در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

” M.SC ” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق گرایش قدرت

عنوان:

انتخاب بهینه انواع تولید پراکنده برق در شبکه های توزیع در نواحی گوناگون جغرافیایی کشور

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
از زمانی که بحث مولدهای پراکنده در نقاط مختلف دنیا رواج یافته، تاکنون موضوعات زیادی در این خصوص مفتوح مانده می باشد. سازندگان اصلی این نوع مولدها همواره به دنبال کاهش هزینه های مربوط به طراحی، ساخت و خدمات پس از فروش بوده اند. در حال حاضر به دلیل بکارگیری تکنولوژیهای جدید، بعضی از انواع این مولدها همچنان دارای سرمایه گذاری پایه اولیه بالایی بوده و قیمت تمام شده برق تولیدی آنها قابل رقابت با رویه های جاری نیست. در حال حاضر در کشور ما بدلیل ارزان بودن قیمت سوخت، علاوه بر عدم ارزش انرژی گرمائی تولیدی برای واحدها و مصارف مختلف، مصرف انرژی هنوز جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده می باشد. هزینه تجهیزات برای تکنولوژیهای DG اغلب بر حسب هزینه آنها در هر کیلووات از برق تولیدی، قیمت گذاری می گردد. در این مقاله، آغاز هزینه تولید برق انواع نیروگاههای تولید پراکنده با در نظر داشتن پتانسیل انرژی موجود در نواحی گوناگون جغرافیایی کشور تعیین و سپس به اصول شبیه سازی سیستمهای قدرت کوچک با بهره گیری از نرم افزار HOMER برای شهر نمونه تهران پرداخته می گردد. و نتایج حاصل از شبیه سازی با نتایج پروژه مقایسه می گردد. از نتایج نظاره می گردد که در بین انواع نیروگاههای تولید پراکنده موتورهای احتراق درونی در تمامی شهرها دارای هزینه تولید انرژی کمتری نسبت به دیگر نیروگاههای تولید پراکنده دارا می باشد و همچنین با در نظر داشتن منابع گاز طبیعی فراوان در کشور ایران بهره گیری از نیروگاههای تولید پراکنده که با سوخت گاز کار می کنند دارای هزینه تولید برق کمتری می باشند.
مقدمه
از زمانی که بحث مولدهای پراکنده در نقاط مختلف دنیا رواج یافته، تاکنون موضوعات زیادی در این خصوص مفتوح مانده می باشد و با در نظر داشتن جدید بودن ایده بکارگیری گسترده از این واحدها و چگونگی مشارکت بخشهای غیر دولتی و همچنین چگونگی طرفداری دولت برای بهره برداری از آنها این بحث هنوز بصورت قانونی مدون استخراج نگردیده می باشد. سازندگان اصلی این نوع مولدها همواره به دنبال کاهش هزینه های مربوط به طراحی، ساخت و خدمات پس از فروش بوده اند. در حال حاضر بدلیل بکارگیری تکنولوژیهای جدید، بعضی از انواع این مولدها همچنان دارای سرمایه گذاری پایه اولیه بالایی بوده و قیمت تمام شده برق تولیدی آنها قابل رقابت با رویه های جاری نیست. بایستی توجه داشت که این مولدها دارای امکانات و مشخصات ویژه ای هستند که قیاس آنها را با سایر واحدهای تأمین کننده برق امکان پذیر می سازد. در حال رشدی معادل 4/7 درصد برای مصرف انرژی برق (بطور متوسط) در اکثر کشورهای جهان تعیین شده می باشد. که البته طبق اظهار نظر مسؤلان این طریقه در کشور، دارای رشد حدود 8% سالیانه می باشد. با در نظر داشتن راندمان حدود 50% نیروگاه ها (سیکل ترکیبی) و مد نظر قراردادن این موضوع که تلفات ناشی از انتقال انرژی و توزیع آن رقمی معادل 10 الی 15 درصد را در بردارد تأمین مازاد نیاز انرژی به معنای بهره گیری فراوان از منابع انرژی فسیلی می باشد.
جهت رفع این نقیصه بهره گیری از انرژیهای نو و تجدید پذیر و همچنین ایجاد یک الگوی مصرف مناسب به همراه تجدید ساختار در صنعت برق با بهره گیری از مولدهای پراکنده، راهکارهای با ارزش و مهم محسوب میشوند. در اکثر کشورهای جهان که بهای انرژی دارای ارزش واقعی نیست مصرف بی رویه از آن هزینه های فراوانی در بردارد. در حال حاضر در کشور ما بدلیل ارزان بودن قیمت سوخت، علاوه بر عدم ارزش انرژی گرمائی تولیدی برای واحدها و مصارف مختلف، مصرف انرژی هنوز جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده می باشد. مولدهای پراکنده ای که در ادامه از آنها صحبت به میان می آیدعلاوه بر حفظ منابع انرژی و جلوگیری از اتلاف آن، بدون داشتن آلاینده های زیست محیطی و صوتی شرایط حفظ محیط زیست را نیز فراهم می سازند.
از لحاظ بعد تاریخی تولید کننده های برق به صورت پراکنده بودند و به گونه محلی مورد بهره گیری قرار می گرفتند. بعدها به علت های اقتصادی و تکنیکی تمرکز تولید بیشتر گردید، تا به حالت امروزی در آمد. در عصر حاضر به علت های متعددی تولید در حال تغییر ماهیت به تولید پراکنده می باشد. طبق پیش بینی انسیتیتو تحقیقات برق آمریکا تا سال 2010 حدود 25% تولید به صورت تولید پراکنده خواهد بود و نیز طبق پیش بینی مؤسسه گاز طبیعی آمریکا تا سال 2010 حدود 30% تولید به صورت پراکنده خواهد بود.
در ادامه ما به بحث شرایط اقلیمی کشور ایران می پردازیم. کشور ایران 1648195 کیلومتر مربع وسعت دارد و در غرب قاره آسیا واقع شده و جزء کشورهای خاورمیانه به شمار می رود. در مجموع محیط ایران 8731 کیلومتر می باشد. حدود 90 درصد خاک ایران در محدوده فلات ایران واقع شده می باشد. پس ایران کشوری کوهستانی به شمار می رود. بیش از نیمی از مساحت ایران را کوه ها و ارتفاعات، یک چهارم را صحراها و کمتر از یک چهارم را اراضی قابل کشت تشکیل می دهند. ایران دارای آب و هوای متنوع و متفاوت می باشد و با مقایسه نقاط کشور این تنوع را بخوبی می توان نظاره نمود. اندازه تفاوت و ترکیب گوناگون عوامل اقلیمی که خود ناشی از تفاوت موقعیت جغرافیایی نواحی گوناگون می باشد، حوزههای اقلیمی متفاوتی در جهان پدید آورده که هر یک ویژگیهای خاصی دارد. محیط زیست، شهرها و حتی بناهای مربوط به این حوزههای اقلیمی، ویژگیهای خاصی متناسب با شرایط اقلیمی خود به دست آوردهاند. بدین مقصود، نخست به تقسیمات اقلیمی در سطح جهان و ایران تصریح نموده و سپس به انتخاب ده شهر در نواحی گوناگون اقلیمی ایران پرداخته میشود.
در ادامه به تعیین هزینه تولید برق از یک نیروگاه تولید پراکنده می پردازیم که یکی از عوامل مهم به هنگام بهره گیری از یک تکنولوژی DG، هزینه می باشد. بهرحال تعیین هزینه یک تکنولوژی DG اغلب پیچیده می باشد. علاوه بر هزینه یا سرمایه اولیه تجهیزات، نیروی کار و دیگر مخارج مربوط به نصب، بهره برداری و تعمییرات تجهیزات نیز هست. همچنین هزینه برق تولیدی توسط تکنولوژی DG می تواند برآورد و با قیمت موجود پرداخت شده برای برق شبکه قدرت مقایسه گردد. هزینه تجهیزات برای تکنولوژیهای DG اغلب بر حسب هزینه آنها در هر کیلووات از برق تولیدی و یا دلار بر کیلووات، قیمت گذاری می گردد. برای انتخاب یکی از انواع مختلف نیروگاه های تولید پراکنده عوامل مختلفی هست تا مشخص گردد کدام نیروگاه برای وضعیت ویژه مناسب تر می باشد. که این عوامل در فصل چهارم به صورت کامل تشریح گردیده می باشد. در پایان با بهره گیری از نرم افزار HOMER به مدلسازی سیستمهای تولید پراکنده کوچک می پردازیم که این نرم افزار قابلیت انتخاب بهینه هیبرید انواع تولید پراکنده را دارا می باشد.
تعداد صفحه : 144
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد رشته برق الکترونیک: بررسی عملکرد تقویت کننده کم نویز CMOS

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق