در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – گرایش الکترونیک

عنوان:

یک روش واترمارکینگ کور مقاوم با بهره گیری از چندی سازی فاصله بین ضرایب موجک گسسته

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
با رشد فناوری دیجیتال طی دهه های گذشته، ارسال و ذخیره رسانه های الکترونیکی افزایش یافته می باشد؛ زیرا که نسخه برداری از داده ها بدون هیچ افت کیفیت و با هزین های بسیار اندک امکانپذیر شده می باشد. بدین ترتیب بهره گیری از آثار دیجیتال بدون رعایت حق نشر، دستکاری اسناد و بهره گیری از اسناد جعلی ابعاد تازه تری یافته می باشد. در این بین واترمارکینگ تصاویر دیجیتال می تواند به عنوان یک روش بسیار مناسب برای جلوگیری از مشکل حق کپی رایت به کار گرفته گردد.
در ادامه مراحل کلی کار یک طرح واترمارکینگ کور مقاوم تصاویر دیجیتال با بهره گیری از تبدیل موجک گسسته تصریح می گردد که از قسمت های مختلفی مانند فرآیند درج واترمارک، فرآیند استخراج واترمارک، مورد ارزیابی قرار دادن کیفیت تصویر واترمارک شده با بهره گیری از نرخ حداکثر سیگنال به نویز PSNR، درستی و وجود واترمارک با بهره گیری از همبستگی یکنواخت NC و نتایج تجربی تشکیل شده می باشد.
فرآیند درج واترمارک شامل بخش های تبدیل موجک گسسته، تعبیه واترمارک و عکس تبدیل موجک گسسته می باشد و فرآیند استخراج واترمارک علاوه بر تبدیل موجک گسسته از بخش آشکارسازی واترمارک تشکیل شده می باشد. مقاوم بودن طرح واترمارکینگ در بخش نتایج تجربی مورد ارزیابی قرار می گیرد، بدین معنی که تصویر واترمارک شده را تحت حملاتی از قبیل فشرده سازی تصویر، نویز گوسی، نویز اضافی، چرخش، تعدیل هیستوگرام و غیره مورد آزمایش قرار داده و صحت درستی و وجود واترمارک را پس از این حملات از طریق همبستگی یکنواخت NC مورد ارزیابی قرار می گیرد. در این پروژه کوشش خواهد گردید که طرح پیشنهادی در برابر این حملات مقاوم باشد. هدف از طرح پیشنهادی، حفاظت در برابر کپی رایت محصولات دیجیتال می باشد واکثر محققان بر این باورند که واترمارکینگ این مشکل را به خوبی برطرف می کند. پس ما در این پروژه کوشش خواهیم نمود تا با بهره گیری از پردازش تصویر و تبدیل موجک گسسته به پیاده سازی این سیستم مقاوم اقدام گردد.
فصل اول
مقدمه
از گذشته دور تا کنون بشر همواره به دنبال راهی جهت حفظ آثار خود از سوء بهره گیری و قرار دادن نام و نشانی از خود برروی آثارش بوده می باشد. بر اساس همین میل به دنبال راه های مختلفی جهت رسیدن به مطلوب بوده که از آن جمله می توان به زدن مهر برروی آثار و یا امضاء و غیره تصریح نمود.
با رشد فناوری دیجیتال طی دهه های گذشته، ارسال و ذخیره رسانه های الکترونیکی افزایش یافته می باشد؛ زیرا که نسخه برداری از داده ها بدون هیچ افت کیفیت و با هزینه ای بسیار اندک امکان پذیر شده می باشد. بدین ترتیب بهره گیری از آثار دیجیتال بدون رعایت حق نشر، دستکاری اسناد و بهره گیری از اسناد جعلی ابعاد تازه تری یافته می باشد. بهره گیری از سیستم های رمزنگاری قدیمی این امکان را به وجود می آورند که تنها دارنده ی کلید بتواند متن رسانه ی رمز شده را نظاره کند، اما در چنین حالتی نیز پس از رمزگشایی داده ها، امکان بهره گیری غیرمجاز از آن وجود خواهد داشت. پس روش های قدیمی رمزنگاری برای جلوگیری از بهره گیری ی غیر مجاز حملات بد اندیشانه کارایی لازم را نخواهند داشت. در این شرایط گنجاندن داده، به صورت غیرمحسوس، برای جلوگیری از بهره گیری های غیرمجاز از پتانسیل تجاری بالایی برخوردار می باشد. برای غلبه بر این مشکل، واترمارکینگ دیجیتال مطرح شده می باشد. واترمارکینگ (فیزیکی) که در زبان فارسی به چاپ سفید ترجمه شده می باشد، طرحی می باشد که علاوه بر طرح زمینه، به صورتی غیر محسوس بر روی اسناد کاغذی چاپ می گردد و با کمک رنگ روشن تر و یا از راه در معرض نور قرار گرفتن قابل رؤیت می باشد.
واترمارکینگ اقدام پنهان سازی یک سری اطلاعات در محدوده یک تصویر، صوت، ویدئو و یا هر سیستم رسانه ای دیگر در محیط کاری خودش می باشد. به دلیل اینکه محافظت از حق کپی امروزه اهمیت زیادی پیدا کرده می باشد اکثر محققان بر این باورند که این مشکل حق کپی را به خوبی برطرف می کند.
واترمارکینگ دیجیتال ارتباط ی نزدیکی با نهان نگاری و پنهان سازی داده دارد، البته بسته به کاربردها که دارد، تفاوت هایی نیز نظاره می گردد. پس در عین حال که می توان از مفاهیم مشابه در نهان نگاری برای ارزیابی الگوریتم های واترمارکینگ بهره گرفت، نباید از تفاوت هایی که در اقدام بین آن ها هست، غافل بود.
1-1- پنهان سازی و نهان نگاری
در بعضی موردها ممکن می باشد به نظر برسد با رمزنگاری داده ها بتوان یک سطح امنیت مناسب برای آن ها فراهم ساخت، اما این شیوه عملا موجب تحریک مهاجمان می گردد. حتی پیش از این نیز مخفی کردن متن بر رمز کردن آن ترجیح داده م یشد. برتری های پنهان کردن داده بر رمزنگاری در کاربردهای امروزی نیز عیان می باشد؛ برای روشنی بیشتر تصور کنید که سفارتخانه ی یک کشور خارجی قصد دارد پیامی را به یک جاسوس ناشناس ارسال کند، در چنین حالتی اگر پیام را به صورت رمز درآورد، منابع اطلاعاتی به راحتی به هویت جاسوس پی می برند. یکی از مهم ترین شاخه های مخفی پنهان سازی، نهان نگاری می باشد. در حالی که هدف از رمزنگاری محافظت از داده می باشد، در نهان نگاری هدف به گونه خاص مخفی کردن وجود آن هاست. در نها ننگاری داده، هدف ارسال یک پیام و اطلاعاتی تحت پوشش ارسال یک داده بی ضرر می باشد. در این جا هدف اصلی داده ای می باشد که پنهان شده می باشد و اطلاعات پوششی دارای اهمیت نمی باشد. برخلاف نهان نگاری در واترمارکینگ، دادهٔ گنجانده شده به دلیل اهمیت بالای سیگنال میزبان می باشد، که با اهداف متفاوتی نظیر حفظ حق نشر، درستی و تمامیت داده، ر هگیری مسیر انتشار و… انجام می گردد. در واقع تفاوت اصلی این دو روش در سیگنال دارای ارزش می باشد که در نخستین مورد، پیام گنجانده شده و در دیگری خود میزبان می باشد که دارای ارزش می باشد.
تعداد صفحه : 124
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق الکترونیک گرایش قدرت:کنترل فرکانس در سیستم قدرت در حضور نیروگاه خورشیدی و سیستم ذخیره انرژی با باتری

***

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید