پایان نامه در مورد شبکه‌های مش بی‌سیم

تاکنون پروتکلی مناسب برای لایه انتقال متناسب با نیازهای WMNها ارائه نشده می باشد. با این حال پروتکل‌های انتقال زیادی برای شبکه‌های Ad-hoc پیشنهاد شده که  مطالعه آن‌ها می‌تواند در ارائه پروتکل مناسب برای WMN‌ها مناسب باشد. مشکلاتی که در TCPهای جدید بایستی در نظر گرفته گردد را می‌توان موردها زیر دانست[22و23]:

  • از بین رفتن بسته‌هایی که ناشی از ازدحام نیستند: TCP‌های کلاسیک بین اتلاف بسته‌ها در حالتی که ناشی از ازدحام بوده و اتلافی که ناشی از ازدحام نمی‌باشد تفاوتی قائل نمی‌شوند. این مسئله باعث خطای مدیریتی و در نتیجه افت بهره شبکه می گردد. همچنین در TCPها وقتی شبکه به حالت عادی خود باز می گردد، TCP به سرعت خود را باز نمی‌یابد. یک مکانیزم پسخور(فیدبک) می‌تواند تفاوت بین چگونگی از بین رفتن بسته‌ها را مشخص کند.
  • قطع شدن ارتباطات لینک‌ها: با این که تحرک در شبکه‌های مش کمتر از شبکه‌های Ad-hoc می باشد اما با این حال قطع شدن ارتباطات لینک‌ها ناشی از حرکت کاربران بایستی در TCP در نظر گرفته گردد.
  • عدم تقارن شبکه: در بعضی موردها ممکن می باشد مسیرهای رفت و برگشت تفاوت‌های عمده ای از لحاظ تأخیر، عرض باند و … داشته باشند. با در نظر داشتن این که TCP کاملا به تاییدیه (ACK) وابسته می باشد، عملکرد شبکه با عدم تقارن به سرعت افت می کند. الگوریتم‌هایی نظیر فیلترکردن ACK و یا کنترل برخورد ACK برای حل این مشکل ارائه شده اند، اما کاربرد آن‌ها در WMNها بایستی مورد مطالعه قرار گیرد.
  • تغییرات زیاد زمان رفت و برگشت (RTT[1]): تغییرات کیفیت لینک‌ها و تحرک گره‌ها می‌تواند تغییرات زیادی در RTT ایجاد کند. با در نظر داشتن این که عملکرد TCP به اندازه گیری کند RTT ‌وابسته می باشد، عملکرد TCP در صورت تغییرات سریع RTT افت می کند. الگوریتم‌های TCP جدیدی برای شبکه‌های Ad-hoc ارائه شده اند که عملکرد بسیار خوبی هم نشان داده اند. اما یک الگوریتم کاملا جدید برای WMNها مناسب به نظر نمی‌رسد. زیرا که این الگوریتم‌ها (به خاطر تعامل بین WMNها، اینترنت و سایر شبکه‌های بی‌سیم) بایستی با شبکه‌های دیگر سازگار باشند.

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد

می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید: