دانلود پایان نامه ارشد: حذف تداخل در کانال مرجع رادار پسیو مبتنی بر سیگنال پخش تلویزیون دیجیتال توسط فرستنده های زمینی با رویکرد بازتولید

 

در این فصل به اظهار مفاهیم پایه­ای سیستم­های OFDM می­پردازیم.

روش­های رایج برای انتقال سیگنال در فرکانس­های رادیویی مبتنی بر مدولاسیون سیگنال اطلاعات بر روی یک سیگنال تک­حاملی هست. طرح­های مختلف مدولاسیون دیجیتال از یک حامل تکی برای ارسال اطلاعات بهره گیری می­کردند. نوعی مدولاسیون هست، که در صنایع نظامی بهره گیری می‌شده که چند تونی[1] نامیده می­گردد، به این شکل که یک بازه فرکانسی را به چندین فرکانس حامل یا به عبارت علمی­تر زیرحامل[2] تقسیم می‌کردند و بر روی هرکدام از این زیر حامل‌ها بخشی از اطلاعات را ارسال می‌کردند. تسهیم تقسیم فرکانس FDM تکنیکی می باشد که در بسیاری کاربردها برای انتقال چندین سیگنال مختلف پیام بر روی حامل­های مختلف بهره گیری می­گردد. در واقع حروف FDM در عنوان OFDM از این واقعیت ناشی می­گردد که هزاران حامل مجاور هم به ­وسیله­ی یک مدولاتور OFDM در عرض باند یک کانال به­گونه همزمان ایجاد می­شوند. هر حامل در یک فرکانس ثابت و مستقل از یکدیگر قرار گرفته می باشد و فاصله­ی حامل­ها از هم مستقیما به نرخ مؤثر داده­های ارسالی بستگی دارد.

با تقسیم اطلاعات میان تعداد زیادی از حامل­های مجاور هم، به آسانی می­توان تعیین نمود که هر حامل تنها سهم کوچکی از کل سیگنال اطلاعات را دربر می­گیرد و این موضوع موجب می­گردد که نرخ اطلاعات هر حامل برای یک مدولاسیون مشخص (نظیر QPSK,64-QAM) و همچنین اندازه­ی پریود سمبل روی هر حامل را کاهش می­دهد این به آن مفهوم می باشد که چنان­چه مابین سمبل­ها تداخل به­ وجود آید، درصد کمی از سمبل­ها تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. به­طوریکه سبب افزایش تعداد حامل­ها و افزایش پریود سمبل می­گردد.

سیستم­های انتقال تلفنی ساده نیز از FDM بهره گیری می­نمایند و به گونه مشابه چندین کانال تلویزیونی آنالوگ به­ صورت همزمان روی کانال­های مختلف RF پخش و ارسال می­گردند. در تمام این سیستم­ها از باندهای محافظ برای تسهیل در دریافت توسط گیرنده مابین سیگنال­های RF     ( کانال­ها) روی فرکانس­های مختلف بهره گیری می­گردد. با این­وجود امکان تقسیم یک رشته سیگنال اطلاعات به قسمت­هایی با اندازه­ی کوچکتر اطلاعات هست. به­طوریکه هر قسمت دارای نرخ اطلاعات بسیار پایین­تری نسبت به سیگنال اصلی می­باشد و هر قسمت برای مدولاسیون روی یک حامل تکی از تسهیم مجموعه حامل­های تسهیم شده ( چندحاملی[3]) می­تواند بهره گیری گردد.

 

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد