دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد“M.Sc” مهندسی برق گرایش الکترونیک

عنوان:

لیزر و تمام نگاری و کاربردهای لیزر

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:

امروزه لیزر به خاطر کاربردهایش در اغلب علوم از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. با پیشرفت تکنولوژی روز به روز به کاربردهای این وسیله افزوده می گردد بطوری که کمتر بخشی از علوم را می توان پیدا نمود که لیزر در آن کاربردی نداشته باشد.در این سمینار ضمن معرفی لیزر به مطالعه مفاهیم و تعاریف اولیه، اصول عملکرد لیزر، خصوصیات باریکه لیزر مشخصات لیزرها انواع لیزرها می پردازیم. نهایتاً به مقایسه لیزرها از لحاظ ایمنی باریکه و توان خروجی خواهیم پرداخت. در ادامه به مطالعه کاربردهای لیزر در زمینه های مختلف، اعم از کاربردهای پزشکی ، کاربردهای نظامی، صنعتی، امنیتی، سیستم های نفت و گاز و غیره خواهیم پرداخت. همچنین ضمن معرفی تکنیکی به نام تمام نگاری به مطالعه اصول فیزیکی، شرایط ضبط تمام نگاری، روش های بازیابی اطلاعات ذخیره شده با تمام نگاری می پردازیم. در ادامه به کاربردهای این تکنیک در عرصه های مختلف خواهیم پرداخت و نشان می دهیم که با بهره گیری از این تکنیک پیشرفت های شگرفی در زمینه های مختلف به خصوص در زمینه پزشکی ذخیره سازی اطلاعات سیستم های امنیتی و غیره صورت گرفته می باشد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سمینار ارشد مهندسی برق الکترونیک: یک روش واترمارکینگ کور مقاوم با استفاده از چندی سازی فاصله

مقدمه:

یکی از مهمترین اکتشافات قرن بیستم لیزر، می باشد که اهمیت آن و کابردهای آن برکسی پوشیده نیست. از زمان اختراع لیزر کاربردهای روز افزونی به گونه پیوسته برای این وسیله پیدا شده می باشد به طوری که کمتر بخشی از علوم و تکنولوژی پیدا می گردد که در آن لیزر کاربردی نداشته باشد. امورزه لیزر در صنایع نظامی، سیستم های امنیتی، پزشکی، صنایع خوردوسازی، صنایع مخابرات و غیره مورد بهره برداری قرار می گیرد.یکی دیگر از کاربردهای لیزر تمام نگاری می باشد. تمام نگاری تکنیکی می باشد که اجازه می دهد نور پراکنده شده از شی ضبط شده و مجددا تحت شرایط خاصی احیا گردد. در واقع تمام نگاری عکسبرداری سه بعدی از یک جسم و یا یک صحنه را ممکن می سازد. اما قابلیت واقعی این تکنیک پس از اختراع لیزر مشخص گردید. تمام نگاری کاربردهای وسیعی دارد که از آن جمله بهره گیری در حافظه های نوری، بازیابی دیتا، فرآیند پردازش نوری و غیره می باشد. به گونه کلی امروزه لیزرها در مقاصد بسیار متنوعی بهره گیری می شوند. برای مثال از هدف گیری موشک ها تا نظارت بر آلودگی و حتی حساب کردن اجناس در فروشگاه ها و غیره. پس به دلیل اهمیت فوق العاده لیزر و تمام نگاری در نظر داریم که کاربرهای آن ها را به گونه دقیق مورد توجه قرار دهیم.

تعداد صفحه :81

قیمت : 14700 تومان

***

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید