11 خاصیت مفید ماهی برای بدن | سبزیجات

یکی از بهترین غذاها در جهان ماهیه که در ایران مصرف پایین تر از اندازه سرانه س.رو در ادامه این بخش میگیم. واسه سالم موندن بهتره بیشتر ماهی بخورین.

1. ماهی می تونه کیفیت خواب رو بهتر کنه
مشکلات خواب در سراسر جهان فوق العاده عادی شدن. دلایل جور واجور بسیاری واسه اون هست. (مثل افزایش قرار گرفتن در برابر نور آبی)، اما بعضی از محققان می گن که کمبود ویتامینD هم می تونه بر مشکلات خواب تاثیر داشته باشه. تو یه مطالعه ۶ ماهه روی ۹۵ مرد میانسال که سه روز در هفته یه وعده غذایی شامل ماهی قزل آلا مصرف می کردن، مشخص شد ماهی موجب بهبود خواب و کارکرد روزانه اونا شده. محققان این باورند که این به دلیل ویتامین D موجود در ماهی قزل آلاه.

2. ماهی به پیشگیری از آسم در کودکان کمک می کنه
آسم یه مریضی شایعه که مهم ترین خصیصه اون التهاب طولانی مجرای تنفسیه. بدیش اینه، اندازه آسم به طور زیادی در چند دهه گذشته زیاد شده. تحقیقات نشون میده که مصرف ماهی به طور منظم ۲۴٪ خطر دچار شدن به آسم رو در کودکان کم می کنه، اما اثر زیادی در بزرگسالان نداره.

3. ماهی تنها منبع غذایی خوب ویتامینDه
در سالای گذشته توجهات زیادی به ویتامین D معطوف شده. این ویتامین مهم، در واقع مانند یه هورمون استروئیدی در بدن عمل می کنه، البته ۴۱.۶٪ از جمعیت آمریکا دچار کمبود اون هستن. ماهی و اجناس جفت و جور شده از ماهی تا حد زیادی بهترین منابع غذایی ویتامین D هستن. ماهیای چرب مانند ماهی آزاد و شاه ماهی شامل بالاترین مقدار ویتامین D هستن. فقط۱۱۳ گرم ماهی قزل آلای پخته شده، شامل حدود ۱۰۰٪ ویتامین D پیشنهاد شده در روزه. بعضی از روغنای شکلای جور واجور ماهی مانند روغن کبد ماهی کاد، ویتامین D خیلی بالایی دارن، تنها یه قاشق غذاخوری از اون بیشتر از ۲۰۰ ٪ از مصرف پیشنهاد شده ویتامین D رو تامین می کنن. اگه شما نور آفتاب دریافت نمی کنین و به طور منظم ماهیای چرب مصرف نمی کنین، پس ممکنه بخواین از مکمل ویتامین D استفاده کنین.

4. ماهی می تونه باعث افزایش ماده خاکستری مغز شده و نقش محافظتی در برابر نابودی مغز به وجود اومده به وسیله کهولت سن شه
یکی از عواقب به وجود اومده به وسیله پیری، اینه که کارکرد مغز بیشتر ضعیف کردن می شه. ( که با عنوان نابودی شناختی مربوط به سن میگن). این در خیلی از موارد طبیعیه، اما بیماریای عصبی جدی مانند مریضی فراموشی هم هست. خیلی مهم اون هستش که در خیلی از تحقیقات مشاهده ای اثبات شد، آدمایی که بیشتر ماهی می خورن، روند کندتری به طرف زوال عقل دارن. یه کارکرد که می تونه با ماده خاکستری در مغز رابطه داشته باشه. ماده خاکستری، کلی بافت عملکردی مغزه، که شامل سلولای عصبیه که اطلاعات رو پردازش می کنه، خاطرات رو حفظ و شما رو آدم می سازه. تحقیقات نشون دادن آدمایی که هر هفته ماهی مصرف می کنن، ماده خاکستری بیشتری در مرکز مغز دارن، که تنظیم احساسات و حافظه رو بردوش داره.

5. کاهش خطر حمله قلبی و سکته

ماهی و سلامت قلبحملات قلبی و سکته دو نمونه از شایع ترین علل مرگ زودرس در جهان هستن. کلا ماهی در گروه بهترین غذاهاییست که میشه واسه داشتن یه قلب سالم مصرف کرد. پس تعجبی نداره که خیلی از تحقیقات مشاهده ای بزرگ مربوط به اون هستش که آدمایی که به طور منظم روغن ماهی مصرف می کنن، کمتر در خطر حملات قلبی، سکته مغزی و مرگ به وجود اومده به وسیله بیماریای قلبی قرار می گرند. یه مطالعه در آمریکا بین بیشتر از ۴۰،۰۰۰ مرد، که به طور منظم یک یا چند وعده ماهی در هفته مصرف می کردن بررسی کرد، یافته های نشون دهنده بود که اونا ۱۵٪ کمتر در خطر بیماریای قلبی قرار داشتن. محققان می گن که شکلای جور واجور ماهیای چرب، به دلیل مقدار بالای اسیدهای چرب امگا ۳، واسه سلامت قلب مفیدترند.

6. ماهی شامل مواد مغذی مهمیه که بیشتر مردم به اندازه کافی دریافت نمی کنن
کلا، همه شکلای جور واجور ماهی واسه شما خوبه. اونا شامل مواد مغذی زیادی هستن، که بیشتر مردم از رژیم غذایی خود به اندازه کافی دریافت نمی کنن. ماهی شامل پروتئین با کیفیت بالا، ید، ویتامینای جور واجور و مواد معدنیه. با این حال، بعضی از ماهیا بهتر از شکلای جور واجور دیگه هستن و شکلای جور واجور چرب اون در گروه سالم ترین نوع ماهیا در نظر گرفته می شن. دلیل اینه که در ماهیای چرب (مانند ماهی آزاد، قزل آلا، ساردین، ماهی تن و ماهی خال مخالی) مواد مغذی براساس چربی، بیشتر پیدا میشه. این مواد شامل ویتامین Dمحلول در چربی، ماده غذایی که بیشتر مردم دچار کمبود اون هستن، می شه. این ویتامین مانند یه هورمون استروئیدی در بدن عمل می کنه. ماهیای چرب، اسیدهای چرب امگا ۳ خیلی بالایی دارن. این اسیدهای چرب واسه کارکرد بهتر بدن و مغز حیاتی هستن و به طور جدی با کم شدن خطر دچار شدن به خیلی از بیماریای مرتبطند. واسه تامین امگا ۳ مورد نیازتون، خوردن روغن ماهی دست کم یه یا دو بار در هفته پیشنهاد می شه.

7. مواد مغذی موجود در ماهی در طول دوران رشد حیاتی ان
اسیدهای چرب امگا ۳ واسه رشد و تکامل بدن لازمن. اسید چرب امگا ۳، اسید دوکوزاهگزانوییک (DHA)، از اهمیت خاص ایی برخورداره، چون واسه رشد مغز و چشم لازمه. واسه همینه که بیشتر پیشنهاد می شه مادران باردار و شیرده حتما اسیدهای چرب امگا ۳ به اندازه کافی مصرف کنن. با این حال، یه اخطار در مصرف ماهی به مادران باردار هست. بعضی از ماهیا جیوه بالایی دارن، که از قضا با مشکلات رشد مغز در ارتباطه. به خاطر همین، زنان باردار باید فقط ماهیایی مانند ماهی آزاد، ساردین، ماهی قزل آلا و چیزای دیگه ای به جز اینا رو که در زنجیره مواد غذایی قرار دارن رو مصرف کنن و اندازه اونو به ۳۴۰ گرم در هفته محدود کنن. هم اینکه زنان باردار باید از گوشت خام و نپخته (از جمله سوشی) دوری کنن، چون ممکنه شامل میکروارگانیسمایی باشه که می تونه واسه جنین مضر باشه.

8. ماهی به پیشگیری و درمان افسردگی کمک می کنه و شما رو به انسانی خوشحال تر بدل می کنه
افسردگی یه مشکل روانی جدی و فوق العاده شایعه. مشخصه که افسردگی، باعث غم و اندوه، کاهش انرژی و از دست دادن علاقه به زندگی و فعالیتا می شه. هر چند نه به اندازه مریضی قلبی یا چاقی، اما افسردگی الان یکی از بزرگترین مشکلات بهداشتی در دنیاس. آزمایشای کنترل شده زیاد هم نشون دادن که اسیدهای چرب امگا ۳ در برابر افسردگی به درد بخور هستن و به طور زیادی باعث افزایش تاثیر داروهای ضد افسردگی می شن. یعنی ماهی واقعا می تونه شما رو فرد شادتری سازه و باعث بهتر شدن کیفیت زندگی شما شه. ماهی و اسیدهای چرب امگا۳، ممکنه به بقیه مشکلات روانی مانند مشکل دو قطبی کمک کنه.

9. مصرف ماهی با کم شدن خطر دچار شدن به بیماریای خود ایمنی از جمله دیابت نوع یه ربط داره
مریضی خود ایمنی وقتی رخ میدن که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافتای سالم بدن حمله می کنه و اونا رو از بین ببره. یه مثال مهم دیابت نوع ۱ه، که به سیستم ایمنی بدن، سلولای تولید انسولین در پانکراس حمله می کنه. تحقیقات زیاد نشون دادن که مصرف امگا ۳ و یا روغن ماهی با کم شدن خطر دچار شدن به دیابت نوع ۱ در کودکان و هم اینکه گونه ای از دیابت خود ایمنی در بزرگسالان ربط داره. یافته های هرچند مقدماتی هستن، اما محققان می گن که این یافته های ممکنه دلیل مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ و ویتامین D در ماهی و روغن ماهی باشه. بعضی می گن که مصرف ماهی ممکنه خطر دچار شدن به آرتریت روماتوئید و اسکلروز چندگانه رو کم کنه، اما دلایل موجود ضعیف هستن.

10. ماهی از بینایی در دوران سالمندی مراقبت کنه
یه نوع مریضی موسوم به نابودی قرنیه یکی از کلی علل مشکلات بینایی و نابیناییه و بیشتر روی افراد سن بالا تر تاثیر میذاره. دلایلی هست مربوط به اینکه ماهی و اسیدهای چرب امگا ۳ ممکنه باعث مراقبت در برابر این مریضی شن. تو یه مطالعه مشخص شد مصرف منظم ماهی خطر دچار شدن به نابودی قرنیه رو تا ۴۲٪ در زنان کم می کنه. مطالعه ایی دیگری نشون داد که خوردن روغن ماهی یه بار در هفته خطر دچار شدن به نابودی قرنیه هم اینکه تشکیل رگای خونی در چشم رو تا ۵۳٪ کم می کنه.

11. ماهی خوشمزه س و آماده سازی اون آسونه

آخرین نکته هرچند از امتیازات ماهی نیس، اما خیلی با اهمیته. واقعیت اینه که ماهی خوشمزه س و آماده سازی اون آسون. به خاطر همین، جا دادن اون در رژیم غذایی باید تقریبا آسون باشه. خوردن ۱ تا ۲ بار ماهی در هفته واسه به کار گیری ارزش غذایی بالای اون باید مورد توجه گرفته شه. در صورت امکان، به جای ماهیای پرورشی، ماهیای آزاد رو اتنخاب کنین. ماهی آزاد امگا ۳ بیشتری داره و به احتمال زیاد اندازه کمتری با آلاینده های مضر آلوده شده است. اما بازم میشه گفت، خوردن ماهی پرورشی، امتیازات خیلی بیشتری از خطرات اون داره. همه شکلای جور واجور ماهی واسه شما به درد بخور هستن.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *