در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

پایان نامه کارشناسی ارشد مخابرات سیستم

پیاده سازی بلادرنگ کدک صحبت استاندارد G.728 بر روی پردازنده TMS320C5402

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده

کدک صحبت استاندارد G.728 ، یک کدک کم تاخیر می باشد که صحبت با کیفیت عالی را در نرخ بیت 16 kbps ارائه می دهد و برای شبکه های تلفن ماهواره ای و اینترنت و موبایل که به تاخیر زیاد حساس هستند ، مناسب می باشد. در این رساله به پیاده سازی بلادرنگ اینکدر و دیکدر G.728 بصورت دوطرفه کامل ( Full Duplex ) بر روی پردازنده TMS320C5402 می پردازیم.
روشی ترکیبی برای برنامه نویسی TMS ارائه می گردد که در آن وقت و پیچیدگی برنامه نویسی نسبت به برنامه نویسی دستی به 30% کاهش می یابد. در این روش پس از برنامه نویسی و شبیه سازی ممیز ثابت الگوریتم کدک به زبان C، با بهره گیری از نرم افزار Code Composer Studio  CCS ، برنامه به زبان اسمبلی ترجمه شده و بهینه سازی دستی در کل کد اسمبلی انجام می شود. سپس بعضی از توابع مهم برنامه از نظر MIPS ، بصورت دستی به زبان اسمبلی بازنویسی می شوند تا برنامه بصورت بلادرنگ قابل اجرا گردد. در پایان  نتایج این پیاده سازی ارائه می گردد.
مقدمه
امروزه در عصر ارتباطات و گسترش روزافزون بهره گیری از شبکه های تلفن ،موبایل و اینترنت در جهان ومحدودیت پهنای باند در شبکه های مخابراتی، کدینگ و فشرده سازی صحبت امری اجتناب ناپذیر می باشد. در چند دهه اخیر روشهای کدینگ مختلفی پدید آمده اند اما بهترین و پرکاربردترین آنها کدک های آنالیزباسنتز هستند که توسط Atal & Remede در سال 1982 معرفی شدند [2]. اخیرا مناسبترین الگوریتم برای کدینگ صحبت با کیفیت خوب در نرخ بیت های پائین و زیر 16 kbps، روش پیشگویی خطی باتحریک کد (CELP) می باشد که در سال 1985 توسط Schroeder & Atal معرفی گردید [8] و تا کنون چندین استاندارد مهم کدینگ صحبت بر اساس CELP تعریف شده اند.
در سال 1988 CCITT برنامه ای برای استانداردسازی یک کدک 16 kbps با تاخیراندک و کیفیت بالا در برابر خطاهای کانال آغاز نمود و برای آن کاربردهای زیادی همچون شبکه PSTN ،ISDN، تلفن تصویری و غیره در نظر گرفت. این کدک در سال 1992 توسط Chen et al. تحت عنوان LD-CELP معرفی گردید [6] و بصورت استاندارد G.728 در آمد [9] و در سال 1994 مشخصات ممیز ثابت این کدک توسط ITU ارائه گردید[10] . با در نظر داشتن کیفیت بالای این کدک که در آن صحبت سنتز شده از صحبت اولیه تقریبا غیرقابل تشخیص می باشد و کاربردهای آن در شبکه های تلفن و اینترنت و ماهواره ای در این گزارش به پیاده سازی این کدک می پردازیم.
در فصل اول به معرفی وآنالیز سیگنال صحبت پرداخته می گردد و در فصل دوم روش ها و استانداردهای کدینگ اظهار می شوند. در فصل سوم کدک LD-CELP را بیشتر مطالعه می کنیم و در فصل چهارم شبیه سازی ممیز ثابت الگوریتم به زبان C را اظهار می نمائیم. و در پایان در فصل 5 به چگونگی پیاده سازی بلادرنگ کدکG.728 بر روی پردازنده TMS320C5402 می پردازیم.
فصل اول
مطالعه و مدل سازی سیگنال صحبت
1-1- معرفی سیگنال صحبت
صحبت در اثر دمیدن هوا از ریه ها به سمت حنجره و فضای دهان تولید می‏گردد. در طول این مسیر در انتهای حنجره، تارهای صوتی قرار دارند. فضای دهان را از بعد از تارهای صوتی، لوله صوتی می‏نا مند که در یک مرد متوسط حدود cm 17 طول دارد . در تولید بعضی اصوات تارهای صوتی کاملاً باز هستند و مانعی بر سر راه عبور هوا ایجاد نمی‏کنند که این اصوات را اصطلاحاً اصوات بی واک می‏نامند. در دسته دیگر اصوات ، تارهای صوتی مانع خروج طبیعی هوا از حنجره می‏گردند که این باعث به ارتعاش درآمدن تارها شده و هوا به گونه غیر یکنواخت و تقریباً پالس شکل وارد فضای دهان می‏گردد. این دسته از اصوات را اصطلاحاً باواک می‏گویند.
فرکانس ارتعاش تارهای صوتی در اصوات باواک را فرکانس Pitch و دوره تناوب ارتعاش تارهای صوتی را پریود Pitch می‏نامند. هنگام انتشار امواج هوا در لوله صوتی، طیف فرکانس این
امواج توسط لوله صوتی شکل می‏گیرد و بسته به شکل لوله ، پدیده تشدید در فرکانس های خاصی رخ می‏دهد که به این فرکانس های تشدید فرمنت می‏گویند.
از آنجا که شکل لوله صوتی برای تولید اصوات مختلف، متفاوت می باشد پس فرمنت ها برای اصوات گوناگون با هم فرق می‏کنند. با در نظر داشتن اینکه صحبت یک فرآیند متغییر با زمان می باشد پس پارامترهای تعریف شده فوق اعم از فرمنت ها و پریود Pitch در طول زمان تغییر می‏کنند به علاوه مد صحبت به گونه نامنظمی از باواک به بی واک و بالعکس تغییر می‏کند. لوله صوتی ، همبستگی های زمان-کوتاه ، در حدود 1 ms ، درون سیگنال صحبت را در بر می‏گیرد. و بخش مهمی از کار کدکننده های صوتی مدل کردن لوله صوتی به صورت یک فیلتر زمان-کوتاه می‏باشد. همان گونه که شکل لوله صوتی نسبتاً آهسته تغییر می‏کند، تابع انتقال این فیلتر مدل کننده هم نیاز به تجدید، معمولاً در هر 20ms یکبارخواهد داشت.
تعداد صفحه : 105
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد رشته برق کنترل: ارزیابی عملکرد سیستم های کنترل فرآیندی در مقیاس بزرگ صنعتی

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق