در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی
واحد تهران جنوب
تکمیلی دانشکده تحصیلات
“M.Sc” پایانامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد
مهندسی برق – کنترل
عنوان :
بهبود کنترل وضعیت ماهواره در مدار هنگام عبور از سایه زمین

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
مستقیم در این پروژه، کنترل فازی تطبیقی به روش با الگوریتم خود تنظیم برای سیستمهای تک ورودی تک خروجی، ارائه شده می باشد. سیگنال کنترل بوسیله یک سیستم فازی با تعداد قانون ثابت و تابع عضویت قابل تنظیم تولید میشود. برای تنظیم توابع عضویت، از سیگنال مرجع و خطای حالت بهره گیری میشود. برای اثبات پایداری حلقه بسته از متد لیاپانوف بهره گیری شده و کنترلر طراحی شده بر روی دو سیستم، پاندول معکوس و سیستم مغناطیسی بکار گرفته شده می باشد.
نتیجه شبیه سازی، عملکرد مناسب سیستم را نشان می دهد، از این رو، از این سیستم برای کنترل سیستم ماهواره در سه محور بهره گیری کردهایم. شبیه سازی نشان میدهد که سیستم در هر مدار کروی یا بیضوی با ارتفاع متفاوت عملکرد مناسبی دارد. همچنین با بهره گیری از این کنترلر و محرکهای جدید ما توانستیم مشکل عبور از سایه که سبب ناپایداری در روشهای خورشیدی میشود به خوبی برطرف شده و
سیستم چه بصورت مجزا و چه به صورت ترکیبی با سیستم خورشیدی به خوبی اقدام می ‌کند.
مقدمه:
موفقیت موشک پایداری ماهواره برای ها، فضاپیماها مورد توجه زیادی قرار گرفته می باشد. گشتاورهای محیطی ماهواره مانند ، گشتاور جاذبه، فشار امواج خورشید، آیرودینامیک، میدان مغناطیسی و نیروی عکس العمل ملکولهای آزاد سبب ناپایداری و اغتشاش در مسیر حرکت ماهواره میشوند. بسیاری از ماهواره هایی که در زمینه مطالعه وضعیت زمین مورد بهره گیری قرار گرفتهاند، در مدارات کروی قرار دارند. بدلیل وجود تاثیرات اغتشاشی بیشتر در مدارات بیضوی، بدلیل تغییر شعاع مدار، سرعت و درنتیجه ایجاد شتاب در ماهواره، کنترل ماهواره در مدارات بیضوی اهمیت بیشتری نسبت به مدارات کروی دارد. اما به دلیل اینکه سیستم های نظامی، تلویزیونی، مخابراتی و هماشناسی و… ملزم به قرارگیری در یک نقطه زمین و چرخش در مدار کروی میباشند، بسیاری از تحقیقات گرایش به سمت مدارات کروی دارد.
یکی از مقالاتی که در سال 2008 چاپ گردیده می باشد، در زمینه کنترل ماهواره در مدارات کروی و بیضوی با بهره گیری از امواج خورشیدی میباشد. برای طراحی کنترلر از روش کلاسیک PD کنترلر بهره گیری شده می باشد. این کنترلر بر اساس مدل خطی سیستم طراحی شده، از این رو، هنگامیکه انحراف اولیه ماهواره زیاد میشود سیستم دچار ناپایداری میشود.
همچنین بهره گیری از امواج خورشید سبب می گردد تا عملکرد کنترلر وابسته به نور خورشید بوده و هنگامی که ماهواره از سایه زمین عبور می کند کنترلر عملا غیر بهره گیری می گردد. برای حل این مشکل، ما روش جدیدی را ارائه داده ایم که در آن معضلات اظهار شده مرتفع شده می باشد. سیستم پیشنهادی هم در مدارای کروی و هم در مدارات بیضوی پاسخ را داده می باشد.
بخش 1
کلیات
1-1) مروری بر روش های پیشین کنترل ماهواره
پس از پرتاب اولین ماهواره در سال 1957، کنترل حالت ماهواره دارای اهمیت بالایی می باشد. برای کنترل حالت ماهواره، روش های کنترلی زیادی ارائه شده و از محرک های مختلفی بهره گیری شده می باشد.
به گونه کلی، همه روش ها به دو دسته فعال و غیرفعال تقسیم می گردد:
روش فعال به روشی گفته شده که در آن، یک منبع خارجی به عنوان محرک برای تولید گشتاور مورد بهره گیری قرار گرفته که سبب افزایش وزن می گردد. اما مزیت این منابع خارجی این می باشد که می توان توسط آن، ماهواره را با دقت بالایی کنترل نمود.
پیش روی، در روش های غیرفعال از نیروهای خارجی برای کنترل بهره گیری می گردد، مانند: نور خورشید و میدان مغناطیسی زمین. بهره گیری از این نیروها سبب کاهش تجهیزات ساخت در طراحی محرک ها می گردد.
تعداد صفحه : 110
قیمت : 14700 تومان

 
***

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سمینار ارشد رشته برق مخابرات: شبیه سازی بخش رادیوئی سیستم انتقال بی سیم
دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید