11 حقیقت شگفت‌انگیز درباره عطسه

11 حقیقت عجیب درباره عطسه

عطسه کردن بخش مهمی از روند ایمنی بدنه که کمک می کنه سالم بمونین. عطسه با پاک کردن بینی از باکتریا و ویروسا از بدنتون مراقبت می کنه.

در زیر به دلایلی که باعث می شن در زمانای عجیب، عطسه مون بگیره می پردازیم.

 

1- عطسه کردن از اعصابتان شروع می شه.

سیستم عصبی همه آدما به روش برابری سیم کشی شده، اما پیامایی که در طول این عصبا حرکت می کنن، راه های متفاوتی واسه رفت و اومد به مغز انتخاب می کنن و همین مسئله باعث می شه عادت عطسه کردن در افراد جور واجور، فرق داشته باشه. این انتقال عصب هاست که به مغزتون میگه که چیزی در بینی شما هست که باید بیرون بیاد!

 

2- عطسه کردن از بدنتون مراقبت می کنه.

عطسه کردن بخش مهمی از روند ایمنی بدنه که کمک می کنه سالم بمونین. عطسه با پاک کردن بینی از باکتریا و ویروسا از بدنتون مراقبت می کنه. وقتی چیزی وارد بینی شما می شه، یا با محرکی روبه رو میشین که مرکز عطسه در مغزتون رو تحریک می کنه، پیامایی خیلی سریعً واسه بستن گلو، چشما و دهنتون فرستاده می شه. بعد، عضلات سینه تون شدیداً منقبض می شن و بعد عضلات گلوتون به سرعت باز و آزاد می شن. در نتیجه این، هوا به همراه بزاق و ماده مخاطی با شدت از دهن و بینی تون بیرون میاد و همین می شه که عطسه می کنین.

وقتی می خوابید، اعصاب عطسه هم می خوابن و این یعنی، وقتی خوابید معمولاً عطسه نمی کنین

3- عطسه خیلی سریع اتفاق میفته.

عطسها با سرعت 161 کیلومتر در ساعت حرکت می کنن. یه عطسه می تونه 100000 میکروب رو وارد هوا کنه.

 

4- برداشتن ابرو ممکنه موجب عطسه شه.

برداشتن ابرو روی عصبی که در صورتتانه، اثر میذاره و در نتیجه عطسه می کنین.

 

5- هیچ وقت در خواب عطسه نمی کنین.

وقتی می خوابید، اعصاب عطسه هم می خوابن و این یعنی، وقتی خوابید معمولاً عطسه نمی کنین.

 

6- ورزش ممکنه عطسه تون بندازه.

وقتی زیادتر از اندازه به جسم تون فشار می بیارین، تنفس تون زیاد می شه و در نتیجه، بینی و دهنتون خشک می شه. اینطوری، بینی شما با ترشح که موجب عطسه می شه به این مسئله عکس العمل میده.

 

7- طولانی ترین مدت عطسه کردن 978 روز بود که به وسیله دونا گرفیت از انگلستان به ثبت رسیده.

 

8- نور آفتاب موجب عطسه کردن می شه.

نورآفتاب باعث می شه که یکی از هر سه نفر به عطسه بیفته. البته حساسیت به نورآفتاب مسئله ای ارثیه.

 

9- رابطه جنسی هم می تونه محرک عطسه باشه.

بیشتر از اون چیزی که فکر می کنین اتفاق میفته. محققان باور دارن که تحریک سیستم عصبی پاراسمپاتیک در بعضی افراد پیامایی می فرسته که نه فقط باعث می شه این ادما از رابطه جنسی خود لذت ببرن، بلکه بعد از تموم شدن اون عطسه کنن.

 

10- پرعطسه ترین حیوان، ایگواناه.

طبق تحقیقات ایگوانا (تصویر مقابل) بیشتر از بقیه حیوانات عطسه می کنه. عطسه کردن معمولاً واسه بیرون کردن بعضی نمکای خاص که از اجناس فرعی فرایندهای گوارشی اوناس اتفاق میفته.

 

11- چیجوری عطسه رو متوقف کنین؟

با اینکه هنوز ثابت نشده، اما نفس کشیدن از راه دهن و گرفتن بینی در اون زمان می تونه چاره ساز باشه.

 

خرافات مربوط به عطسه

گذشته از این واقعیتای عجیب در مورد عطسه، خرافات زیادی هم در مورد عطسه هست. مثلا می گن وقتی عطسه می کنین، قلبتون وای میسته. وقتی سینه تون به خاطر عطسه منقبض می شه، جریان خونتون هم موقتاً منقبض می شه. در نتیجه، ریتم قلبتون تغییر می کنه، اما توقف نمی کنه.

 

بعضی افراد هم موقع عطسه کردن به طور طبیعی چشم هاشون رو می بندن، اما اگه بتونن اونو باز نگه دارن، چشم هاشون بیرون نخواد پرید! با اینکه فشارخون پشت چشم موقع عطسه کردن کمی بالا میره، اما اونقدر زیاد نیس که چشماتون از حدقه بیرون بزنه.

 

خیلیا هم عقیده دارن وقتی عطسه می کنین باید کاری که مشغول انجام اون هستین رو متوقف کرده و صبر کنین. بعضی هم باور دارن دوستی به ملاقاتتان میاد و اگه گربه تون عطسه کنه باران میاد.

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *