در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق گرایش قدرت

عنوان:

جایابی بهینه DG با هدف کاهش تلفات توان و بهبود رگولاسیون ولتاژ در شبکه های توزیع

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
نیروگاه های کوچک نامتمرکز (تولید پراکنده) شامل نیروگاه های با توان تولیدی از چند کیلووات تا 10 مگاوات هستند که برای تولید انرژی الکتریکی در نقاط نزدیک به مصرف کننده ها به کار می طریقه. از مهمترین آنها می توان به نیروگاه های بادی، پیل های سوختی، سلول های خورشیدی و میکروتوربین ها تصریح نمود.
چنانچه این نیروگاه ها به شبکه سراسری متصل شوند، اثرات مختلفی را روی شبکه خواهند گذاشت. از اثرات مهم آنها می توان به کاهش تلفات شبکه، بهبود پروفیل ولتاژ و افزایش قابلیت اطمینان شبکه تصریح نمود.
برای داشتن حداقل تلفات و بهره برداری مناسب بایستی این نیروگاه ها در مکان های مناسب از شبکه و به نحوی مناسب به شبکه اتصال یابند.
در این سمینار آغاز انواع مختلف تکنولوژی های تولید پراکنده به همراه کشورهای بهره گیری کننده از آن معرفی شده اند. سپس چگونگی اتصال آن به یک سیستم توزیع Typical در فصل 3 تبیین داده شده می باشد.
در فصل 2 اثرات این اتصال بر سیستم توزیع معرفی شده اند. در فصل های 4، 5، 6، 7 و 8 به گونه مفصل اثرات این اتصال به ترتیب بر رگولاسیون ولتاژ، فرکانس، پایداری گذرا، قابلیت اطمینان و سیستم های حفاظتی سیستم توزیع، با در نظر گرفتن سیستم های تست برای هر حالت تبیین داده شده اند.
فصل اول
معرفی کلی سیستم های توزیع پراکنده Distributed Generation
1-1) مقدمه
امروزه با تغییر ساختار سیستم های قدرت به مقصود بهینه سازی آنها و تغییر ساختار آنها از شکلی سنتی به ساختاری جدید بهره گیری از منابع تولید پراکنده اهمیتی انکارناپذیر دارند. امروزه حتی در بعضی از کشورها مکلمل و یا حتی جانشین شبکه برق رسانی می باشد.
محدود شدن شبکه های توزیع بین تولید و انتقال از یک سو و مراکز بار از سویی دیگر آن را تبدیل به یک شبکه پسیو نموده می باشد. لیکن بهره گیری از واحدهای تولیدی کوچک (تولیدات پراکنده) همچون توربین های گازی، بادی، پیل های سوختی و… در سال های اخیر باعث تغییر وضعیت این شبکه از یک شبکه پسیو به یک شبکه اکتیو شده می باشد. تحقیقات انجام شده نشان داده می باشد که تا سال 2010 نزدیک به 25 درصد تولیدات را، تولیدات پراکنده خواهند داد.
با رشد روزافزون تقاضای برق نیروگاه های بزرگ با مشکلاتی از قبیل جا برای احداث آنها، هزینه بالای انتقال برق به نقاط دور از شبکه از لحاظ جغرافیایی ناهموار و همچنین زمان طولانی بین تصمیم گیری احداث تا زمان بهره برداری از آنها و سایر موردها اقتصادی فنی روبرو هستند بر پایه این دیدگاه تأثیر نیروگاه های تولید پراکنده کوچک و متوسط در برنامه ریزی توسعه تولید برق اهمیت پیدا می کند، زیرا که اتصال آنها به شبکه ساده تر می باشد و اندازه آنها کوچک می باشد. پس انعطاف نصب آنها بیشتر بوده و نصب آنها در نزدیکی بار ممکن می باشد.
2-1) تولیدات پراکنده
– هدف بهره گیری از تولیدات پراکنده ایجاد منابع تولید توان اکتیو می باشد. پس با در نظر داشتن تعریف، در تولیدات پراکنده لزومی به توانایی تولید توان راکتیو نیست.
– در مورد مکان تولیدات پراکنده نظرات متفاوتی هست. عده زیادی مکان تولیدات پراکنده را در محل شبکه توزیع می دانند، عده ای نیز مکان آن را در محل خطوط انتقال معرفی می کنند.
در این حالت بایستی تعریف واحد و مشخصی از خطوط انتقال و توزیع وجود داشته باشد، بدین معنا که بایستی مشخص گردد تا چه سطح ولتاژی مربوط به توزیع و انتقال می باشد.
– اغلب عبارت تولیدات پراکنده با یکی از انواع فناوری های تولید انرژی خاص مانند انرژی های تجدیدپذیر به کار می رود، اما به دلیل گسترده بودن فناوری های به کار رفته، نمی توان از آن در تعاریف کلی بهره گیری نمود. جدول (1-1) نشان دهنده تنوع فناوری های موجود برای تولیدات پراکنده می باشد.
– با در نظر داشتن اهمیت نصب واحدهای تولید پراکنده به سیستم های توزیع، بایستی متذکر گردید تکنولوژی این اتصال با در نظر داشتن نوع تولید پراکنده متفاوت می باشد. در جدول (1-2) هر نوع فناوری تولید پراکنده به همراه تکنولوژی اتصال آن نشان داده شده می باشد.
تعداد صفحه : 105
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سمینار کارشناسی ارشد رشته برق - الکترونیک :لیزر و تمام نگاری و کاربردهای لیزر

***

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید