در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – الکترونیک

عنوان:

طراحی فشرده ساز تصویر با تبدیل Wavelet بر روی FPGA

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
تبدیل موجک در میدان های مختلف علم به گونه کامل قابل اجراست در واقع تبدیلی ریاضی برای کاربرد در علوم می باشد. مطالعاتی که بر روی تبدیل موجک انجام شده باعث پیشرفت هایی در پردازش تصویر و فشرده سازی دیتا گردیده می باشد. پیشرفت های اخیر، این تبدیل را پایه رمزگذارها در استانداردهای فشرده سازی ساخته می باشد. پیاده سازی نرم افزاری تبدیل موجک گسسته با کاربرد در سیستم های زمان واقعی تنگناهایی را پدیدار می کند پس پیاده سازی سخت افزاری تبدیل موجک گسسته، یکی از عناوین مورد علاقه می باشد. هدف از این کار فراهم سازی اطلاعات مقدماتی و آزمایش امکان پذیر بودن پیاده سازی سخت افزاری تبدیل موجک گسسته برای کاربرد در فشرده سازی تصویر می باشد. در این پروژه یک طرح سخت افزاری برای تبدیل موجک گسسته پیشنهاد شده می باشد که این طرح می تواند به عنوان طرح اولیه پیشنهادی برای کاربرد در ابزارهای چند رسانه ای به کار گرفته گردد.
مقدمه
انگیزه پژوهش:
یکی از عوامل مهم در پهنه اینترنت امروزه تقاضای بهره گیری از تصاویر و ویدئو می باشد. اخیرا بهره گیری از کاربردهای چند رسانه ای در وسایل دستی و قابل حمل پهنای باند قابل دسترس بی سیم را محدود ساخته می باشد. پهنای باند حتی در ارتباطات جدید هم محدود می باشد. فشرده ساز تصویر  JPEG که امروزه به گونه گسترده ای به کار می رود، طی چند سال اخیر کامل شده می باشد. تبدیل موجک که اساس تکنیک هایی مانند JPEG 2000 در فشرده سازی تصویر می باشد برتری های قابل توجهی نسبت به روش های قراردادی، از نظر رنج فشرده سازی دارد. امروزه پیاده سازی ها با تبدیل موجک هنوز در حال توسعه و تکامل هستند. پیاده سازی هایی با سخت افزار موثر و انرژی انعطاف پذیر که می تواند توابع چند رسانه ای برای پردازش تصویر، رمزگذاری و رمزبرداری را در دسترس قرار دهد. و به خصوص برای دستگاه های بی سیم قابل حمل دستی بسیار مهم هستند.
پیش زمینه
فشرده سازی اطلاعات کامپیوتری یک تکنولوژی توانمند و قوی می باشد، که تأثیر بسیار مهمی را در امر اطلاعات بازی می کند. در میان انواع مختلف دیتاها، که به گونه مشترک بر روی شبکه منتقل می شوند دیتاهای تصویری و ویدئویی توده ای از ترافیک بیت ها را تشکیل می دهند برای مثال برآوردهای جاری نشان می دهد که بالغ بر 40% از حجم اینترنت را دیتاهای تصویری تشکیل می دهند ترکیب رشد انفجاری ارزش دیتاهای تصویری و ویدئویی همراه با موانع تکنولوژیکی تحویل فشرده سازی را کاری باارزش می سازد. در میان چندین استاندارد فشرده سازی قابل دسترس، امروزه بهره گیری از استاندارد فشرده سازی تصویر JPEG گسترش زیادی یافته می باشد. JPEG از تبدیل کسینوسی گسسته بهره گیری می کند. به طوری که تبدیل برای بلوک های 8*8 دیتای تصویر به کار برده می گردد. استاندارد جدیدتر JPEG2000 بر پایه تبدیل موجک، تحلیلی چند دقتی (رزلوشنی) از تصویر عرضه می کند که با مشخصات سطح پایین بینایی بشر بهترین تطابق را دارد. تبدیل کسینوسی گسسته ضرورتا یکتا می باشد. اما تبدیل موجک ممکن می باشد چندین شکل گیری داشته باشد. تبدیل موجک اصول مناسبتری برای نمایش تصاویر به ما عرضه می کند، به این دلیل که می تواند اطلاعات را در مقیاس های گوناگون با تغییر کنتراست محلی، به خوبی ساختار مقیاس بزرگ نمایش دهد و پس برای دیتاهای تصویری مناسبتر می باشد.
آرایه های گیتی قابل برنامه ریزی میدانی (FPGAS) به سرعت نمونه طرح را عرضه می کنند. FPGA دستگاه هایی هستند، که می توانند بدون تحمیل هزینه های مهندسی غیر قابل باگشت که نوعا در ساخت IC مرسوم می باشد، برای به دست آوردن توابع مختلف برنامه ریزی شوند. همچنین با بهره گیری از این قطعات معضلات خطایابی و سیم بندی مدارهای آزمایشگاهی بسیار کمتر می گردد، و طراحی قابل حمل می شوند. در این کار، معماری تبدیل موجک روی سخت افزار FPGA با قابلیت تغییر ساختار اجرا می گردد پایه کار روی FPGA از نوع xilinx می باشد. طرح بر پایه اجرا چند سطح تبدیل گسسته موجک (DWT) می باشد در طراحی xilinx virtex FPGA به کار می رود.
پیاده سازی طرح می تواند برای عملکرد به صورت پردازشگر کمکی برای فشرده سازی و یا حتی به صورت بخشی از الگوریتم برای کاربرد در دستگاه های تلفن همراه بهره گیری گردد اما یک اشکال FPGA، ناشی از بلوک های قابل پیکربندی درشت می باشد. همچنین طرح FPGA اغلب در ترم های فضا و زمان مانند یک طرح IC نیست.
تعداد صفحه : 116
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سمینار ارشد رشته برق:بررسی روش های مختلف کنترل موتور القایی

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق