در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – الکترونیک

عنوان:

ساخت VCO با L و C ساخته شده با RF MEMS

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
در این پایان نامه مزایای عناصر RF MEMS در طراحی یک VCO با توپولوژی مکمل به کار گرفته می گردد تا یک نوسان ساز با توان مصرفی کم، بازه تنظیم زیاد، نویز فاز کم و دامنه مناسب ولتاژ خروجی طراحی گردد. معمولا رسیدن به همه این اهداف به گونه همزمان مشکل می باشد اما سلف و خازن RF MEMS که طی عملیات میکرو ماشین کاری بعد از ساخت مدارات CMOS ساخته می شوند، ضریب کیفیت مناسبی در فرکانس های بالا دارند که رسیدن به همه اهداف فوق را میسر می کنند.
در طراحی اول بازه تنظیم 1/71~2/17 GHz می باشد. توان مصرفی 4/82mW می باشد. نویز فاز در فرکانس مرکزی برابر با – 125/1dBc  /[email protected] می باشد.
در طراحی دوم بازه تنظیم 2/04~2/54 می باشد. توان مصرفی 4/57mW می باشد. نویز فاز در فرکانس مرکزی برابر با -125/6dBc /[email protected] می باشد.
ضمنا به جهت آنکه فرآیند ساخت خازن MEMS در فرآیند استاندارد CMOS عملی باشد از نوع ساخته شده ای بهره گیری می گردد که در منبع [12] آمده می باشد. این کار به جهت اطمینان خاطر از عملی بودن ساخت تمامی عناصر این VCO می باشد. ترانزیستورهای MOS به کار رفته منطبق با تکنولوژ 18 میکرومتر بوده و همه از نوع RF هستند.
مقدمه
VCO یکی از بخش های مهم مدارات RF در بخش گیرنده و فرستنده می باشد. با ورود فرکانس های بالاتر از چند گیگاهرتز در ارتباطات و شبکه های بی سیم، اهمیت این عنصر بیش از پیش شده می باشد. از طرف دیگر برای کوچک سازی وسایل ارتباطی، طراحان مدارات RF به سوی یک پارچه سازی همه عناصر در یک تراشه گام برداشته اند. محدودیت های توان و کیفیت بالا از ضروریاتی می باشد که در یک پارچه سازی مدارات بایستی در نظر داشت. RF MEMS یکی از راه های جدید و مناسب برای یکپارچه سازی و توان مصرفی کم می باشد که مدنظر طراحان قرار گرفته می باشد و توان بالقوه و بالفعل برای بالاتر بردن کیفیت ارتباطات بی سیم را دارد. در این راستا به یکی از کاربردهای RF MEMS برای طراحی VCO در این پایان نامه خواهیم پرداخت.
در فصل اول به مبانی نوسان و نوسان سازها خواهیم پرداخت و آن چیز که که برای درک و تحلیل VCO می باشد را اظهار خواهیم نمود. در فصل دوم به نویز فاز می پردازیم و به واسطه اهمیت نویز فاز در VCO مبانی تئوری آن را اظهار خواهیم نمود تا شناخت کافی از آن پیدا کنیم. در فصل سوم عملکرد یک خازن MEMS را تشریح خواهیم نمود و یک مدل الکتریکی از آن را اظهار می کنیم. در همین فصل سلف MEMS را نیز مطالعه می کنیم. در فصل چهارم به طراحی دو VCO که در بازه فرکانسی پرکاربرد ارتباطات بی سیم هستند می پردازیم. در فصل آخر ضمن مقایسه این طراحی ها با سایر کارهای انجام شده در سال های اخیر، پیشنهاداتی را برای ادامه کار مطرح خواهیم نمود.
در دو ضمیمه جداگانه مطالبی در مورد CMOS MEMS و مفهوم ضریب کیفیت در عناصر الکتریکی اظهار خواهیم نمود.
فصل اول: مبانی نوسان و نوسان سازها
1-1- اهمیت نوسان سازها در سیستم های ارتباطی
نوسان سازها، تأثیر مهمی در تمامی سیستم های ارتباطی فرستنده – گیرنده (بدون سیم یا باسیم) اعمال می کنند. عموما در تمام گیرنده ها از ساختاری بهره گیری می گردد که در شکل 1-1 نشان داده شده می باشد.
در این شکل مخلوط کننده از نوسان ساز بهره گیری می کند تا باند سیگنال RF ورودی را به باند فرکانسی میانی IF تبدیل نماید یعنی: fIF=fRF-fLO که fLO فرکانس نوسان، نوسان ساز می باشد. به مقصود حرکت روی کانال های مخالف، فرکانس نوسان ساز بایستی قابل تنظیم کردن باشد. اغلب این کار با تغییر ولتاژ انجام می شود. به همین جهت آن را VCO می نامند.
از کاربردهای دیگر نوسان سازها می توان به: حلقه های قفل شده فاز؛ کلاک ها؛ سامانه های بازیافت داده ها و… تصریح نمود که به جهت اختصار از تبیین آنها صرف نظر می کنیم.
تعداد صفحه : 96
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد برق الکترونیک: طراحی و شبیه سازی مبدل آنالوگ به دیجیتال توان پایین

***

دسته‌ها: مهندسی برق