در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.SC” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات

عنوان:

واکاوی آنتن های شکافی تیپر شده به روش TLM

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
واکاوی آنتن شکافی به تدریج بازشونده خطی به روش TLM
آنتن های شکافی به تدریج بازشونده توسط پهن کردن یک شکاف روی دی الکتریک بدست می آیند. این آنتن ها با ابعاد کوچک در حدود دو برابر طول موج در باند 1 الی 40 گیگاهرتز قابل بهره گیری هستند. سبکی و کم حجمی این آنتن ها باعث شده می باشد که به راحتی در آرایه ها قابل بهره گیری باشند. این آنتن ها به علت نداشتن میدان یکنواخت در دهانه آنتن و شکاف بازشونده به صورت بسته قابل مطالعه نیستند و بایستی به یکی از روش های عددی واکاوی شوند.
ما از روش TLM جهت مدل کردن آنتن بهره گیری کرده ایم . در این روش محیط توسط نودهای سه بعدی مدل شده و پارامترهای این نودها باتوجه به مشخصات محیط تعیین می شوند و طبق ماتریس اسکترینگ پالس از یک پورت نود به پورت های دیگر منتقل می گردد. در زمان بعدی پالس های به وجود آمده در پورت ها به پورت های مجاور منتقل می ش وند. این پردازش بایستی تا زمانی تکرار گردد که پاسخ به حالت پایدار برسد . پاسخ های به دست آمده در حوزه زمان هستند و جهت داشتن پاسخ در حوزه فرکانس از این پاسخ ها تبدیل فوریه گسسته گرفته می گردد. (DFT)
میدان دور آنتن نیز توسط تئوری انتشار دریچه ها به دست می آید.
با بهره گیری از نرم افزار نوشته شده که آنتن های مذکور را به روش TLM مدل و واکاوی می کند، مشخصات این نوع آنتن ها به صورت زیر بدست آمده می باشد. میدان الکتریکی (E-Plane) باریک تر می گردد و در صفحه میدان مغناطیسی (H-Plane) ثابت می ماند.
– تشعشع آنتن از سمت انتهای آنتن بوده (End fire) و پهنای باند وسیعی دارد.
– در پترن دور آنتن لوب های کناری نظاره نمی شوند (به علت اینکه دهانه آنتن در فرکانس کار کمتر از یک طول موج می باشد).
مقدمه
آنتن های شکافی به تدریج بازشونده در سال 1979 برای اولین بار توسط گیبسون (Gibson) معرفی شدند. در آن وقت امکانی برای واکاوی این آنتن ها وجود نداشت و این به آن علت می باشد که روش های عددی محاسبه گرهای با حافظه و سرعت بالا نیاز دارند. محققان مختلف آزمایشات زیادی را انجام داده اند که نتایج نشان داده می باشد. آنتن های شکاف دار به تدریج بازشونده دارای پهنای باند وسیع هستند. ساختمان مسطح و کوچک این آنتن ها اجازه می دهد که به راحتی در ساختن آنتن های مجتمع مورد بهره گیری قرار گیرند و طراحی آرایه های آنتنی را به صورت ساده میسر می سازند.
این نوع آنتن ها در دهه اخیر توسط روش ممان با تقریب بالا واکاوی شده می باشد. روش ممان با اینکه قادر نبود آنتن را بطور دقیق واکاوی کند، به محاسبات پیچیده نیز نیازمند می باشد اما اینک ما از روش TLM (Transmission Line Matrix بهره گیری کرده ایم که محاسبات آن از سادگی قابل توجهی برخوردار می باشد و شبیه سازی بدون تقریب انجام می گردد و از معایب این روش می توان به عدم سادگی مدل کردن و نیاز داشتن به پردازش گر با سرعت و حافظه بالا تصریح نمود که باتوجه به رایانه های موجود این مورد نیز قابل صرفنظر کردن می باشد.
پایه روش TLM تئوری انتشار ه ایگنس و ابزار آن مدارات الکتریکی می باشد که این ابزار برای مهندسین رشته برق شناخته شده می باشد.
روش TLM که بطور مفصل تشریح خواهد گردید می تواند برای مدل کردن اکثر مسائل الکترومغناطیس بکار رود.
این جزوه شامل پنج فصل به تبیین زیر و یک اختصار به زبان انگلیسی می باشد.
فصل اول: در این فصل اهداف و پیشینه پژوهش، تئوری انتشار هایگنس و شباهت مدارات الکتریکی به پدیده های فیزیکی یاد شده می باشد.
فصل دوم: خطوط انتقال که ابزار اصلی شبیه سازی به روش TLM می باشد در این فصل تشریح شده می باشد.
فصل سوم: مدل گسسته المان های فیزیکی مورد لزوم تشریح گردید ه و مثالی برای محاسبه به روش گسسته جهت مشخص کردن اندازه خطا نسبت به شرایط مسئله و مدل آن یاد شده می باشد.
فصل چهارم: در این فصل در بخش اول روش TLM به صورت یک بعدی تشریح شده می باشد و خواننده را برای مطالعه شبیه سازی دوبعدی و سه بعدی آماده می کند.
در بخش دوم این فصل روش TLM به صورت دوبعدی تشریح شده که شامل، ماتریس اسکترینگ برای محیط های مختلف، مرزهای جاذب و هادی و معادلات لازم برای انواع پورت های در زمان های مختلف می باشد.
در بخش سوم این فصل روش سه بعدی TLM تشریح شده که شامل، گره جونز (Johns) و ماتریس اسکترینگ برای مدل های مختلف می باشد و در اصل توسعه روش دوبعدی می باشد.
فصل پنجم: این فصل شامل تشریح آنتن های شکافی به تدریج بازشونده، چگونگی مدل کردن آنتن های شکافی به تدریج بازشونده خطی به روش TLM، چگونگی کاربرد نرم افزار نوشته شده، خروج نرم افزار برای ابعاد مختلف آنتن مورد بحث، می باشد.
تعداد صفحه : 175
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق : کنترل و تعیین موقعیت ماهواره

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید