در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مخابرات – مهندسی برق

عنوان:

سیستم های مالتی پلکس نوری (DWDM)

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
در سیستم های ارتباط امروزی دستیابی به ظرفیت های انتقال بالا جهت پشتیبانی از سرویس های گوناگون (از قبیل اینترنت، ویدئو کنفرانس و…)، ضروری گویا. در این بین سیستم های مخابرات نوری به دلیل ویژگی های مطلوبشان به عنوان تکنولوژی اصلی در زیرساخت شبکه های مخابراتی مطرح می باشند و به گونه قابل توجهی در مخابرات راه دور و بین شهری مورد بهره گیری قرار گرفته می باشد. دو راهکار جهت افزایش ظرفیت انتقال در شبکه های مخابرات نوری ارائه شده می باشد: راه اول، بهره گیری از کابل های نوری جدید و راه دوم، بهره برداری بیشتر از پهنای باند فیبرهای موجود می باشد.
بهره گیری از فیبرهای جدید اگرچه روشی معمول برای گسترش شبکه ها می باشد، اما هزینه زیادی دارد که فقط بخش اندکی از این هزینه به قیمت خود فیبر اختصاص دارد.
بهره گیری بهینه از پهنای باند فیبرهای موجود به دو روش امکان پذیر می باشد. روش اول افزایش نرخ بیت در مالتی پلکس به روش تقسیم زمانی می باشد. در TDM، نرخ های انتقالی که معمولا بهره گیری می شوند 5/2، 10 و 40 گیگابیت بر ثانیه اند. اما مدارات الکترونیکی که چنین نرخ هائی را محقق می کنند، پیچیده و گران هستند. همچنین بعضی مسائل فنی نیز کاربرد این روش را محدود می کند. همچنین مقادیر بزرگتر توان انتقال که برای نرخ بیت های بیشتر لازم می باشد، سبب بروز آثار غیرخطی می گردد که بر کیفیت سیگنال تاثیر می گذارد.
روش دوم، انتقال همزمان چندین کانال نوری حاوی اطلاعات با طول موج های مختلف، بر روی یک فیبر نوری (در یک جهت) می باشد، که تکنیک مالتی پلکس تقسیم طول موج نام دارد. این روش ما را قادر خواهد ساخت که تعداد زیادی کانال های با نرخ بیت 5/2 تا 40 گیگابیت بر ثانیه را باهم به وسیله یک فیبر انتقال دهیم.
WDM قادر می باشد سیگنال های نوری (که هریک دارای طول موج مجزا هستند) را مالتی پلکس نماید، سپس به گونه همزمان در طول یک فیبر ارسال نماید. سیستم های WDM انتقال ترافیک را تا چندین ترابیت در هر ثانیه از طریق یک فیبر امکان پذیر می کنند. هر طول موج معادل یک کانال نوری مستقل می باشد، از اینرو افزایش تعداد طول موج ها روی یک فیبر باعث افزایش سرویس ها و پهنای باند می گردد.
مقدمه
بهره گیری از سیم ها و کابل های فلزی برای انتقال اطلاعات و به عنوان یک کانال انقال با نصب اولین مرکز تلفن در سال 1878 میلادی توسعه پیدا نمود و تا سال 1887 که امواج الکترومغناطیس توسط هرتز (Hertz) کشف گردید، این سیستم ها تنها محیط انتقال بودند. اولین سیستم رادیویی در سال 1895 توسط مارکونی (Marconi) ارایه گردید.
از بحث مدولاسیون اطلاعات، یادآوری این نکته ضروری می باشد که بیشترین حجم اطلاعاتی که می توان ارسال نمود (به عبارت علمی تر ماکزیمم بیت ریت ارسالی)، بستگی به فرکانس موج حامل (carrier) دارد. هرچه فرکانس موج حامل بیشتر باشد، پهنای باند یا ظرفیت آن بیشتر می باشد. برای افزایش اطلاعات و داشتن سرویس های با کیفیت بالاتر بایستی پهنای باند فرکانسی وسیعی داشته باشیم.
طیف امواج نوری بین 50nm (ماوراء بنفش) تا 100nm (مادون قرمز) محدود شده می باشد که بخشی از آن، یعنی محدوده 300nm تا 700nm، طیف نور مرئی می باشد. فرکانس امواج نوری بین 1012 تا 1016 هرتز می باشد. امواج نوری مانند امواج رادیویی در هر دو محیط انتقال هوا و موجبر قابل بهره گیری می باشد.
فصل اول: کلیات
1-1- هدف
با اثر انقلابی که اینترنت برجای گذاشت، صاحبان صنعت خیلی زود دریافتند که سرعت TDM برای تقاضای پهنای باند افزایش یافته کافی نمی باشد. تقاضا هر ساله به گونه پیوسته رشد می پیدا نمود و اپراتورهای شبکه به سمت یک تکنولوژی جدید رو می آورند.
در سیستم های ارتباطی کنونی به مقصود دستیابی به ظرفیت های انتقال بالا روش های متفاوتی ارائه شده می باشد. از آن جهت که سیستم های مخابرات نوری به عنوان زیرساخت شبکه های مخابراتی مطرح می باشد، به مقدار بسیار زیادی در سیستم های ارتباط راه دور و بین شهری به کار گرفته شده می باشد. در این راستا روش های گوناگونی برای افزایش ظرفیت انتقال شبکه مخابرات نوری مورد طرح و مطالعه قرار گرفته می باشد، که از آن جمله می توان به بهره گیری از فیبرهای نوری جدید و همچنین بهره گیری از پهنای باند فیبرهای موجود تصریح نمود.
هدف از این پژوهش مطالعه و مطالعه چگونگی بهره گیری از پهنای باند فیبر می باشد که در این روش بهره گیری از چندین کانال نوری حاوی اطلاعات با طول موج های مختلف بر روی یک فیبر مورد تحلیل، مطالعه و مطالعه قرار می گیرد.
تعداد صفحه : 112
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد رشته برق مخابرات: بررسی و شبیه سازی کدهای LDPC با کاربرد آنها در شبکه ADSL

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق