعهد به رژیم غذایی تون کمک می کنن. فعالیت بدنی منظم به خاطر حفظ وزن سالم هم بخش مهمی از سبک زندگی شما حساب می شه.

گیاهان و چاشنیای مدیترانه ای (ازجمله برگ بو، گشنیز، رزماری، سیر، فلفل و دارچین) اونقدر طعم و مزه زیادی به غذای شما میدن که دیگه سراغ نمک پاش نخواهید رفت

10. قلب شما قدردانتانه

تقریباً همه اجزاء رژیم غذایی مدیترانه ای واسه قلب شما مفیدن. روغن زیتون و مغزها کمک به کاهش کلسترول بد خون می کنن. میوه ها، سبزیجات و حبوبات در پیشگیری از گرفتگی عروق کمک کننده ان. ماهی کمک به کاهش تری گلیسیرید و فشارخون می کنه. اگه تا الان علاقه مند به ماهی نشدین، دستورهای غذایی مدیترانه ای رو هم امتحان کنین (مثلاً جفت و جور ماهی کامل قزل آلا به سبک کشور مراکش با سالاد لوبیا، ترخون و لیموترش).

 

11. واسه سالای طولانی تری حواس جمع باقی می مونید

همون خواص به درد بخور رژیم مدیترانه ای که از قلب شما مراقبت به عمل می آورد، واسه مغز شمام به درد بخور و کمک کننده س. شما چربیای بد و مواد غذایی روند شده که می تونن منتهی به التهاب گردند رو، نمی خورید. غذاهای غنی از آنتی اکسیدان رژیم مدیترانه ای، اونا رو دوستدار مغز ساخته.

 


منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *