10علائم و نشانه های هیپوتیروئیدی

: مشکلات تیروئید شایعه در واقع، حدود 12٪ از مردم کارکرد غیر طبیعی تیروئید رو در بعضی از زمانا در طول زندگی خود تجربه می کنن .زنان با احتمال هشت برابر بیشتر از مردان پیشرفت بیماریای تیروئید دارن.

هم اینکه، مشکلات تیروئید با سن زیاد می شه و ممکنه در بزرگسالان متفاوت از کودکان تاثیر بزاره .در ابتدایی ترین سطح، هورمون تیروئید مسئول هماهنگی انرژی، رشد و سوخت و ساز در بدن شما هستش .وقتی که سطح این هورمون زیادتر از اندازه بالا یا پایین باشه مشکلاتی می تونه اتفاق بیفته. کم کاری تیروئید، یا سطوح پایین هورمون تیروئید، سوخت و ساز بدن شما رو از جا در آورد می کنه و رشد یا تعمیر خیلی از نقاط بدن کم میشه.

کم کاری تیروئید چیه

تیروئید، غده پروانه ای شکل کوچکه که در سراسر جلوی نای شما قرار داره.
اگه شما انگشت خود رو در دو طرف سیب آدم قرار داده و بلع کنین شما غده تیروئید رو در زیر انگشتان خود احساس می کنین.
این غده هورمون تیروئید رو آزاد می کنه که کنترل رشد و متابولیسم لازم رو در هر بخشی از بدن شما بردوش داره.
غده هیپوفیز، غده کوچیکی در وسط سر شما هستش که نظارت بر فیزیولوژی و منتشر کردن هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) رو داره TSH سیگنال به غده تیروئید فرستاده و باعث انتشار هورمون تیروئید می شه.
بعضی وقتا سطح TSH بالا هستش اما غده تیروئید نمی تونه هورمون تیروئید بیشتر در جواب به اون آزاد کنه این به عنوان کم کاری تیروئید اولیه شناخته شده به عنوان مشکلی که در سطح غده تیروئید شروع می شه.
بعضی وقتا سطح TSH کاهش داره و تیروئید هیچوقت سیگنال واسه افزایش سطح هورمون تیروئید دریافت نمی کنه این هیپوتیروئیدی ثانویه نامیده می شه.
هیپوتیروئیدی یا "تیروئید کم کار" می تونه دلیل شکلای جور واجور علائم و نشونه ها شه این مقاله به شما در تشخیص و درک این اثر کمک می کنه.
اینجا 10 علائم و نشونه های شایع کم کاری تیروئید آورده می شه.

1. احساس خستگی

یکی از علائم شایع کم کاری تیروئید احساس فرسودگیه هورمون تیروئید تعادل انرژی رو کنترل می کنه و می تونه تاثیر بزاره که شما آماده واسه رفتن هستین و یا احساس آماده شدن واسه خواب دارین.
هورمون تیروئید سیگنال دریافت شده از مغزه و دلیل تغییر کارکرد مختصات سلول می شه.
افراد با سطح بالایی از هورمون تیروئید احساس عصبی و وحشت زده و عصبیت دارن در مقابل، افراد با تیروئید کم کاری احساس خستگی و تنبلی دارن.
تو یه مطالعه روی 138 بزرگسال گرفتار به کم کاری تیروئید خستگی بدنی و کاهش فعالیت رو تجربه کردن اونا هم اینکه انگیزه پایین و احساس روانی خسته بودن رو گزارش دادن.
افراد با تیروئید کم کار احساس نبود استراحت داشتن حتی اگه اونا خواب بیشتر داشتن.
در مطالعه دیگری 50 درصد از افراد گرفتار به کم کاری تیروئید دائم احساس خسته بودن داشتن در حالی که 42 درصد از مردم با هورمون تیروئید پایین گفتن که بیشتر از اونا می خوابن.
احساس خواب زیادتر از اندازه عادی بدون یه توضیح خوب می تونه نشونه ای از کم کاری تیروئید باشه.

2. زیاد شدن وزن

زیاد شدن وزن غیر منتظره یکی دیگه از علائم شایع کم کاری تیروئیده.
نه فقط افراد با تیروئید کم کار کمتر در حال حرکت هستن اونا هم به کبد، عضلات و بافت چربی شما واسه نگهداری کالری سیگنال می فرستند.
وقتی که سطح هورمون تیروئید کمه سوخت و ساز بدن در حالت سوئیچه و به جای سوزوندن کالری واسه رشد و فعالیت، بدن کالری رژیم غذایی رو به عنوان چربی ذخیره می کنه این باعث می شه اندازه متابولیسم پایه شما و یا مقدار انرژی که شما در حالت استراحت استفاده می کنین کم بشه.
به خاطر این، سطح هورمون تیروئید کم می تونه باعث زیاد شدن وزن شه حتی اگه مقدار کالری خورده شده ثابت بمونه.
در واقع، تو یه مطالعه، افراد گرفتار به کم کاری تیروئید تازه تشخیص داده شده به صورت میانگین 15 – 30 پوند (14/7 کیلوگرم) در سال از سال تشخیص وزن به دست می آورد.
اگه شما تجربه زیاد شدن وزن دارین اول تغییرات در روش زندگی خود در نظر داشته باشین.
اگه انگار شما برخلاف یه برنامه رژیم غذایی و ورزش خوب زیاد شدن وزن داشتین با دکتر خود در میان بذارین این ممکنه یه نشونه ای از کم کاری تیروئید باشه.

3. احساس سرما

گرما یه محصول جانبی از سوزوندن کالریه.
مثلا، چیجوری هنگام تمرین گرم میشین دلیل اینه که شما در حال سوزوندن کالری هستین.
حتی وقتی که شما در حال نشسته هستین شما در حال سوزوندن مقدار کمی از کالری می باشین با این حال، در موارد کم کاری تیروئید، اندازه متابولیسم پایه کم میشه پس اندازه گرما کم میشه.
علاوه بر این، هورمون تیروئید تمایل به چرخش ترموستات روی چربی قهوه ای داره که یه نوع خاص از چربیه که دلیل تولید گرما می شه. چربی قهوه ای در حفظ گرما بدن در آب و هوای سرد خیلی با اهمیته اما کم کاری تیروئید از انجام کار اون جلوگیری می کنه.
به خاطر همین سطوح پایین هورمون تیروئید باعث شه شما احساس سردتر از بقیه در دور و بر خود داشته باشین. در حالی که به سرما حساس تر از بقیه هستین حساس تر از حد عادی به سرما در 40 درصد از افراد با کم کاری تیروئید اتفاق می افته.
اگه شما همیشه از مردمی که با شما زندگی می کنن به اتاق گرم تری نیاز دارین این ممکنه به دلیل هورمون تیروئید پایین باشه.
اگه شما فهمیدین که تازگیا احساس سردتر از نرمال دارین اون می تونه نشونه ای از کم کاری تیروئید باشه.

4. ضعف و درد در عضلات و مفاصل

هورمون تیروئید پایین، سوئیچ سوخت و ساز بدن رو به سمت کاتابولیسم می چرخونه وقتی که بدن بافتای بدن مانند عضلات رو واسه تولید انرژی تجزیه می کنه.
در طول کاتابولیسم، قدرت عضلانی کم میشه و به طور بالقوه منتهی به احساس ضعف می شه این روند تجزیه بافت عضله می تونه به درد منجر شه.
با این حال، احساس ضعف زیادتر از اندازه عادی در 40 درصد از افراد گرفتار به کم کاری تیروئید هست و تنها 20 درصد از مردم بدون ضعف هستن.
علاوه بر این، 34 درصد از افراد با تیروئید کم کار دارای گرفتگی عضلانی در غیاب فعالیتای گذشته هستن.
یه مطالعه در 35 فرد با کم کاری تیروئید نشون داد که جانشین هورمون تیروئید با هورمون تیروئید مصنوعی به نام لووتیروکسین دلیل بهبود قدرت عضلانی و کاهش درد در مقایسه بدون درمان می شه.
مطالعه دیگری بهبود 25٪ در معنی رفاه جسمی در بیماران با دریافت هورمون تیروئید جانشین نشون داده می شه.
ضعف و درد با فعالیتای شدید طبیعیه با این حال، ضعف و درد جدید و به خصوص افزایش، ضعف یا درد بدون دلیل یه دلیل خوب واسه یه قرار ملاقات با پزشکه.

5. ریزش مو

مانند خیلی از سلولا، فولیکولای مو به وسیله هورمون تیروئید تنظیم می شه.
از اونجا که فولیکولای مو سلولای ریشه ای داره که طول عمر کوتاه و گردش سریع دارن اونا به سطوح پایین هورمون تیروئید از بقیه بافتا حساسیت بیشتری دارن.
هورمون تیروئید پایین باعث توقف بازسازی فولیکولای مو می شه و دلیل ریزش مو می شه این معمولا با درمان مسئله تیروئید خوب میشه.
تو یه مطالعه، حدود 25 – 30 ٪ از بیماران با دیدن یه متخصص واسه ریزش مو کاهش در هورمون تیروئید پیدا می شه این به 40٪ در افراد 40 ساله زیاد شده.
علاوه بر این، مطالعه دیگری نشون داد که کم کاری تیروئید ممکنه دلیل خشونت مو در 10 درصد از افراد با هورمون تیروئید کم شه.
اگه شما تجربه تغییرات غیر منتظره در اندازه یا الگوی ریزش موهای خود رو دارین به خصوص اگه موهای شما تیکه تیکه و یا خشن می شن. کم کاری تیروئید رو در نظر بگیرین.
دیگر مشکلات هورمونی هم می تونه دلیل ریزش موی غیر منتظره شه دکتر شما می تونه به شما کمک کنه که از دست دادن موهای شما یه چیز نگران کننده س.

6. خارش و خشکی پوست

مانند فولیکولای مو، سلولای پوست با گردش سریع مشخص می شه پس، اونا هم به از دست دادن سیگنالای رشد از هورمون تیروئید حساس هستن.
وقتی که چرخه طبیعی بازسازی پوست شکسته شه رشد دوباره پوست ممکنه طولانی شه.
یه مطالعه نشون داد 74 درصد از افراد با تیروئید کم کار گزارش خشکی پوست داشتن با این حال، 50 درصد از بیماران با سطح عادی و طبیعی تیروئید هم گزارش پوست خشک رو به علل دیگه داشتن.
علاوه بر این، مطالعه نشون داد که 50٪ از افراد گرفتار به کم کاری تیروئید گزارش دادن که پوست اونا از سال گذشته بدتر شده بود.
کم کاری تیروئید بعضی وقتا به وسیله مریضی خود ایمنی ایجاد می شه این می تونه روی پوست تاثیر بزاره و دلیل تورم و قرمزی شناخته شده به نام میکزدم شه Myxedema مشکلات تیروئید رو از دلیلای دیگه خشکی پوست مشخص تر می سازه.

7. افسردگی یا احساس پایین

کم کاری تیروئید باعث افسردگی می شه دلایل این معلوم نیس اما ممکنه یه علامت روانی از کاهش کلی انرژی و سلامت باشه.
64 درصد از زنان و 57 درصد از مردان با کم کاری تیروئید احساس افسردگی رو گزارش دادن در حدود همین درصد از مردان و زنان هم اضطراب رو تجربه می کنن.
تو یه مطالعه، با جایگزینی هورمون تیروئید در بیماران با کم کاری تیروئید افسردگی ناچیز در مقایسه با دارونما بهبود پیدا کرده.
در مطالعه دیگری روی زنان جوون با کم کاری ناچیز تیروئید افزایش احساس افسردگی داشتن و کاهش رضایت از زندگی جنسی خود داشتن.
علاوه بر این، نوسانات هورمونی پس از زایمون یه دلیل شایع کم کاری تیروئیده که به طور بالقوه منتهی به افسردگی پس از زایمون می شه.
احساس افسردگی یه دلیل خوب واسه صحبت کردن با یه دکتر یا درمانگره که می تونه به شما در افسردگی کمک کنن.

8. مشکل در تمرکز یا نگهداشتن

خیلی از بیماران گرفتار به کم کاری تیروئید از مشکل روانی و تمرکز شاکی هستن ارائه ذهن مه الود در افراد فرق داره.
تو یه مطالعه، 22 درصد از افراد با تیروئید کم کار مشکل در انجام محاسبات روزمره داشتن 36٪ توصیف فکر یواش تر و 39٪ گزارش داشتن یه حافظه ضعیف تر دارن.
در مطالعه دیگری روی 14 مردان و زنان با کم کاری تیروئید درمان نشده، شرکت کنندگان مشکل نگهداشتن نشونه های کلامی رو نشون دادن.
علل این هنوز به طور کاملً شناخته شده نیس اما مشکلات در حافظه با درمان هورمون تیروئید بهبود پیدا میکنه.
مشکلات در حافظه یا تمرکز می تونه در همه اتفاق بیفته اما اگه اون یهویی و شدید باشه اونا می تونه یه سیگنال کم کاری تیروئید باشه.

9. یبوست

سطوح پایین تیروئید ترمزی روی روده بزرگ قرار میده.
براساس یه مطالعه، یبوست 17٪ از افراد با کم کاری تیروئید در مقایسه با 10٪ از افراد با سطوح تیروئید نرمال رو تحت تاثیر قرار میده.
در این مطالعه، 20 درصد از افراد گرفتار به کم کاری تیروئید گفتن یبوست اونا در مقایسه با تنها 6٪ از افراد با تیروئید سالم بدتر شده.
یبوست یه شکایت شایع در بیماران گرفتار به کم کاری تیروئیده.
اگه شما تجربه یبوست دارین اما احساس خوبی دارین قبل از نگرانی در مورد تیروئید تلاش کنین از درمانای خونگی استفاده کنین.
اگه اونا واسه یبوست شما موثر نیستن و یبوست شما بدتر می شه و شما واسه چند روز بدون عبور مدفوع و یا در شما درد معده یا استفراغ شروع شده به دنبال پیشنهادای پزشکی باشین.

10. دوره های قاعدگی سنگین و یا بی نظم

هر دو خونریزی قاعدگی بی نظم و سنگین با کم کاری تیروئید در ارتباطه.
یه مطالعه نشون داد که حدود 40٪ از زنان با هورمون تیروئید پایین تجربه افزایش بی نظمی قاعدگی و یا خونریزی شدید در سال گذشته رو در مقایسه با 26 درصد از زنان با سطوح تیروئید نرمال داشتن.
در مطالعه دیگری، 30 درصد از زنان گرفتار به کم کاری، دوره بی نظم و سنگین داشتن این زنان با کم کاری تیروئید تشخیص داده شده بودن.
هورمون تیروئید در تعامل با بقیه هورمونای کنترل کننده چرخه قاعدگیه و سطوح غیر طبیعی اون می تونه سیگنالاتون رو دچار مشکل کنه هم اینکه، هورمون تیروئید مستقیما روی تخمدان و رحم تاثیر میذاره.
چند مشکل علاوه بر کم کاری تیروئید هست که می تونه دلیل دوره های سنگین و یا بی نظم شه اگه شما دوره های بی نظم یا سنگین دارین که روش زندگی شما رو دچار مشکل کرده قبل از نگرانی در مورد تیروئید با یه متخصص زنان صحبت کنین.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *