در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – کنترل

عنوان:

مطالعه پخش بار کنترل کننده یکپارچه توان و کاربردهای آن در محیط های تجدید ساختارشده

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
کنترل کننده یکپارچه توان (UPFC) از عناصر جدید ادوات FACTS می باشد که قابلیت های برجسته ای در تنظیم همزمان توان اکتیو و راکتیو به صورت مستقل از هم، بهبود رفتار سیستم در حالت دینامیک، کاهش تراکم و کاهش هزینه تولید را دارا می باشد. از موضوعات مهم این عنصر داشتن مدل مناسبی برای پخش بار می باشد. اولین مدل پخش بار در سال 1996 ارائه گردید که تاکنون مطالعات زیادی روی آن صورت گرفت. در این پایان نامه مدل های مختلف ارائه شده مورد ارزیابی قرار گرفت و از میان آنها مدل مناسب از نظر سادگی و عملی بودن برای پخش بار و پخش بار بهینه انتخاب شده می باشد و صحت آن با شبیه سازی رایانه ای به وسیله نرم افزارهای MATLAB و PSAT به اثبات رسیده می باشد.
مقدمه
جهان در قرن بیست و یکم با چالش های جدیدی برای محافظت از ساکنان اش، منابع اش و محیط زیست اش روبه رو می باشد. الکتریسیته که عامل اصلی تغییرات در قرن پیش بوده می باشد در سال هایی که پیش رو می باشد نیز بسیار سرنوشت ساز خواهد بود. اما در آغاز زیرساخت صنعت برق خود بایستی دگرگون گردد. در حال حاضر صنعت برق آمادگی لازم را برای برآوردن خواسته های اقتصادی دیجیتال آینده، دنیایی با رقابت افزاینده و محیط زیست در معرض خطر را ندارد. قوانین اخیر زیست محیطی، مسائل مربوط به حق مسیر، افزایش هزینه های ساخت و تنظیم مجدد و رشد سریع مصرف نیاز به بهره گیری از حداکثر ظرفیت ممکن سیستم های تولید و انتقال موجود را ایجاد می کند.
صنایع الکترونیکی به دنبال تجهیزاتی با عملکرد با انعطاف پذیری بیشتر در سیستم های انتقال هستند که تا به کمک آنها محدودیت موجود در سیستم انتقال را کاهش دهد. ادوات FACTS قادر هستند که انعطاف پذیری مورد نیاز سیستم انتقال را در حین عملکرد فراهم کنند.
مدل UPFC انحصاری و مرکب از جبران سازی های سری و موازی سریع می باشد و کنترل انعطاف پذیری از شبکه برق را فراهم می کند. ویژگی UPFC به عنوان یکی از ادوات FACTS پیشرفته، توانایی تنظیم دامنه ولتاژ شین و زاویه فاز و امپدانس خط می باشد. این ویژگی قدرتمند UPFC سبب می گردد که از این وسیله در کاربردهای زیادی مانند پایدارسازی ولتاژ و فاز و همچنین افزایش ظرفیت خطوط انتقال موجود در شبکه بهره گیری نمود.
فصل اول
کنترل کننده یکپارچه توان
1-1- مشخصه ها و اصول عملکرد پایه
هدف از ابداع کنترل کننده یکپارچه توان UPFC، کنترل بلادرنگ و جبران دینامیکی سیستم های انتقال ac بوده و بدین وسیله قابلیت چند منظوره لازم برای حل بسیاری از مسائل و معضلات موجود در صنعت انتقال توان فراهم گردید.
از دیدگاه نظری، UPFC یک منبع ولتاژ سنکرون (SVS) تعمیم یافته می باشد که در فرکانس پایه، به وسیله ولتاژ فازوری Vpq با دامنه Vpq(0<Vpq<Vpqmax و زاویه ^p(0<p<2 قابل کنترل، نمایش داده می گردد و به صورت سری در خط انتقال قرار می گیرد که در سیستم با دو ماشین (یا دو سیستم مستقل با یک خط انتقال ارتباطی) شکل (1-1) نشان داده شده می باشد.
در این ترکیب SVS عموما با سیستم انتقال، هم توان اکتیو و هم توان راکتیو مبادله می کند. از آنجایی که طبق تعریف، SVS تنها قادر به تولید توان راکتیو تبادلی می باشد، توان اکتیو بایستی توسط گیرنده یا منبع تعذیه مناسبی از آن جذب یا به آن داده گردد. در آرایش UPFC، همانطور که در شکل نظاره می گردد، توان اکتیوی که SVS مبادله می کند، به وسیله یکی از دو شین آغاز یا انتهای خط تأمین می گردد (در این ترکیب هدف، کنترل پخش توان می باشد، نه افزایش ظرفیت تولید سیستم).
امروزه در کاربرد عملی طبق شکل (1-2)، UPFC از دو مبدل منبع ولتاژی پشت به پشت که از کلیدهای تایریستوری GTO بهره گیری می کنند، تشکیل شده می باشد. این مبدل ها که در شکل با مبدل 1 و مبدل 2 نشان داده شده اند، توسط یک لینگ dc مشترک با یک خازن ذخیره dc، به هم مرتبطند.
این آرایش مانند یک مبدل توان ac به ac ایده آل اقدام می نماید که در آن توان حقیقی، می تواند آزادانه در هر جهتی بین ترمینال های ac دو مبدل عبور کند و هر مبدلی می تواند به گونه مستقل توان راکتیو را در ترمینال خروجی ac خود تولید (یا جذب) کند.
تعداد صفحه : 104
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد مهندسی برق الکترونیک: بررسی و شبیه سازی کدکننده LD-CELP

***

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید