دانلود سمینار ارشد مهندسی برق الکترونیک: بررسی فیلترهای SAW در فرکانس های بالای GHZ

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – الکترونیک

عنوان:

مطالعه فیلترهای SAW در فرکانس های بالای GHZ

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
از دهه 60 میلادی مطالعات بر روی ادوات امواج صوتی سطحی به ویژه فیلترهای آن آغاز شده بود در آن وقت آقای ریلی و همکارانش به دلیل محدودیت در تکنولوژی لیتوگرافی نتوانستند این فیلترها را برای فرکانس های بالا گسترش دهند، اما پس از رسیدن به فرکانس های بالا در باند فرکانس یعنی در باند فرکانسی 300 – 30 مگاهرتز و 300 مگاهرتز تا 3 گیگاهرتز به کار برده شدند، همچنین در سیستم مخابرات بی سیم و سیستم های رادار تجهیزات میکروسل بهره گیری می شوند. در ادوات پردازش سیگنال فرکانس بالا و مخابرات ماهواره ای شبکه های محلی بهره گیری می شوند. برای رسیدن به این هدف دو روش در این سمینار مطالعه می گردد که به تبیین آن پرداخته می گردد: 1- اینکه بتوانیم با بهره گیری از تکنولوژی لیتوگرافی در حد 30 – 3 ساخت تا بتوان فرکانس های در حد گیگاهرتز به دست آورد. 2- روش دوم بهره گیری از بسترهایی با سرعت های بالا از قبیل شیشه و یاقوت یا بستر های پیزوالکتریک همانند که دارای سرعت موج بالا در این تکنولوژی می باشد.
فصل اول
1-1- مقدمه
ادوات امواج آکوستیکی سطحی برای ساخت برچسب هایی جهت شناسایی و یا سنجش در فرکانس های مختلف بهره گیری قرار می گیرند. اصولا این ادوات برای کاربردهای بدون و سنجش از راه دور مورد نیاز می باشند.
این ادوات را می توان به صورت موثری با بهره گیری از لایه نشانی یک مبدل اینتر دیجیتال بر روی یک زیرلایه پیزوالکتریک القاء و آشکارسازی نمود. مبدل های بسیار ظریف را می توان با بهره گیری از فرایند فتو لیتوگرافی به صورت انبوه تولید نمود. از آنجا که این فرایند در ساخت ادوات نیمه هادی کاربرد فراوان دارد و پیشرفت های چشمگیری در آن صورت گرفته می باشد امکان ساخت طرح های بسیار مناسبی از انواع مبدل های اینتر دیجیتا هست.
ساخت فیلترهای فشرده پالسی برای رادار و رزوناتورهای پایدار برای ساعت و اندازه گیری دقیق زمان، نمونه های دیگری از کابردهای ادوات هستند که با شناسایی این تکنولوژی قابل ارائه خواهند بود.
2-1- ادوات SAW – قابلیت ها – محدودیت ها
فیلترهایی که بر پایه تکنولوژی SAW ساخته شده اند به گونه وسیع در چندین نوع از تجهیزات الکترونیکی بهره گیری می شوند. مزیت این نوع فیلترها را در قابلیت اعتماد – خصوصیات فاز خطی و پایداری دما می توان نام برد.
پردازش ساده از این نیمه هادی ها نشان دهنده این امر می باشد که می توان بهره گیری وسیعی از این تکنولوژی در ادوات مختلف داشت به نحوی که هزینه را کاهش داده و مینیمم فرکانس را محدود کند. (باند فرکانسی) امواج صوتی در این ابزارها همانند امواج سطحی منتشر می شوند.
و از این رو به آسانی به وسیله تغییرات در سطح بستر می توانند آشفته شوند تکنولوژی فیلتر SAW همچنین به خاطر قابلیت های ساخت در فرکانس های بالاتر که طول موج کوچکتر را طلب می کند، محدود می گردد. معمولا این ادوات می توانند در رنج کاری از 100MGZ تا 3GHZ محدود می گردد. برای حفاظت از این ادوات بسته بندی صحیح لازم می باشد.
3-1- کاربردها
ادوات با امواج صوتی سطحی کاربردهای متنوعی همانند سنسورهای شیمیایی و موتورهای شتاب دهنده، اسیلاتورها، رادیوهای دیجیتالی، تلفن های سلولی، ماهواره ها، مودم ها، رادارها، ریموت کنترل ها و برچسب های مغناطیسی دارند. یک برچسب حسکر از راه دور غیرفعال، برچسبی می باشد که توانایی شناسایی و یا اندازه گیری بعضی از خواص فیزیکی را از راه دور و بدون بهره گیری از سیم دارد و فاقد هرگونه منبع تغذیه می باشد.
این برچسب ها امواج یک سیگنال اولیه را که از یک کدخوان فرستاده می گردد دریافت و مجددا منتقل می کنند، اگرچه این سیستم تفاوت های اساسی با یک رادار دارد اما برای فهم بهتر موضوع می توان آن را به عنوان یک رادار در نظر گرفت. این سیستم بازجو نامیده می گردد.
اساس کار این سیستم به این شکل می باشد که کدخوان یک سیگنال رادیویی را فرستاده و پاسخ آن را از هریک از برچسب هایی که در نزدیکی آن قرار دارند دریافت می کند. از آنجایی که به گونه کلی ضروری می باشد که هر برچسب از سایر برچسب ها متمایز باشد، پاسخ هر برچسب خاص به سیستم کدخوان بایستی بتواند برچسب مورد نظر را تعیین نماید. برای عموم کدخوان ها هر برچسب بایستی به صورت فازی و یا تاخیری و یا به صورت هر دو صورت، کدگزاری شده باشد تا بتواند اثر یکتائی را از خود برای کدخوان به جای گذارد، به علاوه هر سیستم کدخوان بایستی بتواند تمام برچسب های کد شده را شناسایی کند.
تعداد صفحه : 58
قیمت : 14700 تومان

 

***

—-