انواع گردشگری

تا قبل از جنگ جهانی اول، امکانات تفکیک اشکال گردشگری با در نظر داشتن طبقات اجتماعی وجود نداشت، درحالیکه امروزه بایستی عواملی را مورد استفاده قرار داد که عوامل شامل زمان، مکان، انگیزه و هدف می باشد. با در نظر داشتن مدت زمان اقامت و یا به عبارتی دیگر طول مدت مسافرت، می‌توان از گردشگری کوتاه مدت و گردشگری دراز‌ مدت صحبت نمود و آنها را از یکدیگر تفکیک کرد. فصل سال نیز می‌تواند دو نوع از گردشگری را که شامل توریسم زمستانی (از آبان تا فروردین) و توریسم تابستانی (از اردیبهشت تا مهرماه) می باشد، مشخص نماید. مکان مسافرت و یا محل اقامتی که توریست انتخاب می‌کند نیز شکل معینی را عرضه می‌دارد. اقامت ممکن می باشد در هتل، کمپینگ، ویلای شخصی و یا خانه‌های اجاره‌ای باشد. انجام چنین مسافرت‌هایی معمولا توسط وسایل حمل و نقل زمینی، هوایی و یا دریایی صورت می‌گیرد که این عامل نیز خود می‌تواند شکل خاصی از گردشگری را به نام گردشگری زمینی، هوایی و دریایی را به وجود آورد(مهندسین مشاور شهر و خانه،۱۳۷۸،ص۳۵).

انواع گردشگری به اختصار به صورت  زیر می‌باشند:

 

۲-۳-۱) اکوتوریسم[۱]

اکوتوریسم اختصار واژه Ecological-Tourism می باشد که در ادبیات فارسی به گردشگری زیست محیطی یا طبیعت‌گردی مشهور شده می باشد. هرچند که در زبان فارسی بین گردشگری زیست محیطی و گردشگری طبیعت‌گرد تفاوتی قائل نشده‌اند اما اصولا دانشمندان تفاوت‌هایی بین این دو واژه قائل هستند و اکوتوریسم را زیرمجموعه طبیعت‌گردی می‌دانند. اما به دلیل وارد نشدن به مباحث فلسفی بحث این این دو واژه را با کمی اغماض یکسان تلقی می‌نماییم. به طور کلی طبیعت‌گردی عبارت می باشد از «انواع گردشگری که در بستر طبیعت صورت می‌پذیرد که هدف آن داد و ستادهایی بین گردشگر و محیط زیست می باشد که در آن به محیط زیست آسیب وارد نشود» (مهندسین مشاور شهر و خانه،۱۳۷۸،ص۳۵).

 

۲-۳-۲) گردشگری فرهنگی[۲]

مقصود از گردش‌های فرهنگی بحث درمورد آن بخش از این صنعت می باشد که بر جذابیت‌های فرهنگی توجه خاصی می‌کند. این جنبه‌های جذاب متفاوت‌اند و شامل کارهای انجام شده، موزه‌ها، نمایشگاه‌ها و از این قبیل چیزها می‌شود (وای گی، ۱۳۷۷،ص ۱۷۷).

گردشگری فرهنگی ارتباط نزدیکی با گردشگری با علایق ویژه دارد اما حوزه آن وسیع‌تر می‌باشد. مسافرت به مقصود آشنایی با سایر فرهنگ‌ها و دیدن جنبه‌های هنری فرهنگ‌های قدیمی، به زمان‌های رم و یونان قدیم باز می‌شود. امروزه این نوع از گردشگری شهرت بسیاری پیدا کرده و از سوی سیاستگذاران گردشگری با اقبال بالایی روبرو شده و به عنوان یک شکل بسیار خوب از گردشگری «گردشگری هوشمندانه» شناخته می‌شود(مهندسین مشاور شهر و خانه ،۱۳۷۸،ص۴۲).

گردشگری فرهنگی بسیاری از عناصر بازار گردشگری را مشتمل می‌شود:

۱- بازدید از جاذبه‌ها و مقاصد قدیمی و حضور در جشن‌های سنتی

۲- سفر به قصد استفاده از غذاها و شراب‌های محلی، منطقه‌ای

۳- تماشای رخدادهای ورزشی سنتی و شرکت در فعالیت‌های تفریحی محلی

۴- بازدید از کارگاه‌ها شامل مزارع، مراکز صنعتی یا کارخانجات (مهندسین مشاور شهر و خانه، ۱۳۷۸،

[۱] Ecotourism

[۲] Cultural Tourism

فروش فایل متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد در این لینک