در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

تحلیل مغناطیسی و حرارتی موتور PMDC با بهره گیری از FEM

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
در یک موتور PMDC (جریان مستقیم مغناطیس دائم) مورد بهره گیری در خودرو، تلفات قابل توجه می باشد. پس درجه حرارت موتور نسبتا بالا و راندمان پایین می باشد. از این رو تحلیل و شناسایی موتور جهت تخمین چگالی شار مغناطیسی و حرارتی به مقصود انتخاب مواد مغناطیسی، هادی ها و عایق های مناسب مهم می باشد. هدف از این پروژه، تحلیل دو بعدی مغناطیسی و حرارتی یک موتور PMDC با بهره گیری از یک نرم افزار FEM (اجزاء محدود) می باشد. تا بدین وسیله بتوان رفتار مغناطیسی و حرارتی موتور را نظیر چگالی شار، داغ ترین نقطه موتور، تلفات و… را تخمین زد که این مساله کمک شایانی در تحلیل و طراحی این موتور می نماید.
در تحلیل مغناطیسی، چگالی شار، شدت میدان و خطوط شار مغناطیسی در مناطق گوناگون استخراج می گردد. همچنین انرژی و کوانرژی سیستم محاسبه می گردد و گشتاور موتور با بهره گیری از نتایج کوانرژی محاسبه می گردد. و در تحلیل حرارتی، توزیع حرارت و درجه حرارت نقاط مختلف موتور استخراج می گردد. هدف از این پژوهش، بهینه سازی عملکرد مغناطیسی و بهبود شرایط حرارتی موتور (مانند افزایش گشتاور و کاهش درجه حرارت) می باشد. که در نهایت با در نظر داشتن نتایج تحلیل مغناطیسی و حرارتی، پیشنهاداتی جهت بهینه سازی در مواد یا ابعاد موتور ارائه و مطالعه خواهد گردید. خاطرنشان می گردد که در این پروژه از نرم افزار ANSYS جهت تحلیل موتور بهره گیری می گردد.
مقدمه:
موتورهای PMDC (جریان مستقیم مغناطیس دائم) ساختمان ساده ای دارند و قیمت تمام شده آنها پایین می باشد بعلاوه ابعاد آنها در مقایسه با موتورهای DC مشابه کوچکتر می باشد و تولید آنها نیز آسان می باشد. در نتیجه گزینه مناسبی برای تولید انبوه و بهره گیری در مصارف عمومی خصوصا صنعت خودرو هستند. از این رو پژوهش بر روی طراحی، بهینه سازی این موتورها صرفه اقتصادی مناسبی را ایجاد می کند. یکی از روش های پژوهش بر روی موتورها و تحلیل آنها، روش اجزاء محدود می باشد که تاکنون تحقیقات و مقالات بسیاری در ارتباط با تحلیل اجزاء محدود موتورهای گوناگون (نظیر القایی، سنکرون، سنکرون مغناطیس دائم و…) صورت گرفته می باشد اما در ارتباط با موتورهای PMDC کمتر کار شده می باشد.
در فصل اول این پروژه روش اجزاء محدود برای حل مسائل الکترومغناطیس معرفی می گردد که شامل روابط و اصول تئوری این روش می باشد. یک نمونه موتور PMDC در فصل دوم معرفی می گردد و ساختمان و عملکرد آن تشریح می گردد. فصل سوم شامل چگونگی مدلسازی (دوبعدی) هندسی و المان محدود موتور و راهنمای بهره گیری از امکانات نرم افزار ANSYS جهت تحلیل مغناطیسی و حرارتی می باشد. فصل چهارم مربوط به تحلیل مغناطیسی می باشد که در آن، آغاز یک مدار مغناطیسی ساده به دو روش فرمولی و اجزاء محدود حل و نتایج آن مقایسه می گردد و سپس تحلیل اجزاء محدود موتور مورد مطالعه در حالات بی باری و بارهای مختلف انجام می گردد. همچنین گشتاور موتور به صورت محاسباتی تخمین زده می گردد و با مقدار واقعی مقایسه می گردد. در خاتمه پیشنهاداتی جهت بهبود موتور ارائه و مطالعه می گردد. فصل پنجم مربوط به تحلیل حرارتی می باشد که شامل اصول و روابط انتقال حرارت (به صورت عمومی و در موتور) و مطالعه مدار معادل حرارتی موتور می باشد. همچنین تحلیل اجزاء محدود یک مدل حرارتی ساده و مقایسه با نتایج فرمولی در ادامه می آید و در خاتمه تحلیل حرارتی موتور مورد مطالعه جهت تعیین درجه حرارت نقاط مختلف آن انجام می گردد. فصل ششم شامل جمع بندی و نتیجه گیری از مطالب و ارائه پیشنهادات می باشد.
نرم افزارهای متنوعی نظیر ANSYS و NASTRAN و ABAQUS و COSMOS جهت تحلیل اجزاء محدود هست. پژوهش حاضر با بهره گیری از ویرایش 5.4 نرم افزار ANSYS صورت گرفته می باشد. اگرچه در حال حاضر نسخه های جدیدتر نیز هست اما به سبب اطمینان از نتایج آن، این نسخه انتخاب گردید.
تعداد صفحه : 161
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد رشته برق الکترونیک: تأثیر توزیع ناخالصی های بستر بر عملکرد تزانزیستور MOSFET

***

دسته‌ها: مهندسی برق