در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – کنترل

عنوان:

طراحی سیستم امنیتی ساختمان با بهره گیری از ترکیب اطلاعات سنسوری (Sensor Data Fusion)

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
امروزه به دلیل لزوم ایجاد امنیت و حفاظت از منازل پیاده سازی یک سیستم حفاظتی با اطمینان بالا و هزینه کمتر از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. در این بین روش های ترکیب اطلاعات سنسوری به عنوان روش های مطرح و کارامد در این زمینه توجه بسیاری محققین را به خود جلب کرده می باشد.
در این پژوهش کاربرد دو روش ترکیب اطلاعات، تئوری Dempster-Shafer و Dezert-Smarandache جهت پیاده سازی سیستم امنیتی ساختمان مطالعه می گردد. در ذیل نشان خواهیم داد که نتیجه ای که از ترکیب اطلاعات چندین سنسور به دست می آید، چطور بر سیستم های تک سنسوری یا سیستم هایی که در آنها هرکدام از سنسورها مستقلا به کنترل کننده مرکزی متصل می باشد، برتری و ارجحیت دارد.
از سویی دیگر چنین سیستم هایی به دلیل قابلیت اطمینان بالایی که دارند مانع از صرف هزینه های بیهوده می شوند. در سیستم امنیتی مذکور سناریویی را طرح کرده و به پیاده سازی آن پرداخته ایم. در این سناریو کوشش شده تا کمترین احتمال برای آشکارسازی سنسورها در نظر گرفته گردد با این حال خواهید دید که با بهره گیری از روش ترکیب اطلاعات، سیستم وجود سارق را پیش بینی می کند.
مقدمه:
امروزه منازل و ساختمان های هوشمند به عنوان یک مقوله مهم از سوی بسیاری از محققین مورد توجه و مطالعه قرار گرفته می باشد. این منازل از تعداد زیادی شبکه سنسوری و محرک هایی تشکیل شده تا عملیات مختلف با کارایی ساده تر برای بهره گیری کنندگان به وجود آورند.
یکی از بخش های اساسی این سیستم ها، سیستم آشکارسازی افراد مزاحم و یا به تعبیری آشکارسازی دزدها می باشد. جهت پیاده سازی سیستم امنیتی طرح شده در این پروژه از چهار نوع سنسور PIR/Microwave، آشکارساز شکست شیشه، سنسور ارتعاشی دیوار و سنسور صوتی بهره گیری شده می باشد.
برای کاربران، حساسیت و اطمینان پذیری بالا مهم ترین عامل در انتخاب یک سیستم امنیتی می باشد. از طرفی اشتباه به صدا درآمد زنگ سنسورها هزینه بر بوده و اعتمادپذیری سیستم را نیز کاهش می دهد. با تئوری بهره گیری از چند سنسور احتمال زنگ های اشتباه به طرز چشمگیری کاهش می یابد. بهره گیری از سیستم های چند سنسوری، هم باعث کاهش هزینه شده و هم از طرفی قابلیت اطمینان به چنین سیستم هایی بالاتر می باشد.
در فصل 1 به مرور روش ترکیب اطلاعات و مطالعه مزایای آن می پردازیم. در فصل 2 دو تئوری Dempster-Shafer و Dezert-Smarandache را همراه با قانون ترکیب آنها و چند مثال تشریح نموده ایم.
فصل 3 در مورد سنسورهای معمول بهره گیری شونده در سیستم های امنیتی پرداخته و در فصل 4 پیاده سازی سیستم امنیتی ساختمان به روش ترکیب اطلاعات سنسوری و نتایج حاصل از آن تبیین داده شده می باشد. بالاخره فصل 5 به نتیجه گیری و پیشنهادات برای شبیه سازی سیستم تصریح دارد.
فصل اول
مروری بر ترکیب اطلاعات سنسوری
1-1- اختصار ای از تکنولوژی ترکیب اطلاعات
همانگونه که در بالا تصریح گردید در ترکیب اطلاعات سنسوری خروجی سنسورهای مختلف مرتبا خوانده شده و در نهایت یک نقشه و طرح واحد نتیجه گیری می گردد.
بعضی از رایج ترین سیستم های Data Fusion سیستم های نظامی تشخیص تهدید و سیستم های پیش بینی آب و هوا می باشد.
در سال 1984 یک زیر گروه Data Fusion امریکا تأسیس گردید که سازماندهی کنفرانس ها، ترویج بهره گیری از Data Fusion به تأسیستن صنعتی و آموزشی، تشخیص نیازهای صنعت و همکاری در پروژه های Data Fusion مانند وظایف این گروه به حساب می آمد.
در حال حاضر حدود 50 دانشگاه و شرکت صنعتی، تحقیقاتی راجع به ترکیب اطلاعات سنسوری و تجمع سازی اطلاعات انجام می دهند.
هنگام ظهور این بحث اصطلاح “Data Fusion” معنا و مفهوم شخصی برای بسیاری از دانشمندان در بر نداشت. تنها صنعت جهت نیاز به مدیریت خوب اطلاعات و واکاوی سیستم مستقل از اپراتور قادر به ابداع و پژوهش در این زمینه بود. به همین دلیل بیشتر پروژه های اخیر Data Fusion گرایش نظامی داشته که اهم اهداف آن بهبود در کیفیت دفاع ملی به وسیله گسترش یک سیستم رابط بین بشر و ماشین می باشد.
ایده فوق دخالت مهارت های انسانی و تصمیم گیری اپراتور را در نظارت و ارزیابی مناطق جنگی یا مواضع تاکتیکی کاهش می دهد.
پس بیشتر نشریات در مورد Data Fusion، متمرکز بر کاربردهای دفاعی می باشد یعنی درست همان نقطه که از آن نشأت گرفته می باشد.
تعداد صفحه : 145
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه برق-مخابرات:کاهش مصرف انرژی در شبکه های حسگر بی سیم با مدیریت حرکت ایستگاه پایه و با استفاده از منطق فازی دو سطحی

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید