در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات

عنوان:

روش های جدید تخمین کانال در سیستم OFDM

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
روش های تخمین کانال برای سیستم OFDM بر پایه زیرحامل های پایلوت نوع Comb در این گزارش مطالعه شده می باشد. این الگوریتم ها به دو بخش تخمین سیگنال پایلوت و جای گذاری کانال، تقسیم می شوند. تخمین سیگنال پایلوت بر پایه معیار LS یا MMSE و همچنین جای گذاری کانال بر پایه جای گذاری خطی تکه ای و یا جای گذاری چند جمله ای مرتبه دوم تکه ای مورد مطالعه قرار گرفته اند. با بکارگیری تخمین MMSE روی سیگنال های پایلوت، اثرات تداخل بین حاملی و نویز سفید گوسی جمع شونده به گونه قابل توجهی کاهش می یابند. پیچیدگی محاسباتی تخمین سیگنال پایلوت بر پایه معیار MMSE با بهره گیری از تخمینگر LMMSE ساده شده با تقریب مرتبه پایین و با بهره گیری از تجزیه مقدار منفرد، کاهش می یابد. در این گزارش روش های نظیری تخمین کانال، سیستم OFDM و روش های تخمین کانال در آن و در فصل های آخر روش های جدیدی از تخمین کانال مطالعه خواهند گردید.
مقدمه
در طراحی مدولاتور و دمدولاتور برای کانال های باند محدود بایستی مشخصه پاسخ کانال ((c(f) را داشته باشیم. اما در سیستم های مخابرات دیجیتال عملی که برای ارسال اطلاعات با سرعت بالا در کانال های باند محدود طراحی شده اند، پاسخ فرکانسی کانال ((c(f) با دقت لازم برای طراحی بهینه فیلترهای مدولاتور و دمدولاتور، شناخته شده نیست. برای مثال در شبکه نسبتا ساده تلفن ثابت در هر زمانی که شماره گیری کنیم کانال انتقال ممکن می باشد متفاوت باشد به علت اینکه مسیر انتقال ممکن می باشد متفاوت باشد. همچنین انواع دیگری از کانال انتقال هست مانند کانال های انتقال بی سیم از قبیل کانال های رادیویی و کانال های آکوستیک زیرآب که در آنها مشخصه پاسخ فرکانسی متغیر با زمان می باشد. برای این چنین کانال هایی غیرممکن می باشد که بتوانیم فیلترهای دمدولاتور بهینه طراحی کنیم. همان طوری که می دانیم وجود اعوجاج در کانال انتقال یکی از علت های به وجود آمدن ISI می باشد که اگر در گیرنده جبران سازی نشود موجب به وجود آمدن نرخ خطای بالایی می گردد که عملا بازسازی سیگنال فرستاده شده را غیرممکن خواهد ساخت.
برای از بین بردن ISI در سیگنال دریافت شده اکولایزرهای مختلفی می توانند بهره گیری شوند. الگوریتم های کشف سیگنال که بر پایه جستجوی trellis طراحی شده اند (مانند MLSE یا MAP) عملکرد خوبی در گیرنده دارند، اما از لحاظ محاسبات پیچیده هستند. اما همان طوری که تصریح گردید این الگوریتم های کشف نیاز به اطلاعات پاسخ ضربه کانال (CIR) دارند که می تواند توسط تخمینگر کانال جداگانه به دست آید.
دو روش پایه برای تخمین کانال هست:
– روش بهره گیری از رشته آموزشی
– روش Blind
در روش تخمین کانال با بهره گیری از رشته شناخته شده (آموزشی) این رشته که برای هر فرستنده یکتاست، در هر burst انتقالی فرستاده می گردد. پس تخمینگر کانال می تواند CIR را برای هر burst به صورت جداگانه با بهره گیری از بیت های مشخص فرستاده شده و نمونه های دریافت شده متناظر با آنها تخمین بزند. هم اکنون این روش بسیار مورد بهره گیری قرار می گیرد و به راحتی روی هر سیستم مخابراتی قابل پیاده سازیست و پیچیدگی محاسباتی زیادی هم ندارد اما بزرگترین اشکال آن اینست که پهنای باند را هدر می دهد (به خاطر نیاز به فرستادن رشته آموزشی).
اما پیش روی روش Blind نیازی به ارسال رشته آموزشی ندارد و از مشخصات ریاضی خاص اطلاعات در حال ارسال بهره گیری می کند. این روش در جاهایی که پهنای باند محدودی دارند بسیار مناسب می باشد. اما از لحاظ محاسباتی بسیار پیچیده می باشد پس به کار بردن آن در سیستم های بی درنگ بسیار دشوار می باشد.
در فصل اول روش های پرکاربرد تخمین به صورت نظری مطالعه خواهند گردید. جهت تکمیل کردن مطالب روش های اولیه تخمین در پیوست 1 آورده شده اند. سپس مطالعات انجام گرفته روی روش های تخمین کانال مطالعه خواهند گردید. در این مطالعه آغاز روشهای تخمین کانال در کانال های ثابت ناشناخته و مدل های ریاضی آنها آورده خواهند گردید و سپس تخمین کانال در کانال های متغیر با زمان ناشناخته مطالعه می شوند که منجر به مطالعه فیلتر وفقی خواهد گردید.
در فصل دوم ساختار کلی سیستم OFDM و روش های پیاده سازی آن آورده شده می باشد. سپس در این فصل به مطالعه روشهای موجود تخمین کانال در سیستم OFDM پرداخته شده می باشد.
در فصل سوم روش های جدیدی از تخمین کانال بر پایه پایلوت در سیستم های OFDM مطالعه شده اند که منجر به بازدهی بالاتر در تخمین کانال در این سیستم خواهند گردید.
در فصل چهارم این گزارش به مطالعه بیشتر الگوریتم های به کار رفته در فصل سوم با در نظر داشتن مراجع موجود خواهیم پرداخت و نظاره خواهیم نمود که روش مطالعه شده نسبت به روش های پیشین چه معایب و چه محاسنی دارد. همچنین چند نمونه از شبیه سازی های انجام گرفته توسط نرم افزار MatLab و خروجی های آنها در پایان فصل آورده شده اند.
در پایان و در فصل چهارم نتایج نهایی گرفته شده از گزارش و پیشنهاداتی که ممکن می باشد برای دیگر دانشجویات در جهت کار روی این الگوریتم و نمونه های مشابه کارساز باشد آورده شده اند.
تعداد صفحه : 131
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد: شبیه سازی عددی سلول خورشیدی مبتنی بر نانو نوار گرافن با استفاده از روش تابع گرین غیرتعادلی(NEGF)

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق