11 توصیه برای بیماری انسداد مزمن ریوی

11 پیشنهاد واسه مریضی انسداد طولانی ریوی

مریضی انسداد طولانی ریوی یا COPD (chronic obstructive pulmonary disease) شامل دو نوع مریضی ریوی هستش: آمفیزم و برونشیت.

خیلی از بیماران گرفتار به COPD هر دو نوع، یعنی هم آمفیزم و هم برونشیت رو دارن.

COPD پیشرونده س و باعث تنگی تنفس، خس خس سینه، سرفه طولانی و همیشگی و همراه با خلطه.

بعضی از بیماران گرفتار به COPD موقع ورزش کردن، تنگی نفس دارن و یه سریای دیگه موقع راه رفتن در خونه، احتیاج به اکسیژن دارن.

ورزش کردن، توانبخشی ریوی و نبود به کار گیری سیگار می تونه واسه این بیماران و حتی آدمایی که ظرفیت ریوی کمی دارن، بسیار به درد بخور باشه.

 

پیشنهادای لازم واسه بیماران COPD

1- نبود سیگار کشیدن : اگه در مدت زمان طولانی در برابر آلاینده های محیطی قرار داشته باشین، می تونین دچار مریضی COPD گردید. فردی که گرفتار به COPDه، ریه هاش آسیب دیده. اگه اون فرد از سیگار کشیدن دست بکشه، جلوی خطرات رو می گیره.

 

2- داروها : واسه بیماران گرفتار، خیلی با اهمیته که داروهای خود رو مصرف کنن. با مصرف این داروها بعد از 1 تا 2 هفته، مریض بهتر نفس می کشه. اگه بعد از چند هفته، بهبودی حاصل نشد، به دکتر مراجعه کنین، چون ممکنه دارو رو به طور درست مصرف نکرده باشین.

بیمارن گرفتار به انسداد طولانی ریوی باید هر سال واکسن آنفلوانزا و هر 5 سال یه بار، واکسن ذات الریه رو تزریق کنن

3- وزن متناسب خود رو حفظ کنین. بیماران گرفتار به COPD، انرژی بیشتری رو واسه تنفس مصرف می کنن. این بیماران، مشکلاتی در گرفتن وزن دارن. اونا بیشتر احتیاج به مصرف مقدار کافی غذا واسه زیاد شدن وزن دارن. اما اگه فردی چاق باشه، کاهش وزن می تونه در بهبودی تنفس نقش زیادی داشته باشه.

 

4- دوری از آلاینده ها : افراد دچار COPD هم می تونن تحت تاثیر آلاینده های محیط زیست قرار گیرند. این آلاینده ها مثل بخارات، گردوغبار، گرده گیاهان، دود سیگار و ساخت و ساز هستن.

این آلاینده ها می تونن مریضی رو شدید شدن کرده و باعث مشکلات تنفسی حادتر شن. از هوای بد تا حد امکان دوری کنین. وقتی آلرژنا (مواد حساسیت زا) در هوا هست، از دستگاه های تصفیه هوا در خونه و یا تهویه مطبوع استفاده کنین.

 

5- سالم بمونین. بیماران گرفتار به COPD دارای مشکلات ریوی و عفونتا هستن. در افراد دارای COPD، سرماخوردگی معمولی و یا آنفلوانزا می تونه خیلی راحت به ذات الریه تبدیل شه. پس بهتره شمایی که دارای COPD می باشین، از جاهای شلوغ و از افراد مریض دوری کنین.

هر سال واکسن آنفلوانزا و هر 5 سال، واکسن ذات الریه رو تزریق کنین.

 

6- خوب بخوابین. خیلی از مبتلایان به COPD دارای مشکلات خواب مانند: آپنه خواب و یا تنفس زیادتر از اندازه کنه هستن. افراد دچار این مشکلات می تونن از ماسک همیشگی فشار هوایی استفاده کنن.

علائم مشکلات خواب شامل: خستگی غیرعادی در طول روز، سردرد صبحگاهی و خرخر کردن مفرطه.

 

7- فعال باشین. آدمایی که خیلی راحت تنفس نمی کنن، احساس خوبی در ورزش کردن ندارن. ورزش کردن باعث تغییر کارکرد ریه نمی شه، اما باعث بهتر شدن بخشیدن به عضلات و کارکرد قلب می شه.

ورزش باعث می شه اکسیژن در خون جریان داشته باشه و بر عضلات اثر بزاره و ایستادگی رو زیاد کنه.

این بیماران باید به کمبود تنفس خود بدونن و تنفس رو با شدت انجام ندن. به این افراد پیشنهاد می شه که راه برن و بعد از یه مدت بایستند و استراحت کنن و بعد دوباره راه یروند.

 

8- توانبخشی ریوی : اگه شما گرفتار به COPD و یا تنگی نفس هستین، می تونین از توانبخشی ریوی بهره مند شید. مردم با این روش ها یاد می گیرن که چیجوری تنفس کنن و کارکرد ریه خود رو زیاد کنن.

یه فرد 62 ساله که فقط 10 درصد از ریه اون کار می کرد، درزمان سه ماه، 6 دقیقه با تردمیل ورزش کرد. غیر از تردمیل، با دوچرخه ثابت هم ورزش می کرد. اون از وزنه های سبک واسه تقویت عضلات پشت و تنفس راحت تر استفاده می کرد.

دکتر به اون روش درست غذا خوردن رو یاد داد و به اون آموخت که موقع بلند کردن چیزی از زمین، بیشتر از اندازه خم نشه تا به ریه ها فشار وارد نشه. هیچکی فکر نمی کرد که اون زنده بمونه. اما اون با تلاش خود تونست با 10 درصد ریه به زندگی خود ادامه بده.

مریضی انسداد طولانی ریوی باعث تنگی تنفس، خس خس سینه، سرفه طولانی و همیشگی و همراه با خلطه

9- تنفس ورزشی : دو نوع ورزش توانبخشی واسه افراد دچار COPD هست که باعث بهتر شدن تنفس می شه.

اولین ورزش یعنی: تنفس با لبای کمی بسته. بعضی از بیماران گرفتار به COPD دارای مشکلاتی در بیرون دادن نفس هستن. پس هوا در ریه زیاد می شه و ریه نمی تونه خوب منبسط شه. تنفس با لبای بسته کمک به تنظیم این مشکل می کنه. واسه این کار راحت تو یه جا بشینین و یه دم عمیق از راه بینی، بکشین. لبای خود رو ببندین و بازدم کنین (لبا باید درست مانند سوت زدن مقداری باز باشه).

توجه: هوا رو با فشار از ریه ها خالی نکنین، بلکه باید زمان بازدم سه برابر زمان دم باشه. این روش وقتی که تنگی نفس دارین، به شما کمک می کنه تنفس خود رو تنظیم کنین.

دومین ورزش، ورزش تنفس دیافراگمه. این روش کمک به تقویت عضله دیافراگمی می کنه، پس افراد موقع تنفس از انرژی کمتری استفاده می کنن.

واسه انجام این ورزش، به پشت دراز بکشین و زانوهای خود رو خم کنین. یه دست خود رو بر بالای قفسه سینه و دست دیگه رو روی شکم خود بذارین.

وقتی که دم و بازدم می کنین، قفسه سینه خود رو نگه دارین و از معده واسه تنفس استفاده کنین.

این ورزش رو باید مدت 5 تا 10 دقیقه و سه بار در روز انجام بدین.

 

10- اکسیژن درمانی : واسه درمان مبتلایان COPD شدید، یه درمان موثر یعنی: اکسیژن درمانی. تحقیقات نشون داد که افراد گرفتار به COPD شدید که اکسیژن درمانی می شن، نسبت به اونایی که از اکسیژن درمانی استفاده نمی کنن، زندگی طولانی تری دارن. اما هنوز، واسه مبتلایان به نوع ناچیز COPD، این مزیت به اثبات نرسیده.

خیلی از بیماران این روش درمان رو دوست ندارن، اما باید بدونن که وقتی که اکسیژن کم شه، قلب آسیب می بینه.

 

11- عمل جراحی ریه : دو نوع روش جراحی واسه افراد دچار COPD هست. اولین روش، پیوند ریه س. دومین روش، جراحی واسه کم کردن حجم ریه س. در این روش، بافت آسیب دیده ریه ورداشته می شه، واسه اینکه کارکرد ریه بهتر انجام شه.

اگه ریه شما بسیار مریض باشه، نمی تونین عمل پیوند ریه رو انجام بدین. این روش خطراتی رو هم داره.

مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *