در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

M.Sc پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – الکترونیک

عنوان:

پیاده سازی شبکه های عصبی مصنوعی بر روی FPGA

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
شبکه های عصبی با در نظر داشتن توان بالا درپردازش موازی، قابلیت یادگیری، تعمیم، طبقه بندی، قدرت تقریب، به خاطر سپردن و به خاطر آوردن الگوها، خیزش وسیعی در زمینه های مختلف هوش مصنوعی ایجاد کرده اند. از این رو به دلیل عملکرد خوب شبکه های عصبی مصنوعی برای شناسایی الگو، در این پایان نامه از شبکه های عصبی چند لایه جهت پیاده سازی سخت افزاری سیستم بهره گیری شده می باشد و روش جدیدی برای پیاده سازی شبکه های عصبی بر روی FPGA ارائه شده می باشد. برای پیاده سازی شبکه عصبی از داده های آماری اداره دامپزشکی منطقه مغان استان اردبیل به عنوان مثال کاربردی بهره گیری شده می باشد.
ضرایب وزن و بایاس شبکه عصبی MLP که از شبیه سازی توسط MATLAB به دست آمده می باشد، برای پیاده سازی برروی FPGA، از سری XC4000 بهره گیری شده می باشد. برای پیاده سازی برروی FPGA، از نرم افزار Foundation4,1 بهره جستیم وتمام مدارات منطقی توسط این نرم افزار طراحی شده می باشد. نتایج به دست آمده گویای این مطلب می باشد که FPGA به دلیل داشتن انعطاف پذیری و گیت های منطقی زیاد، برای پیاده سازی شبکه های عصبی، IC مناسبی می باشد.
مقدمه:
شبکه های عصبی با در نظر داشتن توان بالا درپردازش موازی،قابلیت یادگیری، تعمیم، طبقه بندی، قدرت تقریب، به خاطر سپردن و به خاطر آوردن الگوها، خیزش وسیعی در زمینه های مختلف هوش مصنوعی ایجاد کرده اند. از این رو به دلیل عملکرد خوب شبکه های عصبی مصنوعی برای شناسایی الگو، در این پایان نامه از شبکه های عصبی چند لایه جهت پیاده سازی سخت افزاری سیستم بهره گیری شده می باشد. با در نظر داشتن طراحی سیستم های هوشمند و کوچکی که در لوازم روزمره امروزی کاربرد دارند، و از طرفی امکان ارتباط آنها به کا مپیوتر وجود ندارد نیاز به پیاده سازی سخت افزاری شبکه  های عصبی در حجم کوچک احساس می گردد و با در نظر داشتن این که آی سی های FPGA بسیار انعطاف پذیر می باشند و به صورت نرم افزاری تمام طرح های سخت افزاری را می توان پیاده نمود پس گزینه مناسبی جهت پیاده سازی سخت افزاری شبکه های عصبی می باشد.
در این پروژه یک روش برای پیاده سازی شبکه عصبی بر روی FPGA ارائه شده می باشد. برای پیاده سازی شبکه عصبی از داده های آماری اداره دامپزشکی منطقه مغان استان اردبیل بهره گیری شده می باشد.
هدف از جمع آوری این داده های آماری تشخیص و شناسایی یک الگو جهت پیاده سازی در یک شبکه عصبی از نوع چند لایه MLP می باشد.
برای آموزش شبکه عصبی از روش پس انتشار خطا با 300 بار آموزش برای رسیدن به حداقل خطای مورد نظر بهره گیری شده می باشد.
ضرایب وزن و بایاس های به دست آمده از آموزش شبکه عصبی در مرحله بعد برای پیاده سازی آن روی FPGA بهره گیری می گردد.
تعداد داده های آماری در این پروژه 38 داده می باشد که هر یک دارای سه ورودی و یک خروجی می باشد و به عنوان داده ورودی و خروجی برای آموزش شبکه مورد نظر بهره گیری شده می باشد. از این 38 داده 34 داده برای آموزش شبکه و 4 داده به عنوان داده تست انتخاب شدند. بعد از تعیین ضرایب وزنی و بایاس جهت پیاده سازی آن بر روی FPGA سری XC4000 از نرم افزار Foundation4,1 برای طراحی مدارات مربوطه بهره گیری شده می باشد. FPGA, IC سری XC4000 دارای حجم گیت های منطقی زیاد و انعطاف پذیری خیلی بالا برای پیاده سازی سخت افزاری شبکه های عصبی می باشد. به دلیل بهره گیری از داده های ثابت در پیاده سازی شبکه بر روی FPGA، شبکه، دوباره قابل آموزش نیست.
با در نظر داشتن مراحل مختلف به کار گرفته شده در این پروژه جمع بندی و شکل دهی پایان نامه در 4
فصل مورد مطالعه قرار گرفته می باشد.
در فصل اول سیستم های عصبی، انواع شبکه های عصبی، مدل سازی و انواع روشهای آموزش شبکه عصبی مورد مطالعه قرار گرفته می باشد.
در فصل دوم روش جمع آوری داده های دامپزشکی بر اساس در صد وجود انگل در گله های دامی و روش از بین بردن این انگلها بر اساس تزریق داروئی BZD در پیش بینی اندازه موفقیت این دارو و در کاهش انگلهای دامی به عنوان داده برای شبکه عصبی انتخاب و تبیین داده شده می باشد.
در فصل سوم روش پیاده سازی سخت افزاری شبکه عصبی بر روی FPGA سری XC4000 با نرم افزار Foundation4,1 همراه با مدارهای طراحی شده تبیین داده شده می باشد. ودر نهایت در فصل چهارم نتیجه گیری کار های انجام شده و پیشنهادات لازم برای افزایش کارائی پژوهش مورد نظر، ارائه شده می باشد.
تعداد صفحه : 87
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد: شبیه سازی عددی سلول خورشیدی مبتنی بر نانو نوار گرافن با استفاده از روش تابع گرین غیرتعادلی(NEGF)

***

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید