پایان نامه(سمینار) کارشناسی ارشد مهندسی برق مخابرات: شبکه های رادیو ترانک TRTRA

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات

عنوان:

شبکه های رادیو ترانک TRTRA

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
در قدیم برای سیستم های بی سیم یک کانال فرکانسی تعیین می گردید بطوریکه اگر پیامی از مبدأ ارسال می گشت به تمامی بی سیم های روی آن فرکانس فرستاده می گردید و آنها می توانستند پیام ارسالی را دریافت نمایند. در سیستمهای ترانک امروزی یک واحد هوشمند مرکزی کار کنترل فرکانسی را بر عهده دارد یعنی تخصیص خودکار و دینامیک تعداد کمی کانال به تعداد زیادی کاربر، که مشابه تلفن های امروزی می باشد صورت می پذیرد.
یکی از مزایای این روش بهره گیری بهینه از پهنای باند می باشد این به آن دلیل می باشد که اولاً همه کاربران به صورت اشتراکی از همه کانال ها بهره گیری می کنند و دوم آنکه اگر در خواستی برای مکالمه وجود داشته باشد هیچ کانالی بدون بهره گیری نیست. مزیت دیگر خصوصی ماندن مکالمات می باشد زیرا یک کانال به صورت تصادفی به مکالمه اختصاص داده می گردد شنود آن، کار ساده ای نیست از مزیتهای مهم این سیستم می توان به قابلیت اعتماد آن تصریح نمود یعنی اگر کانالی دچار اشکال گردد مثلاً یک Repeater از کار بیفتد تمام مکالمات آن کانال از بین نمی رود بلکه بدلیل تخصیص دینامیک کانالها در صورت خرابی در یک کانال، از کانال های دیگر بهره گیری می گردد. دو استاندارد برای این سیستم موجود می باشد. استاندارد آنالوگ MPT1327 که قدیمی تر، و استاندارد دیجیتال Tetra که نسبتاً دیجیتال می باشد. در این نوشتار کوشش شده تا ضمن تعریف دو استاندارد، Tetra بصورتی اجمالی مطالعه گردد.
مقدمه
ترانک (Trunk) کانالی که یک یا دو طرفه می باشد که به مقصود تامین شریانی مشترک بین ادوات سوئیچینگ قرار داده می گردد. سیستم رادیویی ترانک شده (Trunked) سبک علمکردی می باشد که در آن تعدادی جفت کانال فرکانس رادیویی به ایستگاه های پایه ثابت و واحدهای سیار جهت بهره گیری به عنوان یک گروه ترانک، اختصاص می یابند سیستم های سیار زمینی متعارف نیز روی یک یا چند کانال فرکانس رادیویی اقدام می کنند اما به صورت یک گروه ترانک شده بکار برده نمی شوند بطور کلی سیستم های متعارف به شیوه دستی بین کانالها سوئیچ می شوند اما در سیستم های ترانک شده این اقدام به صورت خودکار انجام می شود برای سازمانهایی که مخابرات سریع (به مفهوم دیگر آنی) موثر و اختصاصی، بخش عمده ای از فعالیت های روزمره آنها به شمار می رود سیستم رادیویی دو طرفه ترانک شده، پوشش، کارآیی فرکانس، امنیت و انعطاف پذیری مورد نیاز را تامین می نماید.
عملیات ترانکینگ به تعداد زیادی کاربر این اجازه را می دهد تا تعداد نسبتاً کمی مسیر مخابراتی (یا ترانک ها) را به صورت اشتراکی مورد بهره گیری قرار دهند کاربرد اشتراکی مسیرها به صورت خودکار و توسط رایانه مدیریت می گردد. گزینش کانال و سایر تصمیم گیری هایی که به گونه معمول توسط کاربران سیستم انجام می شوند به وسیله یک کنترل کننده مرکزی (سوئیچ
مبتنی بر کامپیوتر) هدایت می گردد. بدین ترتیب دقیقاً مشابه یک تلفن عادی تنها کافی می باشد که کاربر رادیو را برداشته و صحبت کند تخصیص کانال نیز به صورت خودکار انجام می پذیرد.
سیستم رادیو ترانک، علاوه بر ایجاد یک سیستم مخابراتی رادیویی متحرک، قابلیتهای جدیدی را در اختیار کاربران قرار می دهد اگر یک سیستم رادیو ترانک با سیستم تلفن خودکار موبایل (MATS) مقایسه گردد، اختلافات زیر قابل نظاره خواهند بود.
الف – ارتباط در ساده ترین حالت، با فشردن یک دگمه مستقر می گردد.
ب – ارتباط سلولها در زمان های بسیار کوتاه (حداقل 1/5 تا 3/5 ثانیه) مستقر می گردد.
ج – یک خط ارسال کننده قادر می باشد مستقیماً مانند یک ایستگاه کنترل اصلی اقدام نماید.
د – ایستگاه های موبایل در حالت یک طرفه کار می کنند در حالی که ایستگاه های اصلی رادیویی در حالت دو طرفه انجام وظیفه می نمایند.
افزودن بر نکات فوق یک مشخصه اصلی سیستم رادیو ترانک، انتقال اطلاعات (Data) علاوه بر انتقالات رادیویی مانند اطلاعات موقعیت یا پیام های متنی (Text) می باشد.
ملزومات طرحی سیستم و پیش بینی فرآیند انتشار رادیویی جهت سیستم های سیار زمینی متعارف و ترانک شده مشابهند از آن رو که هر دو معمولاً از ایستگاه های پایه منفرد بهره گیری نموده و به حداکثر برد ارتباطی عملی نیازمندند پس نخست مروری بر مبانی شبکه های عام سلولی می نمائیم.
تعداد صفحه : 55
قیمت : 14700 تومان

 

***

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *