در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

گروه برق – الکترونیک

سمینار کارشناسی ارشد

موضوع:

فصل مشترک Wimax و پروتکل های IEEE802.16,20,21,22

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
در این سمینار استاندارد IEEE802.16 را که بیشتر و به گونه متداول به Wimax معروف شده می باشد را تشریح خواهیم نمود.
Wimax یک ارتباط نقطه به نقطه (مشترک به مشترک) را با محدوده 50km (30mile به همراه ظرفیت 72mbps پیشنهاد داده می باشد.
این تکنولوژی یک ارتباط NLOS (مسیر غیر خط مستقیم) با محدوده 4mile را نیز پیشنهاد داده و همینطور، این مدل در یک توزیع نقطه به چند نقطه در هر پهنای باندی برای تقریباً هر تعداد مشترکی که به تراکم مشترک و ساختار شبکه وابسته می باشد می تواند توزیع گردد. در ادامه به بخش های لایه فیزیکی و MAC و QOS شبکه و امنیت شبکه پرداخته شده می باشد، که جزییات آن در داخل سمینار مطرح می گردد.
از مزیتهای Wimax می توان به موردها زیر تصریح نمود:
– حذف کابل کشیهای طولانی
– صرفه جویی در هزینه های توسعه و نگهداری شبکه
– قابلیت اتصال به خطوط کابلی، T1/E1، DSL
– امکان سرویس دهی به مشترکین ثابت و سیار
در ادامه در مورد استانداردهای IEEE802.20,21,22 که در ارتباط با شبکه WIMAX می باشند بحث شده می باشد.
هدف از ایجاد استاندارد IEEE802.20 به تبیین زیر می باشد:
– دسترسی اینترنت به صورت سیار و در همه جا
– پشتیبانی شفاف از درخواست های اینترنت
– دسترسی به سرویسهای موسسه اینترانت
و محدوده کاری آن:
– عملکرد آن در باند فرکانسی مجوز داده شده زیر 3/5 GHZ
– پشتیبانی کردن از نرخ دیتا برای هر مشترک بیش از 1Mbps
– پشتیبانی از خودروی متحرک با سرعت 250km/h
استاندارد IEEE802.21 می تواند تولید کننده تقاضایی برای راه حل هایی که قادر به همگرایی و یکپارچگی Handover در سرتاسر شبکه های با دسترسی نا متقارن هستند، باشد.
گروه کاری IEEE802.21 یک چهارچوبی را ایجاد کرده می باشد که یک تابع Handover رسانه ای مستقل (MIHF) را تعریف می کند، که این تابع موجب تسهیل در اقدام Handover در سرتاسر شبکه های با دسترسی نا متقارن شده و همچنین به مشترکین بسیار کمک می کند تا یک عملکرد خوبی را در طول عملکرد Handover یکپارچه تجربه کنند.در انتها هم استاندارد IEEE802.22 مورد مطالعه قرار گرفته می باشد. این استاندارد اولین استاندارد بی سیمی مبنی بر شناخت رادیویی می باشد که در نوامبر سال 2004 ما شاهد شکل گیری آن بوده ایم.
فعالیت IEEE802.22 نخستین کوشش برای تعریف یک فصل مشترک هوایی استاندارد شده مبنی بر تکنیک های CR برای فرصت بهره گیری از باندهای تلویزیونی به طرف زیر بنایی بدون ایجاد مزاحمت برای این باندها می باشد. هدف کاربردی بسیار مهم و حساس 802.22 دسترسی باند پهن بی سیمی در مناطق روستایی دور افتاده با عملکردی قابل قیاس با تکنولوژیهای دسترسی باند پهن ثابتِ موجود می باشد (DSL و مودمهای کابلی) که پوشش دهنده مناطق شهری و حومه شهر می باشند.
همچنین 802.22 در رنج فرکانسی کارکردی از 54-862MHZ تعیین شده، در صورتیکه یک بحث مداوم توسعه دادن دامنه عملیاتی آن به 41-910 MHZ نیز هست. در مجموع این استانداردها در کنار یکدیگر می توانند در جهت تسهیل در ارتباطات از راه دور جوامع بشری، تأثیر سازنده ای را اعمال کنند.
فصل اول:
Wimax ساختما ن شبکه های بی سیمی 802.16
مقدمه:
در این سمینار استاندارد IEEE802.16 را که بیشتر و به گونه متداول به Wimax (دسترسی میکرویوو برای ارتباط دو وسیله با هم به صورت جهانی) معروف شده می باشد تشریح می کنیم. این استاندارد سالها در دست ساخت بود و ساخت آن در ژوئن 2004 به پایان رسید. در این سمینار کوشش خواهد گردید که یک دید مختصر و کلی فنی استاندارد 802.16 را از میان مشخصات آن داده و سپس توسط یک سری مباحثی مانند اینکه چگونه این تکنولوژی می تواند تأثیر انتقال سه گانه داده، صدا و تصویر را با هم اعمال کند ادامه داده می گردد. Wimax در ارتباطات از راه دور تغییراتی را خواهد داد به طوریکه این تغییرات شبکه در سرتاسر جهان امروزی مشهود می باشد.
از زمانیکه تلفن شروع به کار کرده می باشد تأمین کنند گان سرویس ازرقابت توسط تکیه بر سرمایه گذاری گزاف برای گسترش یک شبکه تلفن دوری گزیده اند. هزینه گسترش سیمهای مسی، ساختمان سوئیچها و اتصال سوئیچهای ایجاد شده یک محدودیت غیر قابل عبور برای داخل شدن برا ی دیگر رقیبان به این عرصه نیز می باشد. در بیشتر جهان، هزینه بالای این زیرساخت سرویس دهی تلفن را محدود کرده می باشد. Wimax یک ارتباط نقطه به نقطه (مشترک به مشترک ) را با محدوده 50km (30mile به همراه ظرفیت 72mbps پیشنهاد داده می باشد. این تکنولوژ ی یک ارتباط NLOS (مسیر غیر خط مستقیم) با محدوده 4mile را نیز پیشنهاد داده و همینطور، این مدل در یک توزیع نقطه به چند نقطه در هر پهنای باندی برای تقریباً هر تعداد مشترکی که به تراکم مشترک و ساختار شبکه وابسته می باشد می تواند توزیع گردد. شکل 1-1 این امکانات محرک را نشان داده می باشد.
(*) شبکه های ارتباط راه دور نیازمند به یک دسترسی به شکل تناوبی می باشند:
فهمیدن کار اصلی یک شبکه تلفن سوئیچ شده عمومی (PSTN) به بهترین نحو، دانستن 3 جزء اصلی آن می باشد: دسترسی، سوئیچینگ و انتقال. هرکدام از این اجزاء تاریخچه بالای صد سال PSTN را نشان می دهد. دسترسی، به چگونگی دسترسی مشترک به شبکه، تصریح دارد، سوئیچینگ به چگونگی تلفن کردن در داخل شبکه، که سوئیج شده یا مسیردهی شده می باشد، تصریح دارد و انتقال هم در مورد چگونگی انتقال صدا در سرتاسر شبکه تبیین می دهد.
(*) سوئیچینگ:
PSTN یک شبکه ستاره ای می باشد. در این شبکه هر مشترکی به مشترک دیگر از طریق کوچکترین واحد، (اگر هاب های زیادی نباشد، این واحد کوچک به اتاقهایی (offices) شبیه می باشد) متصل می گردد. در این اتاقها سوئیچها قرار دارند. به صورت خیلی ساده اتاقهای محلی، با سرویس محلی ارتباط دارند و اتاقها به صورت جفت برای سرویس دهی به فواصل دور (master, slave) کار می کنند. اتاقهای محلی بهتر می باشد که اتاقهای مرکزی (central office) (Co) نامیده شوند، این اتاقها از 5 دسته سوئیچ بهره گیری می کنند و هنگامیکه اتاقها به صورت جفت کار می کنند از 4 دسته سوئیچ بهره گیری م ی کنند. یک شهر بزرگ ممکن می باشد چندین Co داشته باشند. برای مثال شهر دِنور (Denver) (با جمعیت 2 میلیونی) تقریبا 40، co دارد. Co ها در یک شهر بزرگ اغلب بیشتر توده یک شهر را در بر می گیرد و به صورت ساختمانهای آجری بزرگ بدون پنجره قابل شناسایی هستند.
تعداد صفحه : 182
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد مهندسی برق: تصویربرداری ابرطیفی در سنجش از دور

***

دسته‌ها: مهندسی برق