در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات

عنوان:

آنتن ریزنوار با اسلات بیضوی و تغذیه CPW با Tuning Stub چند حلقه ای دایروی برای کاربردهای UWB

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
به دلیل نیاز مخابرات بیسیم به پهنای باند بالا برای انتقال هر چه بیشتر اطلاعات نیاز به آنتن هایی که بتوانند برای باندهای بسیار وسیع کاربرد داشته باشند بیش از پیش احساس گردید. با ارائه سیستمهای نوینی نظیر UWB که پهنای باند بالای چند گیگا هرتز را می طلبد زمینه برای فعالیت طراحان آنتن گسترش پیدا نمود. امروزه آنتن های UWB به عنوان یکی از بهترین نمونه ها در میان آنتن های دیگر شناخته شده می باشد که در دهه های اخیر پیشرفتهای بسیاری را به خود دیده می باشد. اغلب این پیشرفتها در راستای افزایش پهنای باند امپدانسی، بهبود مشخصات تشعشعی (پترن و بهره) و همچنین کاهش ابعاد آن بوده می باشد. میتوان آنتن های UWB را به پنج گروه اصلی، آنتن های مستقل از فرکانس، آنتن های خود مکمل، آنتن های المان کوچک، آنتن های traveling wave و آنتن چند روزنانسه تقسیم بندی نمود. این آنتن ها کاربردهای ویژه و جذابی دارند.
در این پایان نامه یک آنتن میکرواستریپی اسلات با تغذیه CWB برای کاربردهای باند وسیع ارائه شده می باشد. آنتن پیشنهادی علاوه بر عملکرد در یک باند وسیع تقریبا 20 گیگا هرتز، مزیت دارا بودن ساختار کوچک را نیز دارد.
مقدمه:
با مشخص شدن و تصویب قوانین مربوط به سیستم های UWB در ایالات متحده در سال 2002 و نیز دیگر سیستم های مخابرات بیسیم، عرصه فعالیت برای محققان و طراحان آنتن های باند وسیع بیش از پیش گسترش پیدا نمود و از آن وقت تاکنون مقالات مختلفی در کنفرانس ها و مجلات علمی معتبر دنیا در این خصوص انتشار یافته می باشد و آنتن های گوناگونی معرفی شده اند .مانند آنتن هایی که برای این مقصود طراحی شده و در مقالات آمده اند آنتنهای ریزنوار می باشند که دارای ساختارهای مختلف و نیز اشکال مختلفی می باشند. آنتن های بکار گرفته شده در تکنولوژی UWB علاوه بر پهنای باند امپدانسی بالا بایستی دارای مشخصات تشعشعی مناسب (مانند پترن تشعشعی همه جهته، راندمان بالا و تغییرات کم برای بهره در کل باند) ابعاد کوچک و ساختاری مسطح نیز باشند.
مانند کاربردهایی که اخیراَ برای این نوع از آنتن ها معرفی شده می باشد میتوان به مورد بهره گیری قرار گرفتن در مدارات RFID، شبکه های جستجوگر، رادار و همچنین شبکه های ارتباطی محلی همچون WLAN تصریح نمود.
انواع مختلفی از ساختارها برای بدست آوردن پهنای باند امپدانسی بالا ارائه شده وتحقیقات گسترده ای برای پیشرفت عملکرد هر کدام انجام گرفته می باشد. آنتن های پچ ریزنوار با تغذیه کابل کواکسیال، انواع آنتن های چاپی با تغذیه خط ریزنوار و آنتن های اسلات با تغذیه CPW از نمونه های مهم آنها محسوب میشوند که برای داشتن کارایی در سیستم UWB دارای مزایا و معایب خاص خود می باشند.
این پایان نامه شامل شش فصل می باشد که در آغاز به مقدمه ای بر سیستمهای UWB و تاریخچه تکنولوژی UWB و مزایا و معایب آن تصریح میشود. فصل دوم به معرفی آنتن های UWB و تاریخچه این آنتن ها تصریح دارد. در فصل سوم آنتن های ریزنوار و مکانیسم تشعشعی در این آنتن ها، انواع آنتن های ریزنوار، روشهای تغذیه در این آنتن ها، مدل ریاضی آنها و امواج سطحی مرور می گردد. این فصل تصریح بر روشهای تحلیل آنتن های ریزنوار و مزایا و معایب هر کدام از آنها دارد. دو مدل خط انتقال و مدل حفره در تحلیل این آنتن ها در این بخش مطالعه و مطالعه میشوند. در فصل چهارم موجبر هم صفحه که یکی از روشهای تغذیه آنتن های ریزنوار میباشد و اساس تغذیه آنتن مطالعه شده در این پایان نامه می باشد، بطور کامل مورد مطالعه قرار گرفته و مزایای آن نسبت به سایر روشهای تغذیه ذکر میگردد. در فصل پنجم آنتن های اسلات ریزنوار، مزایا، معایب، کاربرد و مسائل مهم در این نوع آنتن ها مورد بحث قرار میگیرد. سرانجام در فصل ششم فرآیند طراحی آنتن با اسلات بیضوی و تغذیه با موجبر هم صفحه برای دو حالت بهره گیری از منعکس کننده و بدون آن مطالعه شده و نتایج بدست آمده از شبیه سازی ها با نتایج ساخت مقایسه می گردد. برای شبیه سازی از نرم افزار HFSS بهره گیری شده می باشد. این نرم افزار بر اساس حل تمام موج به روش ممان تحلیل را انجام میدهد و برای ساخت آنتن، این نرمافزار به عنوان نرم افزار مبنا بوده می باشد. در پایان نتیجه گیری و پیشنهاداتی برای ادامه کار ذکر گردیده می باشد.
فصل اول: مقدمه ای بر سیستمهای UWB
1-1) مقدمه
با در نظر داشتن مزیت های انکارناپذیر مخابرات بیسیم بر مخابرات سیمی، مانند نصب سریعتر و کم هزینه تر، تعمیر و نگهداری راحت تر، گسترش ساده تر و انعطاف پذیری بیشتر در تعریف پروتکل های جدید، دنیای مخابرات با سرعت به سمت کاملا بیسیم شدن پیش میرود.
یکی از مسائلی که همواره در مخابرات بیسیم مورد بحث و تبادل نظر قرار گفته می باشد، چگونگی بهره گیری بهینه از پهنای باند فرکانسی در دسترس برای بالا بردن هرچه بیشتر ظرفیت کانال مخابراتی و دستیابی به سرعت های بالاتر ارسال داده و در عین حال بالا بردن قابلیت اعتماد و نیز امنیت کانال بوده می باشد. مطرح شدن لزوم دسترسی چندگانه از طریق مخابرات بیسیم و امکان تحرک برای کاربران با سرعتها و در فواصل مکانی مختلف در محیطهای گوناگون، پیچیدگی مسأله را تا حد زیادی افزایش داده می باشد.
در جهت حل این مسأله روشهایی مطرح شده می باشد که هر یک دارای مزایا و معایب خاص خود هستند و کوشش برای رسیدن به روشهای بهینه تر همچنان ادامه دارد. اما یکی از تکنیک هایی که اخیراً مورد توجه بسیار قرار گرفته می باشد، مخابرات باند بسیار وسیع یا UWB می باشد که در این فصل به گونه اختصار به معرفی آن پرداخته و مزایا و معایب آن را مورد مطالعه قرار خواهیم داد.
تعداد صفحه : 152
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد رشته برق مخابرات: بررسی توربو کد و کاربردهای آن در سیستم های مخابراتی

***

دسته‌ها: مهندسی برق