10عامل موفقیت جراحی زیبایی بینی

موفقیت در جراحی زیبایی بینی رو باید این طور تعریف کنیم که عمل جراحی پلاستیک بینی در زیبایی چهره اثر مثبتی بسازه و در کنار اون سلامت راه تنفسی بینی هم حفظ شه.

پس ترکیبی از بیشترین حد علم، هنر و تجربه جراح به همراه آگاهی لازم بیماران، در بالا بردن موفقیت این جراحیا نقش داره.

موفقیت در جراحی زیبایی بینی رو باید این طور تعریف کنیم که عمل جراحی پلاستیک بینی در زیبایی چهره اثر مثبتی بسازه و در کنار اون سلامت راه تنفسی بینی هم حفظ شه.

از این رو جهت آشنایی بیشتر با مواردی که موفقیت عمل جراحی پلاستیک بینی رو به همراه دارن، نکات لازم رو توضیح می دیم.

 

1- زیباشدن بینی، یعنی ایجاد چهره ای که با بینی جدید قشنگ تر به نظر برسه، بدون اینکه کسی متوجه جراحی بینی شه. بینی قشنگتر یعنی بینی ای که تناسب بهتری رو در اجزای جور واجور صورت بسازه.
تو یه چهره قشنگتر، در برخورد اول نگاه آدما به چشما معطوف می شه و اگه بینی عمل شده، نگاه اول رو به خود بکشونه، این بینی چهره رو قشنگتر نکرده.
با همین شناخت ساده نسبت به معیارهای اصلی موفقیت جراحی پلاستیک بینی میفهمیم، بینیایی که نشون میدن عمل شدن، نه فقط بر زیبایی افراد اضافه نمی کنن، بلکه با نمایان کردن آثار جراحی در چهره، اصول زیبایی رو خراب می کنن.

در بعضی عملای جراحی که فقط به کوچیک شدن بینی توجه می کنن، نه فقط بر زیبایی فرد اضافه نمی شه، بلکه تناسب چهره فرد هم به طور کامل از بین میره. واقعا معنی زیبایی، در تناسب میان اجزای جور واجور صورته

2- یکی از عوامل مهم در موفقیت عمل جراحی بینی، تشخیص دقیق دکتر متخصصه. این موضوع هم از نظر تشخیص دقیق دلیل زیبانبودن بینی و هم از نظر تشخیص دقیق مشکلات تنفسی قبل از جراحی مهمه.
روی تموم مریضایی که قراره جراحی بینی شن، سه بررسی تشخیصی مهم پزشکی انجام می شه:
– آندوسکوپی بینی که آناتومی داخلی بینی رو به بهترین وجه نشون میده.
– راینومانومتری که آزمایش راه هوایی بینی رو به طور دقیق ممکن می کنه.
– آکوستیک راینومتری که هر گونه مانع و تنگی در راه بینی رو نمایان می کنه.
هنگام جراحی، جراح قبل از شروع اقدامات مربوط به زیبایی و تغییر شکل ظاهر بینی، باید تموم تلاش خود رو صرف رفع انحراف تیغه بینی و باز کردن راه تنفسی کنه و پس از اطمینان از ایجاد راه طبیعی تنفس، به اصلاح ظاهر بینی بپردازه.
اگه اول تیغه داخلی بینی اصلاح نشه، مریض پس از عمل، با مشکلات تنفسی مواجه می شه.

 

3- جراحی پلاستیک بینی، علاوه بر زیباکردن خود بینی، باید رابطه خوشایندتری رو بین بینی و دیگه اجزای صورت برقرار کنه.
در این مورد هم بیماران، روش عمل به طور کامل رو به تجربه، هنر و علم دکتر جراح واگذار می کنن، چون که جراحی بینی یه مسئله سلیقه ای نیس که هر کسی طبق سلیقه شخصی اونو انتخاب کنه.
بهترین بینی واسه هر فرد بینی ایه که براساس بافت بینی، تناسب اجزای صورت و حفظ تنفس طبیعی ایجاد شه.
تنها اون بینی ای واسه صورت بیشترین حد زیبایی رو به وجود می آورد که بیشترین حد تناسب رو با چهره فرد داشته باشه، نه بیشترین حد کوچیکی رو، مثلا اگه یه بینی زیادتر از اندازه کوچیک شه و نسبتش درست نباشه، این طور انگار قسمت پایینی صورت کشیده شده و یا لب بالا خیلی بلند شده.
در بعضی عملای جراحی که فقط به کوچیک شدن بینی توجه می کنن، نه فقط بر زیبایی فرد اضافه نمی شه، بلکه تناسب چهره فرد هم به طور کامل از بین میره. واقعا معنی زیبایی، در تناسب میان اجزای جور واجور صورته.

 

4- امروزه در روشای جدید جراحی بینی که به روشای تقویتی معروفند، اگه بخشی از بینی بافت اضافه ای داشته باشه، دکتر اون بافت اضافه رو بر می داره و تو یه تیکه از بینی که بافت کمی داره، پیوند می زنه. در روشای جدید، دکتر بافت بینی رو فقط تغییر شکل میده، نه اینکه اونا رو خارج کنه و اسکلت بینی بازسازی و بافتای ضعیف تقویت می شن. پس در درازمدت، بینی کمتر دچار افتادگی می شه.
در روشای قدیمی، جراحی بینی بیشتر براساس برداشتن بافت اضافی بینی بود و بینی همیشه کوچیک می شد. پس بینی در سنین بالا حالتی چروکیده و افتاده پیدا می کرد، چون پشتیبانی اسکلتی بینی کم می شد و بیشتر بیماران هم مشکلات تنفسی پیدا می کردن.

 

5- در بینیای گوشتی، به کار گیری روشای تقویت اسکلت بینی واسه افزایش پشتیبانی بافتای نرم بینی ضرورت داره. جراحی این نوع بینیا با به کار گیری روشای جدید، با یافته های مطلوب همراه س.
در روشای جدید به جای اون که بافت گوشتی بینی ورداشته شه، تلاش می شه اسکلت نوک بینی با اضافه کردن بافتای پیوندی تقویت شه تا فرم نوک بینی، قشنگتر شه.

 

6- یکی از شایع ترین موارد مراجعه بیماران واسه جراحی بینی، مربوط به قوز بینی است.

در روشای نوین جراحی بینی، به جای کم کردن بافتای پشت بینی، با تقویت و افزایش پشتیبانی پایه بینی در ناحیه نوک بینی، قوز (برآمدگی) بینی اصلاح می شه.
پس از بررسی صورت در خیلی از دختران و پسران ایرونی معلوم ثابت شده که دلیل واقعی قوز بینی در خیلی از افراد، بلندی پشت بینی نیس، بلکه ضعف جلوآمدگی نوک بینی هم اینکه عمیق بودن ریشه بینیه که در ایرانیا و کشورای خاورمیانه بسیار شایعه.
در این حالت باید قسمت پایینی بینی جلو بیاد، یعنی دکتر باید اسکلت بینی رو تقویت کنه تا صورت به مراتب قشنگ تر شه.
در روشای قدیمی بدون تقویت نوک بینی، قوز بینی رو بر می داشتن و در خیلی از موارد، چهره فرد حتی بیریخت تر می شد، چون زاویه بین بینی و صورت خیلی کم می شد.

 

7- در روشای جدید جراحی تلاش می شه که پشت بینی، طبیعی به نظر برسه. امروزه بیشتر خواهندگان جراحی پلاستیک بینی خواهان تغییرات طبیعی در بینی خود هستن.
اصطلاحاتی مانند بینی عروسکی یا بینی سرسره ای که چند سال در بین مردم واسه توصیف بینیای عمل شده به کار می رفت، از بعضی الگوهای دهه 1960 اقتباس شده بودن و در جامعه امروزی، به عنوان یه بینی تصنعی و بیریخت تلقی می شن.
از نظر زیبایی شناختی، قوس دارشدن بینی اصلا قشنگتر نیس. هیچ کتابی در جراحی پلاستیک پیدا نمی کنین که یه بینی قوس دار یا سرسره ای رو به عنوان یه بینی قشنگتر کشیده باشه. پشت بینی باید صاف و یا دارای انحنای بسیار طبیعی باشه.

 

8- در روشای نوین جراحی بینی بر خلاف روشای قدیمی، اصلا اتصالات غضروفای بینی در نواحی جور واجور قطع نمی شه و واسه کاهش پهنای نوک بینی، با روشای مخصوصی تغییر حالت نوک بینی بدون برداشتن غضروفا انجام می شه.
پس نوک بینی حالت طبیعی داشته و پهنای طبیعی جوری خودشو نشون می ده که گویی هیچ جراحی ای روی نوک بینی انجام نشده.
اگه نوک بینی زیادتر از اندازه باریک شه، علاوه بر اینکه ظاهر بیریخت و مصنوعی به بینی میده، با فرورفتگیای شدیدی که در دور و بر اون ایجاد می شه، راه تنفسی فرد تنگ می شه.

 

9- در روشای نوین جراحی، واسه رفع افتادگی بینی (بالا بردن نوک بینی) از روشای تقویتی استفاده می شه تا علاوه بر دووم دراز مدت، ظاهر طبیعی بینی حفظ شه. این کار با اضافه کردن پیوندهای ستونی زیاد غضروفی در پایه بینی انجام میشه.
در حالی که در روشای قدیمی، بالا بردن نوک بینی لازمه برداشتن زیادتر از اندازه بافتای بینی بود و در خیلی از موارد، این پدیده باعث مشکلات تنفسی می شد، طوری که در این بیماران، پرهای بینی، موقع دم روی هم می افتاد و مانع تنفس راحت فرد بین خواب می شد.

 

10- در روشای نوین جراحی بینی سوراخای بینی اصلا دست زده نمی شن، چون در بیشتر موارد دستکاری سوراخای بینی معلوم می کنه که فرد جراحی بینی شده.
نکته دوم، بروز مشکلات شدید تنفسیه که بدلیل کم شدن قطر سوراخ بینی اتفاق میفته. 

بخش سلامت تبیان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *