سمینار ارشد مهندسی برق مخابرات: کاربرد آنتن های دایورسیتی پلاریزاسیون در WLAN

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات

عنوان:

کاربرد آنتن های دایورسیتی پلاریزاسیون در WLAN و مخابرات بی سیم

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
مزایای بهره گیری از انواع مختلف دایورسیتی در مخابرات بی سیم از زمان اولین سیستم های رادیویی موبایل شناخته شده می باشد. انواع دایورسیتی مانند فاصله ای، پلاریزاسیون، زاویه و یا فرکانس برای بهبود بخشیدن به نسبت سیگنال به نویز، نرخ خطای بیت، ظرفیت کانال و صرفه جویی توان در یک لینک موبایل بهره گیری می گردد.
در بسیاری از سیستم های عملی به دلیل صرفه جویی در فضای اشغال شده توسط آنتن و همچنین قیمت تمام شده، از آنتن دایورسیتی پلاریزاسیون واحد به جای بهره گیری از دو آنتن دایورسیتی فاصله ای بهره گیری می کنند. همچنین دایورسیتی پلاریزاسیون برای جبران عدم تطبیق پلاریزاسیون که در نتیجه جهت یابی تصادفی موبایل به وجودمی آید، به کار می رود.
در سال های اخیر، سیستم های آنتن با دایورسیتی پلاریزاسیون، به دلیل بهره شان، تأثیر زیادی در گسترش مخابرات بی سیم داشته اند. در سیستم های مخابرات بی سیم باند وسیع، مانند شبکه های محلی بی سیم (WLAN)، چنین سیستم هایی برای کم کردن فیدینگ زیانبار ناشی از اثرات چند مسیرگی به کار می طریقه.
مقدمه
در کانال های رادیویی موبایل به ندرت LOS بین فرستنده و گیرنده هست، بخصوص در محیط های داخلی که چنین سرویس هایی مورد احتیاج می باشد. پس انتشار به گونه قابل ملاحظه ای بوسیله چند مسیرگی انجام می شود و این اثری منفی روی budget لینک دارد. بهره گیری از توان فرستنده بالاتر ترجیح داده نمی گردد، زیرا که منجر به افزایش تداخل می گردد که در نتیجه، باعث محدودیت ظرفیت شبکه می گردد. روش های دایورسیتی راندمان بالایی را در کاهش اثرات فیدینگ چند مسیره دارد.
در فصل اول این سمینار به مطالعه انواع دایورسیتی و معرفی تعدادی از این روش های دایورسیتی که متداول تر هستند، خواهیم پرداخت. در فصل دوم، دایورسیتی پلاریزاسیون در مخابرات موبایل در حالت کلی مورد رسیدگی قرار می گیرد و با این مقدمه در فصل دوم، در فصل سوم مدل دایورسیتی پلاریزاسیون در ترمینال موبایل با و بدون در نظر گرفتن اثرات آنتن ها درموبایل ارائه می گردد. در فصل چهارم عملکرد این نوع دایورسیتی در کانال های با فیدینگ رایلی مورد بحث قرار می گیرد و بالاخره در فصل پنجم، دایورسیتی پلاریزاسیون سه شاخه در محیط های indoor معرفی می گردد و با بهره گیری از نتایج عملی، مفید بودن بهره گیری از این روش نشان داده می گردد.
فصل اول
مطالعه انواع دایورسیتی
دایورسیتی روشی می باشد که با بهره گیری از آن چندین سیگنال روی مسیرهای با فیدینگ مستقل و حامل اطلاعات یکسان تولید می شوند، که در گیرنده با ترکیب کردن این سیگنال ها، اثرات شدید فیدهای عمیق کاهش می یابد. به بیانی دیگر، دایورسیتی با دریافت چندگانه روشی می باشد که برای مقابله با فیدینگ بکار می رود و عبارت می باشد از روش دستیابی به بیش از یک سیگنال در ورودی گیرنده، به طوری که سیگنال های مختلف از نظر مشخصات آماری دارای فیدینگ تقریبا مستقل از هم باشند. در اینصورت، چنانچه یکی از سیگنال ها دستخوش فیدینگ گردد، به احتمال بسیار زیاد در بین سایر سیگنال ها می توان سیگنالی را پیدا نمود که دارای فیدینگ با عمق زیاد نباشد. تعداد سیگنال های مختلف موجود در ورودی گیرنده را مرتبه دایورسیتی می گویند.
بعضی از خصوصیات دایورسیتی عبارت می باشد از:
1- کاهش عمق فیدینگ سیگنال ترکیبی که از ترکیب سیگنال های مختلف تشکیل شده می باشد.
2- افزایش قابلیت اعتماد تجهیزات.
3- بهبود معیار کیفیت سیستم یا نسبت سیگنال به نویز سیگنال ترکیبی در مقایسه با هر یک از سیگنال ها.
از آنجایی که احتمال داشتن دو فید عمیق برای دو سیگنال مستقل در یک لحظه ناچیز می باشد، اثرات فیدینگ با تلفیق دو سیگنال فوق بطور مؤثری کاهش پیدا می کند.
تعداد صفحه : 72
قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *