در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

طراحی بهینه موتور سنکرون مغناطیس دائم

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
 
چکیده:
موتورهای سنکرون مغناطیس دائم با آهنربای دائم داخلی در مقایسه با موتورهایی دارای آهنربای دائم خارجی به دلیل گشتاور رلوکتانسی حاصل از برجستگی قطب جمع شونده با گشتاور الکترومغناطیسی مورد توجه محققان واقع شدند. زیرا راندمان بالاتر، بهره گیری از حجم کمتر آهنربای دائم و استحکام مکانیکی بهتر داشتند. طراحی بهینه مستلزم انجام حلقه تکرار طراحی – تحلیل – اصلاح – طراحی می باشد. طراحی توسط روابط پایه انجام می گیرد. اصلاح توسط الگوریتم بهینه سازی صورت می پذیرد. تحلیل هم در حالت ماندگار و هم دینامیکی با بهره گیری از روش های حل دقیق عددی (مانند روش اجزای محدود) بسیار زمانبر می باشد. روش تقریبی مدار معادل مغناطیسی در عین سرعت بالا در مقایسه با روش های تحلیل دقیق عددی تقریب خوبی از جواب ها ارائه می دهند. پس برای کاهش زمان اجرای حلقه طراحی بهینه، تحلیل در حالت ماندگار با بهره گیری از این روش انجام می گردد. اصولاً در طراحی بهینه ماشین می توان کلیه پارامترها را به عنوان متغیرهای طراحی فرض نمود و محدوده تغییرات آنها را براساس روابط پایه و تجربه طراح تعیین نمود. بدین ترتیب یک فضای جستجوی چند بعدی به وجود می آیدکه بعد آن تعداد پارامترهای طراحی می باشد. بدیهیست که جستجو در چنین فضای چند بعدی وسیعی بسیار زمانگیر خواهد بود. زیرا بسیاری از نقاط این فضا قیود طراحی مانند گشتاور معین در سرعت معین را برآورده نمی کند. پس زمان زیادی صرف تحلیل نقاطی از فضا می گردد که خواست های اولیه طراحی را برآورده نمی کنند. پس مناسب می باشد قبل از تحلیل طرح ها قابلیت ارضای قیدها توسط بلوکی که به حلقه طراحی بهینه اضافه می گردد مطالعه گردد. این بلوک الگوریتم سنتز نام دارد که با کاهش دسته ای از پارامترهای طراحی (متغیرهای وابسته) با انجام حلقه های داخلی قیود را ارضا می کند. پس بعد فضای جستجو کاهش یافته و سرعت حلقه طراحی بهینه نیز افزایش می یابد. به دلیل استاتور کاملا مشابه موتور القایی سه فاز، قید خاص مد نظر، ارائه گشتاور معین در سرعت معین در بازه ای از سرعت (چند نقطه کار) می باشد که با شبیه سازی آغاز تأثیر پارامترهای موتور بر آن مطالعه می گردد. آنگاه با در نظر گرفتن تمامی قیود، الگوریتم سنتز مناسب ارائه می گردد. با بهره گیری از پارامترهای متغیر باقیمانده طراحی (متغیرهای مستقل) روش بهینه سازی جستجوی تابو با بهره گیری از حافظه از مطالعه طرح های تکراری اجتناب می کند و سرعت بهینه سازی را می افزاید و با بهره گیری از تکنیک های شدت بخشی و تغییر مسیر به ترتیب به جواب بهینه نزدیک شده و از جواب بهینه محلی رهایی می یابد. پس حلقه طراحی بهینه به صورت طراحی – ارضای قیود توسط الگوریتم سنتز با کمک متغیرهای وابسته – تحلیل توسط روش مدار معادل مغناطیسی – اصلاح متغیرهای مستقل برای بهینه سازی میانگین راندمان یک بازه گشتاور سرعت توسط روش جستجوی تابو – طراحی، تعیین و اجرا می گردد.
مقدمه:
ماشین های سنکرون به دلیل راندمان بالا و مشخصه گشتاور – سرعت مطلوب همواره مورد توجه بوده اند. اما هزینه بالای نگهداری شامل تعویض جاروبک ها ایراد بزرگی برای آن ها می باشد. بهره گیری از آهنرباهای دائم پر انرژی که در دهه 80 میلادی کشف شدند راه حلی برای این مشکل بود. موتورهای سنکرون مغناطیس دائم با آهنربای دائم داخلی در مقایسه با انواع با آهنربای دائم خارجی گشتاور بالاتر به دلیل گشتاور رلوکتانسی جمع شونده با گشتاور الکترومغناطیسی، حجم آهنربای مورد بهره گیری کمتر، راندمان بالاتر و استحکام مکانیکی بهتر دارند.
بهینه سازی ضرورت طراحی می باشد. هدف بهینه سازی به دست آوردن طرحیست که حداکثر میانگین راندمان را در بازه ای از سرعت (چند نقطه کار) ارائه دهد. به دلیل ساختار استاتور کاملا مشابه ماشین القایی سه فاز، قید خاص طراحی در اینجا علاوه بر قیودی که در تمام ماشین های القایی هست ارائه گشتاور معین در سرعت معین می باشد. جستجوی طرح بهینه با در نظر گرفتن کلیه پارامترهای طراحی به عنوان متغیرهای طراحی فضای وسیعی را ایجاد می کند که به دلیل تحلیل طرح های بسیاری که توانایی ارضای قید را ندارند. فرآیند بهینه سازی را زمانگیر می کند. اضافه کردن بلوکی (الگوریتم سنتز) که با کمک دسته ای از متغیرهای طراحی وظیفه ارضای تمامی قیود را بر عهده دارد، با کاهش ابعاد فضای جستجو و جلوگیری از تحلیل طرح هایی که توانایی ارضای قیود را ندارند فرآیند بهینه سازی را تسریع می کند. همچنین بهره گیری از یک روش تحلیل سریع (مانند مدار معادل مغناطیسی)  که نتایج آن مورد تأیید روش های زمانبر تحلیل دقیق عددی (مانند روش اجزای محدود) می باشد تقریبی مناسب از خروجی های (مانند گشتاور) ماشین ارائه می دهد، می تواند فرآیند بهینه سازی بیشتر تسریع کند.
در فصل اول مروری گذرا بر اهداف این پایان نامه، تحقیقات انجام شده و روش کار ارائه می گردد. در آغاز نیاز می باشد شناختی اولیه از ساختمان موتور سنکرون مغناطیس دائم با آهنربای دائم داخلی، چگونگی عملکرد، روش های تحلیل ایجاد گردد. فصل دوم به گونه کامل این امر را انجام می دهد. چگونگی طراحی ابتدایی با بهره گیری از روش های پایه و تجربی و حل یک مثال در فصل سوم ذکر می گردد. در فصل چهارم معرفی تأثیر الگوریتم سنتز در کاهش ابعاد جستجو و ارضای قیود بالاخص قید خاص مسأله (گشتاور معین در سرعت معین) و چگونگی به دست آوردن آن و معرفی روش بهینه سازی جستجوی تابو که بر پایه بهره گیری از حافظه به مقصود تسریع طریقه بهینه سازیست انجام می شود. سپس 3 نمونه موتور بهینه طراحی و باهم مقایسه می گردد. در فصل پنجم نتایج حاصل و پیشنهادات مربوطه ارائه می گردد. پیوست 1 خصوصیات مواد مغناطیس دائم را اظهار می کند.
تعداد صفحات: 133
قیمت : 14700 تومان

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سمینار ارشد رشته برق قدرت: تحلیل رفتار مغناطیسی ماشین القایی تحت ولتاژ هارمونیکی

 

***

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید