11 حقیقت در مورد شامپو

11 حقیقت در مورد شامپو

شامپوهای مختلفی با ویژگیا و قیمتای مختلفی هست که هرکی براساس ویژگی موی خود یکی از اونا رو انتخاب می کنه.اما نکات و حقایقی در مورد شامپوها و به کار گیری اونا هست که ما اونا رو به شما می گیم.

1- نوع شامپو مهم ترین بخش شستشوی سر نیس.

مالیدن پوست سر و مو و هم آبکشی، مهم ترین بخش شستشوی موهاست. واسه شستن سر از سینه دست استفاده کنین تا نذارین سبوم (ماده ای چرب) ترشح شه. اینطوری سلامت فولیکولای مو بیشتر حفظ می شه.

دقت کنین همیشه موها رو به طور کامل آب بکشین تا شامپو به طور کامل از بین موها خارج شه.

 

 

2- شامپوهای طبیعی حتما گزینه های بهتری نیستن.

این که شامپویی شامل مواد طبیعیه، به این معنی نیس که مواد تشکیل دهنده اون به خودی خود واسه شما خوبه؛ مثلا لیمو می تونه فولیکول مو و پوست سر رو تحریک کنه و نعنا و منتول که اثر آرامبخشی داره، اگه در شامپوی خونگی استفاده شه ممکنه واکنشای آلرژیک شدید بسازن.

پس از مواد تشکیل دهنده شامپوهای کارخانه ای به عنوان دستور راهنمایی واسه ساخت شامپوی خونگی استفاده نکنین، چون که اونا به وسیله کارشناسان، طراحی و تنظیم شدن.

 

 

3- انتظار نداشته باشین تاثیر شامپوها مثل چیزی باشه که تبلیغ می کنن.

موهای پر پشت و زیبایی که در تبلیغات می بینین، حاصل آرایش و بیگودیه. شما به فاندیشن خوبی نیاز دارین تا در پوشش روی مو تورم بسازه و به موها حجم دهد. موهای جذابی که در فیلما و تبلیغات می بینین، نتیجه عمل آرایشگرهای خیلی ماهره.

 

 

4- مصرف زیادتر از اندازه شامپو (بیشتر از اندازه یه سکه) کف زیادی بوجود میاره که مانع شستشوی مناسب موها می شه.

کف متوسط کمک می کنه شامپو در مو و پوست سر بهتر اثر بزاره، اما کف زیاد مانع مالیدن درست شامپو می شه.

شستشوی مو با شامپوی مناسب مثل ورزش کردنه. تا وقتی که از شامپو استفاده می کنین، موهاتون خوبه، اما اگه به کار گیری اونو متوقف کنین، سه ماه بعد به حالت قبل بر می گردید.

5- ممکنه تبلیغات یه شامپو ادعای مواد تشکیل دهنده عالی داشته باشه، اما اون شامپو اثر خاصی بر مو نداشته باشه.

ممکنه شامپو شامل روغن زیتون یا خاویار باشه، اما واسه این که اثر بزاره باید حتما شامل یک تا پنج درصد از این ماده تشکیل دهنده باشه.

از این رو کارشناسان پیشنهاد می کنن مراقب ادعاهای بزرگ نمایی آمیز باشین. وقتی شرکتی ادعای زیادی داره و وعده بزرگی میده، باید با مصرف شامپو فورا یافته ها رو ببینین.

ممکنه از شامپویی استفاده کنین و چند بار اول نتیجه اون خوب باشه، اما پس از یه مدت فهمیده باشین که بعضی مواد اون زیادتر از اندازه لازم بوده و روی مو باقی می مونه.

 

 

6- می تونین اجناس برند شامپوی مو رو از داروخانه ها جفت و جور کنین.

وقتی تصور می شد که اجناس موی برند رو نباید از داروخونه جفت و جور کرد، چون ممکنه رقیق شده و یا کم کیفیت باشن، اما اینجور نیس. در شرایط رقابت اقتصادی، شرکتا بهتر می دونن فروش محصولاتشون رو با به کار گیری فروشگاه ها و داروخانهای جور واجور، زیاد کنن.

 

 

7- افراد دارای موهای بلوند باید مرتب از شامپوهای شفاف کننده (کلاریفایینگ) استفاده کنن.

اگه موتون رو رنگ روشن کردین، باید از شامپوی شفاف کننده استفاده کنین. موی رنگ شده یا هایلایت به خصوص موهایی که بی رنگ شدن، بسیار نفوذپذیر هستن و خیلی راحت ذرات محیط بیرون مانند اسپری مو، عرق، دود و حتی مواد معدنی آب (هنگام استحمام) ناخواسته جذب اونا می شن.

با استفاده هفتگی از شامپوی شفاف کننده، به جدا شدن و خنثی شدن این رنگای ناخواسته از مو کمک کنین.

 

 

8- مو کم کم به شامپو عادت نمی کنه.

اگه احساس می کنین دیگه شامپویتان مثل قبلی براتون خوب نیس، اونو دور نندازین.

موها با تغییرات فصل تغییر می کنن و این ممکنه دلیل تغییر بافت موتون شده باشه، و یا به مقدار کافی موهاتون رو شستشو نمی دین و ممکنه مقداری شامپو روی سرتون جمع شده باشه. تغییر شامپو فایده ای نداره.

 

9- حتی مرغوب ترین شامپوها نمی تونن موی شما رو واسه همیشه تغییر بدن.

شستشوی مو با شامپوی مناسب مثل ورزش کردنه. تا وقتی که از شامپو استفاده می کنین، موهاتون خوبه، اما اگه به کار گیری اونو متوقف کنین، سه ماه بعد به حالت قبل بر می گردید.

 

 

10- مواد تشکیل دهنده شامپوهای جور واجور مثل هم نیستن.

خیلی از شامپوها شامل عوامل کف کننده ای مثل امونیوم لوریل سولفات ، آمونیوم لورت سولفات یا سدیم لوریل سولفات هستن که واسه سر ناجور بوده و پوست سر رو خشک می کنن. پس نباید از این شامپوها استفاده کنین.

به جای اون از شامپوهایی استفاده کنین که شامل عامل سدیم لورت سولفات باشه که بسیار ملایم تره. هم اینکه تی لوریل یا لورت سولفات هم مناسب هستن.

 

 

11- بعضی از مردم فکر می کنن شوره سر به دلیل خشکی زیاد پوست سرشون به وجود میاد.

اونا تلاش می کنن با نشستن موها با شامپو یا شست وشوی کمتر اون با این مشکل مقابله کنن. اونا می گن که شست وشو با شامپو این مشکل رو حادتر می کنه.

در حالیکه این موضوع حقیقت نداره. شوره سر با خشکی پوست فرق داره که اونم با شست وشوی تکراری مو با یه شامپوی مناسب برطرف می شه.

 

شوره سر (dandruff) که به عنوان پوسته سر(scurf) هم شناخته می شه، پوسته های سفید یا خاکستری بین موهای پوست سره که به دلیل لایه برداری بیشتر از اندازه یا طبیعی پوست خارجی سر به وجود میاد.

 

سلولای پوست ما همیشه خودشون رو نوسازی می کنن. وقتی که سلولای پوست روی سر قسمتای قدیمی رو نوسازی کردن، به قسمتای سطحی اون فشار می یارن و اونو از پوست سر جدا می کنن.

 

واسه آدمایی که شوره سر دارن، این نوسازی بسیار سریع تر انجام می شه، یعنی پوسته مرده بیشتری ایجاد شده و باعث می شه شوره سر بیشتر به چشم بیاد.

اگه پوست سر به طور تکراری در برابر گرما و آب و هوای گرم باشه هم باعث به وجود اومدن شوره سر می شه.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

منابع:

شهر پردیس

مجله ایده آل

 

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *