در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.SC” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات

عنوان:

طراحی و شبیه سازی LNA متعادل باند X با بهره گیری از کوپلر لانژ

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
طراحی و شبیه سازی LNA متعادل باند X با بهره گیری از کوپلر لانژ
با در نظر داشتن اهمیت ویژه تقویت کننده های نویز پایین در صنایع مخابرات نظامی و تجاری موجب پیشرفت تکنولوژی ساخت نیمه هادی GaAs MEFET و همچنین ارائه طرح های جدید در صنعت ساخت شده می باشد. در این پروژه با بهره گیری از ترانزیستور HFX04LG ساخت شرکت Fujitsu مراحل طراحی تقویت کننده متعادل، نویز پایین در باند X انجام می گیرد. LNA طراحی شده در محدوده فرکانسی 12GHz~8 و جهت دستیابی به بهره 10dB و عدد نویز کمتر از 1/5dB می باشد. از کوپلر لانژ برای متعادل طراحی شدن تقویت کننده بهره گرفته شده می باشد  که مشخصه های کوپلر لانژ در باند مورد نظر طراحی شده می باشد. طراحی تقویت کننده پهن باند از روش های تطبیق جبران شده انجام می شود که در نهایت نتایج واکاوی و شبیه سازی با بهره گیری از نرم افزار Microwave Office ارائه خواهد گردید.
فصل اول: مقدمه
1-0- مقدمه:
در این پایان نامه طریقه طراحی یک تقویت کننده متعادل با نویز پایین در باند X دنبال خواهد گردید، این پروژه شامل دارای چندین ویژگی منحصر به فرد و توام را شامل می گردد که عبارتند از:
1- طراحی تقویت کننده با ویژگی نویز پذیری پایین.
2- طراحی تقویت کننده با ویژگی پهنای باند وسیع.
3- طراحی تقویت کننده متعادل برای حصول بهره متوسط در باند وسیع.
توام بودن ویژگی های فوق در یک مدار تقویت کننده مایکروویو مستلزم طراحی مرحله به مرحله و بهره گیری از تکنیک های روتین طراحی و در نهایت جهت بهینه سازی پاسخ طراحی بدست آوردن ترکیب مناسبی از نمونه های طراحی می باشد.
1-1- مدارات مایکروویو
فرکانس های مایکروویو بصورت قراردادی به فرکانس های 1 تا 300GHz اطلاق می گردد یا به بیانی دیگر طول موج های رنج میکرون از نواحی مادون قرمز و نور مرئی را در خود دارد. با در نظر داشتن استاندارد سازی انجام گرفته توسط IEEE یک مقیاس بندی در فرکانس های مایکروویو صورت گرفته می باشد و بعنوان نمونه در این پروژه هدف طراحی در باند X می باشد یعنی در رنج فرکانسی 12GHz~8 طراحی انجام می گیرد.
با پیشرفت تکنولوژی رویکردی در تجهیزات مایکروویو انجام گرفته و بهره گیری از موجبرها، خطوط هم محور یا خطوط نواری جای خود را به مدارات مجتمع در فرکانس های مایکروویو داده می باشد که در اینجا به سه دسته از آن تصریح خواهیم نمود:
1- مدارات مایکروویو گسسته (MDCs). یک مدار گسسته شامل عناصر جداگانه ای می باشد که توسط سیم های هادی به هم وصل می شوند. مدارات گسسته همچنان در سیستم های مایکروویو پرتوان بسیار مفید هستند.
2- مدارت مجتمع مایکروویو یکپارچه (MMICs). یک مدار مجتمع مایکروویو یکپارچه متشکل از یک تراشه بلور نیمه هادی واحد می باشد که همه عناصر اکتیو و پسیو و اجزاء اتصالات بر روی آن ساخته و پرداخته می شوند. معمولاً در سیستم های ماهواره ای و رادار هواپیمایی که در آنها به تعداد زیادی مدار مشابه هست ، کاربرد دارد.
3- مدارات مجتمع مایکروویو (MICs). مدارات مجتمع مایکروویو ترکیبی از عناصر پسیو و اکتیو هستند که در طی مراحل متوالی نفوذ بر روی یک زمینه نیمه هادی یکپارچه یا هایبرید ساخته می شوند. MMIC ها دارای چگالی بسیار بالایی هستند یک MIC به صورت هایبرید یا یکپارچه ساخته می گردد، به کارگیری MICها در مدارات دیجیتال و سیستم های نظامی با توان مصرف کم وچگالی بسته بندی کم، بسیار مفید می باشد.
1-1-1- عناصر مداری مایکروویو
عناصر مداری مایکروویو به دو نوع تقسیم بندی می شوند:
1- مدارات عنصر فشرده. عبارت فشرده به معنی غیر متغیر بودن L و C با فرکانس ثابت بودن فاز موج در روی عنصر می باشد. در فرکانس های مایکروویو حجم عناصر فشرده بسیار کوچکتر از مدار معادل گسترده آن می باشد.
2- مدارات خط توزیع شده. عبارت توزیع شده بدین معنی می باشد که پارامترهای C و L و R و G تابعی از از طول خط بوده و مقادیر L و C متغیر با فرکانس هستند.
انتخاب عناصر فشرده یا توزیع شده در شبکه های تطبیق تقویت کننده ها بستگی به فرکانس کار دارد. تا باند فرکانسی X، طول موج بسیار کوتاه می باشد و عناصر فشرده خیلی کوچک نیز تغییر فاز ناچیزی ایجاد می نمایند. درفرکانس کار مدار بالاتر از 20GHz عناصر توزیع شده ترجیح داده می شوند.
2-1-1- تطبیق درشبکه های مایکروویو
اگر امپدانس های بار و منبع با امپدانس های ورودی و خروجی قطعه اکتیو تطبیق نباشد، برای تطبیق قطب های ورودی و خروجی بایستی شبکه های تطبیقی طراحی نمود. بطور کلی، وقتی که اندازه ضریب انعکاس کوچکتر یا مساوی واحد باشد از نمودار اسمیت معمولی برای طراحی مدار تطبیق بهره گیری می گردد و اگر اندازه ضریب انعکاس بزرگتر از واحد باشد از نمودار اسمیت فشرده به مقصود تطبیق بهره گیری می گردد.
در سیستم های الکترونیکی مایکروویو اگر نتوان مقدار زیادی توان را توسط منبع منفرد تولید نمود و یا توان ورودی فراتر از ظرفیت یک قطعه نیمه هادی منفرد باشد، بهره گیری از روش های ترکیب توان قابل بهره گیری خواهد بود که ما در این پروژه به نحوی از یک تقویت کننده متعادل بهره گیری خواهیم نمود.
تعداد صفحه : 168
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد مهندسی برق: تایید هویت با استفاده از تصاویر عنبیه

***

دسته‌ها: مهندسی برق