دانلود پایان نامه ارشد مهندسی برق: انتخاب ساختار کنترل برای برج های تقطیر

گروه مهندسی برق گرایش کنترل

سمینار کارشناسی ارشد

عنوان:

انتخاب ساختار کنترل برای برجهای تقطیر

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
 
چکیده:
در این سمینار کوشش بر اینست که بتوانیم نگاهی بر روی ساختار های کنترل بهره گیری شده در فرآیندهای پالایشگاهی داشته باشیم.با در نظر داشتن اهمیت برج تقطیر در یک پالایشگاه ، در هفت فصل به مطالعه سیستم های گنترل آنها خواهیم پرداخت . 
در فصل اول به کلیات سمینار ارایه شده و هدف و پیشینه پژوهش و روش کار پرداخته شده می باشد.
در فصل دوم پس از پرداختن به انگیزه های کنترل فرآیندها ، به اهدف بهره گیری از سیستم کنترل در این فرآیندها میپردازیم ومراحلی فرآیندی را که در یگ پالایشگاه نفت دنبال میشود نظیر : فرآیند های جداسازی، فرآیندهای تبدیل ،فرآیندهایی برای بهبود مشخصات فرآیندهای پایانی، فرآیندهای حفاظت از محیط زیست را مورد مطالعه قرار میدهیم .  در فصل سوم به فرآیند تقطیرنفت خام در برجهای تفطیر آتمسفری و خلا خواهیم پرداخت.و در ادامه این مطلب به اجزاء تشکیل دهنده برج تقطیر آتمسفری و تبیین عملیات آنها میپردازیم.
در فصل سوم جهت مدلسازی ، به دسته بندی متغییرهای فرآیندهای شیمیایی پرداخته و در ادامه مدل ریاضی یک برج تقطیر باینری را با بهره گیری از معادلات موازنه و سپس یک مدل ورودی – خروجی بدست میĤوریم .همچنین ضمن مطالعه معضلات مدلسازی به درجات آزادی و کاهش آنها در برج تقطیر باینری خواهیم پرداخت.در ادامه ضمن تحلیل رفتار دینامیکی فرآیندهای شیمیایی به بحث در مورد خطی کردن سیستمهای چند متغییره میپردازیم.
در فصل چهارم به بحث اصلی در مورد ساختارهای کنترل به ساختارهای مختلف کنترل فشار و سطح مایع مخازن رفلاکس و جوش آور مپردازیم همچنین در ادامه روشهای کنترل ترکیبات در برج تقطیر مانند به ساختارهای LV , LB , DV یم پردازیم.
در فصل پنجم ضمن ارایه مدل مورد مطالعه ، به شبیه سازی آن در دو حالت حلقه بسته(با ساختار LV ) و حلقه باز خواهیم پرداخت و نتایج آنرا مطالعه خواهیم نمود.
در فصل ششم نتایج وپیشنهادات آورده شده اند.
 در ادامه منابع مورد بهره گیری معرفی شده اند .
مقدمه:
طی چند سال گذشته تحقیقات آکادمیک و کاربرد صنعتی کنترل فرآیندهای شیمیایی بر اساس موردها ذیل شکل گرفته می باشد .
ساختار فرآیندهای شیمیایی بدلیل مدیریت انرژی و مواد خام بهتر بطور فزآیندهای پیچیده شده می باشد . در نتیجه در حال حاضر طراحی سیستم های کنترل مجتمع های صنعتی نسبت به طراحی کنترل کننده ها برای واحدهای منفرد از نقطه نظر مهندسی کنترل ، توجه بیشتری را بخود معطوف کرده می باشد . به علاوه طراحی سیستم کنترل ارتباط تنگاتنگی با فرآیند دارد . 
در طراحی سیستم کنترل ، تشخیص فرآیند ، انتخاب اندازه گیریها و اصلاحات مناسب و تعیین حلقه های مربوط به آنها و همچنین تشخیص قوانین کنترل صحیح اهمیت بسزایی دارد بعبارت دیگر موردها فوق مهمترین پرسشهایی هستند که در طراحی جدید سیستم های کنترل نسبت به روشهای پیشین مطرح می باشند .
 ظهور و رشد سریع رایانه های دیجیتال تحولی در کاربرد فرآیندهای شیمیایی به وجودآورده و بهره گیری صنعتی از مفاهیم کنترل پیشرفته را مهیا نموده می باشد .
I- انگیزه های کنترل فرآیند شیمیایی
یک واحد شیمیایی آرایشی از واحد های فرآیندی ( راکتورها ، مبدلهای حرارتی ، پمپها ، برجهای تقطیر و جذب تبخیر کننده ها ، مخازن و غیره ) می باشد که بصورتی منطقی و اسلوبمند در کنار هم قرار گرفته اند . هدف کلی واحد ، تبدیل مقدار معینی از مواد خا ( م خوراک ورودی ) به محصولات مورد نیاز با بهره گیری از منابع انرژی موجود و با اقتصادی ترین روش می باشد .
یک واحد فرآیند در طی کار بایستی دارای تمام مشخصات مورد نظر طراحان مربوطه بوده و در صورت هر گونه تغییر در اثر عوامل خارجی ( اغتشاشها ) شرایط کلی فنی ، اقتصادی را داشته باشد . موردها زیر مانند این شرایط می باشد .
-1- I 2 – ایمنی
عملکرد ایمنی فرآیند شیمیایی اولین شرط کار صحیح افراد شاغل در آن و لازمه توسعه اقتصادی آن می باشد .
  -2- I 2 – تولید مشخصات
یک واحد بایستی محصولی با مقادیر و کیفیت نهایی مورد نظر تولید نماید .
– 3- I 2- قوانین محیط زیستی
این قوانین می توانند دما ، غلظت مواد شیمیایی و مقادیر خروجی های یک واحد را در حدود معین مورد نظر خود ، محدود نمایند .
تعداد صفحات: 84
قیمت: 14700 تومان

***

—-

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *