در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – کنترل

عنوان:

ارزیابی عملکرد سیستم های کنترل فرآیندی در مقیاس بزرگ صنعتی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
با در نظر داشتن چگونگی طراحی و نوع تجهیزات به کار رفته در واحدهای فرآیندی، این واحدها دارای یک توان عملیاتی و بازده بهینه می باشند. ظرفیت ذاتی یک فرآیند از سیستم کنترل مستقل می باشد پس طراحی ضعیف یک فرآیند با بهره گیری از سیستم کنترلی به هیچ وجه قابل جبران نمی باشد. هدف از به کار بردن سیستم های کنترلی در صنایع فرآیندی، رسیدن به حداکثر توان عملیاتی با رعایت شرایط ایمنی در فرآیند می باشد. از این رو سیستم های کنترلی تأثیر مهمی را در صنایع فرآیندی اعمال می کنند. امروزه یکی از موضوعات مورد بحث در صنایع فرآیندی، عملکرد بهینه سیستم های کنترلی می باشد. جهت بهینه نگه داشتن یک سیستم کنترل، ارزیابی و مونیتورینگ آن لازم و ضروری می باشد. در کشور ما ایران، با در نظر داشتن تعداد فراوان پالایشگاه های نفت، گاز و واحدهای پتروشیمی نیاز به نرم افزاری جامع که عملکرد سیستم های کنترلی را ارزیابی کند، بسیار ضروری می باشد. در این پایان نامه آغاز عوامل تاثیرگذار بر عملکرد سیستم های کنترلی مورد مطالعه قرار گرفته و سپس معیارهای ارزیابی عملکرد آنها در محیط های موجود در واحدهای صنعتی ارائه شده می باشد. در نهایت شبیه سازی و ارزیابی عملکرد سیستم های کنترلی با بهره گیری از نرم افزارهای تخصصی  Aspen و Matlab انجام شده. این پژوهش گامی بزرگ در راستای آماده سازی نرم افزاری جامع که نیاز صنعت ایران را جهت ارزیابی عملکرد سیستم های کنترلی در مقیاس حرفه ای برطرف نماید، می باشد.
مقدمه
در سال های گذشته کوشش های زیادی جهت مدرن کردن سیستم های کنترلی صورت گرفته می باشد. تجهیزات کنترلی مدرن مانند سیستم های کنترل توزیع یافته (DCS)، کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر (PLC)، شبکه ها و تجهیزات هوشمند در کنار نرم افزارهای قدرتمند به کار گرفته شدند. مهمترین بخش های سیستم کنترلی را لایه ترانسمیترها و محرک ها (لایه اول) و لایه کنترل کننده های تنظیمی که معمولا PID کنترل کننده ها می باشند (لایه دوم)، تشکیل می دهند. ترکیب این دو لایه با یکدیگر همان مفهوم حلقه های کنترلی را در بردارد. تأثیر حلقه های کنترلی در صنایع فرآیندی تنظیم متغیر خروجی پروسه (process variable) به مقدار خروجی مطلوب (set point) در حضور اغتشاشات و نوسانات می باشد. مقدار خروجی مطلوب مقداری می باشد که فرآیند بیشترین بازده را در آن نقاط خواهد داشت. با سرمایه گذاری فراوان و مدرن شدن سیستم های کنترلی، این سیستم ها نسبت به گذشته تأثیر موثرتری را در صنایع فرآیندی بر عهده دارند در چنین شرایطی عملکرد و بازده این سیستم ها تاثیر فراوان بر عملکرد فرآیند خواهد داشت. بدین ترتیب ارزیابی عملکرد سیستم های کنترلی به عنوان موضوعی مهم و جدید در صنایع فرآیندی ظهور پیدا نمود. ارزیابی عملکرد حلقه ای کنترلی بخش مهمی از موضوع ارزیابی و مونیتوریتگ سیستم های کنترلی در صنایع فرآیندی می باشد. در فصل اول کلیات پروژه ارائه شده می باشد. فصل دوم به ارزیابی عملکرد حلقه های کنترلی اختصاص یافته می باشد. در این فصل آغاز معضلات حلقه ها مطرح شده و سپس معیارهای ارزیابی عملکرد حلقه ها مورد مطالعه قرار گرفته می باشد. در پایان این فصل نوسان و تداخل بین حلقه ها به عنوان دو مشکل مهم در حلقه ها مورد مطالعه قرار گرفته می باشد. فصل سوم به یکی از مهمترین اجزاء حلقه کنترلی یعنی شیرهای کنترلی اختصاص یافته می باشد. در فصل چهارم واحد جداسازی بوتان به عنوان واحد نمونه صنعتی انتخاب و پس از شبیه سازی این واحد در محیط Aspen، حلقه های آن توسط برنامه نوشته شده در محیط Matlab مورد ارزیابی قرار گرفته می باشد. مدیریت آلارم ها به عنوان یکی از موضوعات مهم در سیستم های کنترلی در فصل پنجم مطالعه شده می باشد.فصل ششم به نتیجه گیری و ارائه پیشنهادات اختصاص یافته می باشد.
تعداد صفحه : 123
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد برق الکترونیک گرایش میکروالکترونیک:طراحی نوسان‌ساز Cross-Coupled LC با نویز فاز کم

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید