11 تاثیر خوب و بد آفتاب بر بدن

11 تاثیر خوب و بد آفتاب بر بدن

نور آفتاب دارای یه سری فواید و یه سری مضرات واسه سلامتی بدن است. پس تلاش کنین همیشه به اندازه کافی در برابر نور خورشید قرار بگیرین ، نه کم و نه زیاد.

7 تاثیر خوب نور آفتاب

1- مریضی قلبی و دیابت

 

2- مریضی افسردگی فصلی

نور آفتاب مریضی افسردگی فصلی رو که به دلیل کمبود آفتاب در پاییز و زمستون به وجود میاد، درمان می کنه. آفتاب بدن رو شل کرده و حالت خلسه ای در بدن به وجود میاورد که بدن در حالت استراحت قرار میگیره. آفتاب احساس شادی و سلامتی رو در بدن بالا می بره.

 

3- پسوریازیس

پسوریازیس، یه جور مریضی ایمنی در بدنه و نور آفتاب در تنظیم اون نقش داره. اما استفاده نادرست از اشعه ماورای بنفش خورشید طوری که دلیل سوختگی پوست و برنزه شدن اون شه، می تونه مریضی رو بدتر کنه.

 

4- ضدعفونی کننده

نور آفتاب اثر ضد عفونی کنندگی داره. آفتاب گردش خون رو بالا می بره و کمک به درمان مریضیای پوستی می کنه.

 

5- MS یا ام اس

نور آفتاب با کم شدن علائم ام اس رابطه داره. ام اس یه جور مریضی عصبیه که با بروز مشکلات حسی و حرکتی و علایمی مانند فلج انداما بروز می کنه. اگه بیماران گرفتار به ام اس بخشی از وقت روزانه خود رو در برابر نور آفتاب سپری کنن، بروز حملات مریضی در اونا کم میشه.

اشعه مادون قرمز نور خورشید بیشتر از ویتامین D، در کنترل م اس می تونه نقش داشته باشه.

 

6- ویتامین D و سندرم متابولیک

قرار گرفتن در برابر نور مستقیم آفتاب به ساخت ویتامین D در بدن کمک می کنه. ویتامینی که افراد سن بالا تر عموما به دلیل سبک، از کمبود اون رنج می برن.

اندازه کم ویتامین D با افزایش خطر دچار شدن به سندرم متابولیک رابطه داره و هم اینکه به طور زیادی با افزایش مقاومت در برابر انسولین مربوطه.

چاقی بیشتر از اندازه، فشار خون بالا، قند خون بالا و کلسترول بالا که همه در زیرمجموعه سندرم متابولیک قرار می گیرن، می تونه به مریضی قلبی، سکته مغزی و دیابت بینجامند.

آفتاب نقش زیادی در تولید ویتامین D و آزاد شدن اون در جریان خون داره. این ویتامین واسه پوست و استخون لازم هستش و به جذب کلسیم در بدن کمک می کنه.

 

7- ویتامین D و استخون

دریافت نور مستقیم خورشید از نیازای حیاتی کودکان به خصوص در دوران شیرخوارگیه. نور خورشید، به عنوان یه

منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *