11 خواص ضد آکنه و ضد پیری روغن میوه گل رز

: 11 خواص ضد جوش و ضد پیری روغن میوه گل رز

: روغن میوه گل رز ( Rose hip ) خواص ضد جوش و ضد پیری داره. شاید در ایران کمتر به اون پرداخته شده باشیم اما خواص مصرف میوه گل رز ( Rose hip ) فوق العاده س، مخصوصاً واسه پوست روغن میوه گل رز که از دانه های گل رز گرفته شده باشه خیلی خوبه، روغن میوه گل رز غنی شده از اسیدای چرب لازم و ویتامین A، C و E هستش که فواید زیادی واسه بدن داره که در این پست در بی جامه می خوایم این فواید رو بررسی کنیم.

بعضی از خواص مصرف روغن میوه گل رز

ویتامینای موجود در روغن میوه گل رز به عنوان آنتی اکسیدان ها عمل میکنن که به مقابله با رادیکالای آزاد کمک می کنن. اسید چرب لازم در روغن میوه گل رز، یعنی اسیدهای موضعی، لینولئیک، پالمتیک و گاما لینولئیک، به وسیله پوست جذب می شن و به پروستاگلاندین تبدیل می شن. این ترکیبات در بازسازی بافتا و غشاهای سلولی نقش دارن. این روغن هم اینکه به بهتر شدن سلامت پوست کمک می کنه و علائم پیری رو به تاخیر میندازه.
روغن میوه گل رز بو دار و چربه (مثل بیشتر روغنا)، و وقتی که با ویتامین E مخلوط می شه تا دو سال دیگه موندگاری بیشتر پیدا می کنه داره.

میدونید؟

فواید روغن میوه گل رز چیه ؟

1- مقابله با جوش و بهبود پوست صورت

Shutterstock

Shutterstock

با روغن میوه گل رز می تونین مژهای قوی تر و کلفت تر داشته باشین. خیلی راحت یه پد پنبه ای رو با دو تا پنج قطره روغن میوه گل رز مخلوط کنین و به آرومی روی مژهای خود بمالید.

8- رفع ترکای پوستی با روغن میوه گل رز

ترکای پوستی کم کم به دلیل کاهش کلاژن و الاستیک پوست ایجاد میشه که در نتیجه زخمای رو روی پوست شما بوجود می آورد. پوست شما خیلی راحت روغن میوه گل رز رو جذب کرده و اسیدهای چرب لازم در اون باعث تولید کلاژن می شه که توانایی نرم و مرطوب کنندگی هم داره.  اسیدهای چرب به پروستاگلاندین تبدیل می شن که باعث تحریک شدن پوست واسه بازسازی می شه که در آخر ترکای پوستی رو نابود می کنه.

چند قطره روغن میوه گل رز رو به قسمتای مشکل دار پوست خود بزنین، هم اینکه این روغن می تونه باعث از بین رفتن ترکای پوستی که در دوران بارداری بوجود می آورد هم بشه.

میدونید ؟

مصریان باستان از میوه گل رز به عنوان دارو به خاطر خواص عجیب اونا استفاده می کردن.

9- بهبود درد مفاصل با روغن میوه گل رز

شاید باور نکنین اما از روغن میوه گل رز به عنوان درمان خونگی واسه دردهای مفصلی استفاده می شه. یه مطالعه نشون داد که چیجوری پودر میوه گل رز می تونه به کاهش دردهای مفصلی بدون مشکلات جانبی کمک کنه. هرچند این تحقیقات فقط درباره امتیازات پودر میوه گل رز بوده اما به کار گیری اون به شکلای دیگه هم موثر هستش. می تونین از روغن گل رز چند بار در روز واسه درد مفاصل خود استفاده کنین که این کار باعث کاهش التهاب هم می شه اما با این حال واسه به کار گیری روغن گل رز با دکتر خود مشورت کنین.

10- افزایش سلامت ناخنا با روغن میوه گل رز

روغن میوه گل رز می تونه ناخنا رو تقویت کنه و از شکستن اونا جلوگیری کنه. اسیدهای چرب موجود در این روغن از ناخنا مراقبت می کنه. می تونین این روغن رو یه بار در هفته روی ناخنای خود ماساژ بدین.

11- افزایش رشد مو با روغن میوه گل رز

با در نظر گرفتن اینکه این روغن منبع عالی از اسیدای چرب لازمه می تونه فولیکولای آسیب دیده و بافتای پوستی رو بهتر کنه که این کار باعث رشد موهای سالم می شه. این روغن هم اینکه باعث مرطوب کرددن موهای شما و مانع خشکی و کم آبی پوست سر شما می شه و با در نظر گرفتن خواص ضد باکتری موجود در اون مانند تونیک پوست عمل می کنه. خواص ضد التهابی اون می تونه سلامت پوست سر شما رو زیاد کنه.

اینا خواص به کار گیری روغن میوه گل رز بود اما این ماده مهم پرهیزاتی هم داره که باید به اونا دقت کرد که در ادامه درباره اینکه در چه شرایطی نباید ازش استفاده کنیم صحبت می کنیم.

اثرات جانبی روغن میوه گل رز چیه؟

در طول بارداری و تغذیه با شیر مادر

تلاش کنین در زمان بارداری و شیر دهی به کودکان ازش استفاده نکنین البته تحقیقات درباره این موضوع بسیار کمه اما با این حال واسه به کار گیری روغن میوه گل رز با دکتر خود صحبت کنین.

دیابت

ویتامین C در روغن ممکنه بر کنترل دیابت اثر بزاره. پس، قبل از به کار گیری اون، با دکتر خود مشورت کنین.

مشکلات خونریزی

ماده شیمیایی در میوه گل رز (rugosin E) می تونه از لخته شدن خون رو جلوگیری کنه و خطر خونریزی رو زیاد کنه. اگه مشکلات خونریزی دارین، ازش استفاده نکنین. و دست کم دو هفته قبل و بعد از عمل این روغن رو مصرف نکنین.

سنگ کلیه

مقدار زیاد ویتامین C در روغن باعث ایجاد سنگ کلیه می شه. پس، اگه مشکلات کلیوی دارین، ازش استفاده نکنین.

حمله قلبی و سکته مغزی

ماده شیمیایی در میوه گل رز (rugosin E) ممکنه خطر بیماریای قلبی و سکته رو زیاد کنه. از این رو  قبل از استفاده با دکتر خود مشورت کنین.

نتیجه گیری

روغن میوه گل رز می تونه شما رو از استفاده لوازم مراقبت پوست بی نیاز کنه و به زیبایی و سلامت شما کمک کنه. حتما به ما در بی جا بگید که از روغن میوه گل رز استفاده کردین یا خیر؟

منبع stylecraze

آکنهخشکی پوستدرمان خانگیدیابترشد موروغن بادامروغن هسته انگورمراقبت پوست

.

منبع : bijame.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *