در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

گروه برق – مخابرات

پایان نامه کارشناسی ارشد

موضوع:

مدیریت منابع رادیویی در سیستم های مخابرات سیار سلولی مبتنی بر CDMA

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
مدیریت منابع رادیویی جزو مهمترین موضوعات مورد مطالعه در سیستم های مخابرات سلولی، خصوصا در مخابرات سیار سلولی نسل سوم مبتنی بر CDMA می باشد. از ملاحظات مهم در مدیریت منابع رادیویی می توان به کنترل توان، Handoff و تخصیص کد تصریح نمود. ما در این پایان نامه ضمن مطالعه کنترل توان و Handoff در منابع رادیویی مبتنی بر CDMA اکثرا به مقوله کدهای متعامد و کاربرد آنها در مخابرات سیار پرداخته ایم.
برخلاف تکنیک های FDMA و TDMA تداخل در سیستم CDMA، وابسته به همبستگی متقابل کدهای گسترنده می باشد. پس بهره گیری از کدهای گسترنده متعامد با حداقل همبستگی متقابل، تداخل مشترکین مجاز را کاهش و از طرفی باعث افزایش ظرفیت می گردد. از اینرو در این پایان نامه ضمن مطالعه کدهای گسترنده مورد بهره گیری در سیستم های CDMA، این کدها را با یکدیگر مقایسه نموده و به این نتیجه رسیده ایم که مدولاسیون کدهای باینری از نوع B-PSK، ساده و طراحی و ساخت دستگاه های مربوط به آنها نسبت به حالت غیرباینری آسان تر می باشد، اما در عوض کارایی کدهای غیر باینری با پیچیدگی بیشتر تقریبا 3dB بهتر از کدهای باینری می باشد.
از میان کدهای باینری پریودیک با پریود N=2n-1، مجموعه کدهای گولد در حالت n فرد از لحاظ ماکزیمم همبستگی متقابل همراه با تعداد دنباله ها در یک دسته، در بین دیگر کدهای باینری طراحی شده بهترین مقدار را دارند. به همین مقصود در بخش شبیه سازی، کدهای گولد و کازامی را تولید کرده و ضمن تعیین واریانس این کدها آنها را از نقطه نظر ماکزیمم همبستگی متقابل و خود بستگی با یکدیگر مقایسه کرده و ملاحظه گردید که کد گولد تداخل کمتری را در سیستم ایجاد می کند.
در بخش انتهایی یک محیط سلولی را با 100 کاربر شبیه سازی نمودیم که در آن موقعیت هر کاربر نسبت به BS دارای توزیع تصادفی، زمان های درخواست مکالمه برای هر کاربر دارای توزیع تصادفی پواسن و مدت زمان مکالمات مربوط به هر کاربر مبتنی بر توزیع نمایی منفی می باشد. سپس ضمن تخصیص کد مناسب (غیر تکراری) به هر کاربر، اندازه تداخل ناشی از سایر کاربران در دو حالت با کنترل توان و بدون کنترل توام در ترافیک های مختلف را مطالعه و شبیه سازی نموده که نتیجه حاصل نشان می دهد که با افزایش ترافیک، تداخل افزایش پیدا کرده به طوری که اندازه تداخل در حالت بدون کنترل توان نسبت به حالت با کنترل توان بیشتر مشهود می باشد. در شبیه سازیها علاوه بر تاثیر ترافیک، تغییرات میزات تداخل با تغییر m (طول کدها) مطالعه گردید. نظاره گردید که با افزایش طول کد، علیرغم افزایش تعداد کدها و بالطبع ظرفیت سرویس دهی، مقدار تداخل افزایش و I / C کاهش پیدا می کند.
فصل اول
مقدمه
طیف فرکانسی رادیویی همواره به عنوان یک منبع حیاتی باارزش برای مخابرات رادیویی مورد توجه بوده داشته و بهره گیری بهینه از آن به یکی از موضوعات اساسی در مخابرات رادیویی بدل گشته می باشد. در هر سطح از تکنولوژی تنها بخش محدودی از این طیف فرکانس قابل بهره گیری می باشد. اگرچه پیشرفت های تکنولوژی بازه قابل بهره گیری از این طیف را هر روز گسترش می دهد اما خواص انتشاری امواج رادیویی موجب شده می باشد تا برای هر کاربرد بعضی از باندهای فرکانس مناسب تر و پس ارزشمندتر از سایر باندها باشند. با رشد روزافزون سیستم های مخابراتی و فراگیر شدن سرویس های جدید نظیر مخابرات انفرادی و مخابرات سیار سلولی، تقاضا برای طیف فرکانس رادیویی به شدت افزایش یافته می باشد. با این تفاصیل مدیریت بهره گیری بهینه از طیف فرکانس به علت حضور تکنولوژی های مختلف و سرویس های متفاوت، بسیار دشوار می باشد. در گذشته این اقدام با اختصاص دادن طیف فرکانس به هر سرویس انجام می گرفت، مثلا باندهای مختلف فرکانسی برای کاربردهای سخن پراکنی، رادیو آماتوری، مخابرات ماهواره ای، مخابرات سیار و غیره اختصاص داده می گردید که هنوز این روش ادامه دارد. اما روش دیگری برای حل این مشکل مطرح شده می باشد که متکی به ویژگی های دسترسی چندگانه تقسیم کد می باشد که باند فرکانسی را بدون تداخل قابل ملاحظه ای به اشتراک می گذارد. این روش تکنیک طیف گسترده نامیده می گردد.
1-1- تاریخچه
ایده های اولیه تکنیک طیف گسترده به سال 1935 میلادی باز می گردد که دو مهندس آلمانی از شرکت Telefunken به نام های پل کوتووسکی و کورت دانل برای ثبت روشی اقدام کردند که سیگنال صحبت را از طریق ادغام با یک سیگنال نویز مانند که توسط یک مولد چرخشی ایجاد می گردید، پنهان می ساخت. گیرنده نیز مولد چرخشی دیگری بود که با فرستنده متناسب بوده و از آن برای بازسازی سیگنال صحبت بهره گیری می گردید. در خلال جنگ جهانی دوم، بهره گیری از امواج رادیویی برای هدایت موشک ها و اژدرها فزونی پیدا نمود اما مشکل اصلی از آنجا ناشی می گردید که این امواج به سادگی توسط دشمن قابل شناسایی بود و با ایجاد تداخل عمدی کارایی خود را از دست می داد. این مسئله موجب گردید که در ماه اوت 1942 هدی لامار و جرج آنتیل روشی را به ثبت رساندند که آن را «سیستم مخابرات سری» نامیدند. در این سیستم، فرکانس حامل بین فرستنده و گیرنده بر طبق یک الگوی تصادفی اما از پیش تعیین شده تغییر می نمود و پس امکان شناسایی و ایجاد تداخل را از دشمن می گرفت. در هرحال همزمانی بین فرستنده و گیرنده معضلات بسیاری ایجاد می نمود که موجب گردید تا از این روش در طول جنگ بهره گیری نگردد.
پس از آن، در دهه پنجاه همراه با پیشرفت های الکترونیک، گروه سیستم های الکترونیکی سیلوانیا براساس ایده سیستم مخابرات سری آزمایش هایی را به انجام رساند که از نتایج آن در بحران موشکی کوبا در سال 1962 بهره گیری گردید. تنها در اوایل دهه 60 بود که نام «طیف گسترده» وارد ادبیات سیستم های مخابراتی گردید اما همچنان آزمایش ها و فعالیت های تحقیقاتی در این زمینه محرمانه و برای کاربردهای نظامی بود و تنها چند مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی در آن زمینه فعالیت داشتند که مهمترین تحقیقات در دانشگاه MIT و آزمایشگاه لینکلن وابسته به آن تحت عنوان پروژه (Nomac) به انجام رسید.
در اواسط دهه 80، ارتش آمریکا تکنولوژی طیف گسترده را غیرنظامی اعلام نمود و این موجب گردید تا بهره گیری از طیف گسترده در کاربردهای تجاری و مدنی نیز جای خود را باز کند. در مدتی کمتر از 20 سال رشد این تکنولوژی چنان گسترده گردید که هم اکنون بهره گیری از طیف گسترده برای نسل سوم مخابرات سیار سلولی مورد توافق همگان قرار گرفته می باشد.
تعداد صفحه : 177
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد رشته برق :مطالعه سیستم زمین شبکه توزیع و تاثیر آن بر حفاظت شبکه

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق