در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – الکترونیک

عنوان:

مطالعه و پیاده سازی پروتکل V.150 مودم (MOIP) برای ارتباط با شبکه IP

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
با در نظر داشتن مزیت های شبکه IP جهت انتقال داده، پروتکل V.150 جهت ارتباط دو مودم Dial-up از طریق شبکه IP طراحی شده می باشد. این پروتکل از سری ITU-T بوده و چگونگی عملکرد آن به صورتی می باشد که تأخیرهای شبکه IP، بر روی ارتباط دو مودم تأثیرگذار نباشد. محل قرار گرفتن این پروتکل بر روی سخت افزار (Gateway) می باشد که در مرکز مخابراتی قرار گرفته و ارتباط بین دو مودم را مستقر می کند. این دو مودم هیچ احساسی از تغییر شرایط ارتباطی نسبت به حالت ابتدایی (ارتباط از طریق خط تلفن) نخواهند داشت. این پروژه در واقع به پیاده سازی قسمتی از پروتکل V.150 خواهد پرداخت، که ارتباط بین این دروازه و شبکه IP را مستقر می کند. ساخت بسته های IP مناسب جهت انتقال به نقطه دیگری از شبکه IP (سمت دیگر ارتباط) بر مبنای پروتکل های شبکه IP از وظایف این برنامه می باشد.
مقدمه
امروزه بر تعداد سازمان هایی که استراتژی کلی آنها براساس VOIP می باشد، خیلی سریع افزوده شده می باشد. MOIP یکی از مهمترین کاربردهای شبکه های نسل بعد می باشد. MOIP یکی از شاخه های Over IP می باشد که بر روی ارتباط بین دو مودم از طریق خط IP متمرکز شده می باشد. بلوک دیاگرام کلی این بخش به صورت شکل 1 می باشد.
همانگونه که مشخص شده می باشد، سیستم شامل چهار بخش می باشد که عبارت می باشد از دو مودم و دو دروازه. ارتباط بین دو دروازه از طریق شبکه IP و ارتباط بین مودم ها و دروازه ها از طریق خط PSTN مستقر می گردد. بسته به قابلیت سیستم می توان انواع مدولاسیون های سری V و همچنین الگوریتم های تصحیح خطا و فشرده سازی را لحاظ نمود. این تکنولوژی پتانسیل بالایی در کاهش هزینه ارتباطات مخصوصا در سازمان های بزرگ دارد. در MOIP مقصد ارسال مودم به جای اینکه یک شماره معین باشد، آدرس IP می باشد. آدرس IP یا شماره میزبان، یک سری عدد می باشد که به یک مودم معین که به یک شبکه معین متصل می باشد تخصیص داده شده می باشد.
بهره گیری از MOIP مزایای زیادی می تواند داشته باشد. یکی از مهمترین مزایای آن می تواند کاهش هزینه ارتباط باشد، زیرا یک سیستم MOIP می تواند داده را به یک سیستم دیگر MOIP از طریق اینترنت و بدون بهره گیری از خطوط آنالوگ تلفن انتقال دهد.
در پروتکل V.150 سه حالت کاری هست.
1- حالت صوتی: در این حالت همان VOIP می باشد. دروازه تن های دریافتی را واکاوی کرده و دریافت سیگنال مودم را با پیغام مناسب استاندارد RFC2833 (پروتکل ایجاد دیتای RTP برای تن ها و سیگنال های تلفنی) به سمت دیگر ارسال می کند. دروازه همتا نیز آن تن را دوباره سازی و به مودم خودش می فرستد. این حالت پیش فرض MOIP می باشد.
2- حالت VBD: در این حالت یک کد کننده سیگنال باند صوتی دریافتی را در عرض شبکه IP کد و ارسال می کند.
3- حالت MR: سیگنال مودم در دروازه ها ختم شده و در فاز ارسال دیتا توسط پروتکل انتقال SPRT بین دو دروازه حمل می گردد. گذر به این حالت ها توسط پروتکل SSE صورت می پذیرد.
در دو حالت نخست سیگنال مودم همچون صدا تلقی شده و عینا توسط دروازه ها به مودم مقابل منتقل می گردد حال آنکه در حالت سوم در هر دروازه سیگنال مودم متناظر به اصطلاح Terminate شده و داده خالص بر روی خط IP قرار داده می گردد. حالت سوم بهترین عملکرد را دارد در عوض پیچیدگی بیشتری داشته و در صورت بروز هرگونه اشکالی در آن ناگزیریم از حالت های نخست بهره گیری کنیم. در این پیاده سازی نیز حالت MR مدنظر می باشد. البته این حالت خود به شاخه های متعددی تقسیم می گردد که متداول ترین آن وضعیت MR1 می باشد و می تواند به عنوان ملاک اولیه در نظر گرفته گردد.
به گونه کلی برای V.150 می توان شش فاز در نظر گرفت که شکل های 2 الی 7 به وضوح آن را اظهار می کنند.
در واقع هدف نهایی این پروژه آماده سازی دروازه می باشد و کلیه پیاده سازی ها در پایان این بخش قرار می گیرند. سخت افزار تستی که در این پروژه در نظر گرفته می گردد به صورت شکل 8 می باشد.
چهار بخش استاندارد در شکل مشکل شده می باشد و همانگونه که ذکر گردید پیاده سازی بر روی G1 و G2 انجام می گیرد. این دو بخش شامل یک PC و یک کارت DSP می باشد. در واقع بخشی از عملیات توسط کارت DSP و مابقی و همچنین کنترل اجزا توسط PC انجام می گردد. در این پروژه پیاده سازی بلوک هایی از پروتکل نظیر SSE و پیغام های حالت MR با کد C برنامه نویسی می گردد. در قسمت SSE نیز پیغام های کنترلی هست که برنامه تولید و آشکارسازی آنها نیز نوشته شده می باشد.
تعداد صفحه : 125
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود سمینار کارشناسی ارشد مهندسی برق مخابرات: (IP Multimedia Subsystem (IMS

***

دسته‌ها: مهندسی برق