در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق کنترل

عنوان:

مدیریت هوشمند بحران در چارچوب سیستم C4I در سیستم های ابعاد وسیع

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
موضوع این تز مدیریت بحران در سیستم های ابعاد وسیع در قالب C4I می باشد که در سالیان اخیر در کاربردهای نظامی مورد بهره گیری قرار گرفته می باشد. حروف C4I مخفف کلمات انگلیسی (Command , Control , Computer , Communication و Intelligence) می باشد. که به دلیل نیاز به هماهنگی و یکپارچگی میان آنها و لزوم وحدت، رویه این اجزاء در یک سیستم فرماندهی عملیات مجموعا در این قالب قرار داده شده اند. در یک دید فراگیرتر سیستم های ابعاد وسیع نیز همگی دارای این اجزاء خواهند بود و در نتیجه این قالب می تواند یک بستر مناسب برای مطالعه امر هماهنگی (Coordination) و یکپارچگی (Integration) در سیستم های ابعاد وسیع مورد پژوهش قرار گیرد. مدیریت عملیات نظامی به دلیل و امکان تخریب بالای تجهیزات و ملزمات آن، از لحاظ حالت بحران، نسبت به سایر سازمان ها ارجحیت دارد. پس به مقصود مطالعه مدیریت بحران در سیستم های ابعاد وسیع به چگونگی عملکرد مدیریت یک یگان نظامی (پایگاه هوایی) در شرایط عملیاتی پرداخته می شو. کاری که در این پایان نامه صورت گرفته ابداع یک ساختار مولکولی و بهره گیری از روش شبکه عصبی MSOM برای المان های موجود در یک پایگاه و چگونگی ارتباط و تعامل بین المان های موجود می باشد، و عملا پنج عنصر تشکیل دهنده C4I در این ساختار حضور فعال دارند که با هماهنگی بین این پنج عنصر تمام مسائل گفته شده در بالا را می توان با صرف زمان کم و بهره بیشتر و سرعت بالاتر انجام داد. در این حالت اطلاعات از طریق سنسورها و وسایل ارتباطی به گونه لحظه ای و آنی در اختیار فرماندهی (از طریق سیستم کامپیوتر) قرار می گیرد، اگر حجم اطلاعات واصله خیلی زیاد باشد تصمیم و کنترل نهایی به عهده خود نرم افزار می باشد اما در نهایت این فرمانده می باشد که تصمیم می گیرد و دستور را صادر می نماید. نتیجه ای که در این پروژه به دست آمده می باشد بهبود کیفی و کمی عملکرد یک پایگاه نظامی بوده، که در موقع بروز بحران های حاد زمان جنگ به راحتی معضلات را حل نماید. در ضمن این تز قابل تعمیم به سایر سازمان ها و یگان های نظامی دیگر نیز می باشد.
مقدمه
جنگ خواسته و ناخواسته با زندگی بشری درهم آمیخته می باشد و گریزی از آن نمی باشد، در طول تاریخ گرچه روش های جنگیدن با در نظر داشتن امکانات و دانش آن عصر و عوامل بسیار دیگر تغییر کرده و متحول شده می باشد. با وجود این، اهداف و مناقشات اکثرا یکسان بوده، که عبارتند از: از بین بردن تاسیسات، نیروگاه ها، زیرساخت های اقتصادی و اجتماعی طرف مقابل، به طوری که منجر به ترک مخاصمه و یا تسلط بر آن گردد. بی شک در تعیین سرنوشت جنگ ها، دانش که ماحصل آن تکنولوژی می باشد تأثیر بسزایی دارد. و روز به روز با توسعه دانش بشری استعدادهای بشر نیز برای تخریب و ویرانی و نابودی بیشتر فزونی می یابد. در کنار تکنولوژی، درایت و تصمیم گیری صحیح و به موقع نیز تاثیر سرنوشت ساز در همه جنگ های بشر، چه در طول تاریخ و چه در جنگ های عصر حاضر ایفاء می کند. سیستم مدیریت بحران در ابعاد وسیع در چارچوب C4I به شکل بسیار پیشرفته در کشورهای اروپایی، و در کشورهای جهان سوم به گونه ای دیگر در برگیرنده کل جامعه (از لحاظ اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، نظامی و…) می باشد. این سیستم همان گونه که در چکیده تبیین داده شده می باشد بایستی طوری اعمال گردد که بتوان با بهره گیری از آن معضلات حاد اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و نظامی را پوشش دهد.
فصل اول: کلیات
1-1) هدف
تحول تکنولوژی به ویژه پیدایش تبلیغاتی که از راه دور بتوان مواضع و نیروهای دشمن را از بین برد چهره جنگ ها را به گونه قابل ملاحظه ای تغییر داده و نظام بهره گیری از نیروی انسانی عظیم را زیر سوال برد.
نمونه بارز این مسئله جنگ چالدران بین ایران و عثمانی در دوره صفویه بود که عثمانی ها با بکارگیری توپ شکست سنگینی را به ایران تحمیل کردند و خاطره تلخی را به جای گذاشتند.
بهره گیری از تسلیحات تخریب انبوه تا پایان جنگ های اول و دوم به عنوان یکی از روش ها و استراتژی های جنگی به کار گرفته شده و هنوز هم کاربرد دارد.
در کنار استراتژی تخریب انبوه ظهور فن آوریهای الکترونیک و مخابرات شامل تجهیزاتی شبیه رادیو، تلگراف، تلفن، رادار و… تأثیرات شگرفی را در سرنوشت نبردهای جنگ جهانی دوم ایفاء نمود.
اکنون نیز با ظهور پدیده فن آوری اطلاعات که در تاروپود جامعه رشد می کند و همه ابعاد اجتماعی اقتصادی و نظامی را متأثر می سازد، فاصله بین سطوح جنگ و حتی تفاوت بین زمان صلح و زمان جنگ از بین می رود.
از مجموع نگاه به جنگ های گذشته بارزترین نکته ای که نمایان می گردد، افزایش سرعت جنگ می باشد. به بیانی دیگر نسبت بین مدت زمان جنگ و خسارت و تلفات ناشی از آن در حال افزایش می باشد. عوامل افزایش سرعت جنگ ها را می توان در سه پارامتر اصلی دانست:
1- افزایش برد سلاح
2- افزایش دقت سلاح
3- اطلاعات
نکته قابل توجه اینکه هر سه عامل مطروحه به گونه مستقیم منبعث شده از فن آوری های ارتباطات و مخابرات و نیز رایانه ها هستند.
2-1) پیشینه کار:
توام با طی مراحل مختلف طراحی سامانه های C4I و برای ارتقاء جمعی، توسط دانش مورد توجه قرار گرفت. برای این مقصود در داخل و بخصوص در خارج کشور فعالیت های زیادی انجام پذیرفته که نمونه ای از آن عبارتند از:
– برگزاری کنفرانس در داخل کشور.
– تدوین دوره ای در این باره در بعضی از دانشگاه ها.
– تشکیل دبیرخانه همیشگی C4I در دانشگاه جنگ.
– ارائه مقالات زیاد در ارتباط با C4I در خارج کشور که تعداد آنها بیشمار بوده اما بیشتر به شکل تئوری می باشند.
تعداد صفحه : 272
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد رشته برق : طراحی و شبیه سازی شارژر کنترلر سیستم دوگانه خورشیدی و بادی

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق