• محصول:

عبارت می باشد از ترکیب خدمات و سرویس که یک شرکت به مشتری برای خرید پیشنهاد می­شود. پس ترکیب خدمت/ محصول برای تصویر یک شرکت یا عملکرد بازاریابی حیاتی می باشد. در گردشگری این خدمات هستند که تأثیر اصلی را در تجربه کیفی اوقات فراغت بازی می‌کنند، که این تجربه اغلب در میان افراد مختلف متفاوت می‌باشد. یک تجربه کیفی از سوی یک گردشگر اسکی باز ممکن می باشد شامل یک پیست اسکی با شیب متناسب و خلوت باشد؛ در حالیکه برای گردشگر دیگر شامل یک رستوران خوب و امکان مناسب و روابط اجتماعی مطلوب باشد. چنین تصمیم گیری­هایی در مورد تسهیلات، برنامه‌های سفر و خدمات مورد نیاز بایستی براساس شناخت نیازها و خواسته‌های بازارهای مختلف هدف صورت گیرد. به تبع آن ایجاد کالاها / خدمات بدون برآورد نیازهای مصرف کنندگان آن سود پایداری را برای تولید کننده آن در بر نخواهد داشت.

فعالیت‌های گوناگون گردشگری بایستی به فرآورده ها و خدمات خود به صورت واقعی نگاه کنند. بدین ترتیب که توجه داشته باشند، فرآورده ها و خدمات ارائه شده به مقصود تمرکز بر کیفیت تجربی مورد نیاز مشتریان، و همچنین تجهیزات، برنامه ها و خدماتی که تأمین کننده نیازهای آنان می‌باشد تولید می‌شوند؛ و نه صرفاً نیازهای اولیه بشر که غذا، پوشاک و سرپناه می­باشد. به همین دلیل تولید خدمات گردشگری مبتنی بر ایجاد امکانات و تجهیزاتی می باشد که فرآورده نهایی آن موجب رضایت مصرف کننده یا بازدیدکننده را فراهم نماید. برای مثال، زمین­هایی که برای برپا کردن اقامتگاه­های تفریحی ایجاد می‌شوند نمی­توانند جهت پارکینگ اتومبیل ها یا قایق ها مقصود گردند. زیرا که تجربیات حاصل از آن برای مصرف کنندگان تأمین کننده نیازها و اهداف آنان نخواهد بود.

در نهایت می­توان گفت که محصول گردشگری نه تنها با کالاها و محصولات فیزیکی، بلکه با سایر خدمات نیز تفاوت­هایی دارند. به­عبارت دیگر در مرحله نخست این محصول در یک دوره زمانی و طی مراحل مختلف تجربه می­شود؛ در مرحله دم این محصول برای گردشگران پرمخاطره می باشد و در مرحله سوم بخشی از این محصول مبتنی بر امیال شخصی گردشگران مانند رهایی از فشارهای زندگی و…. می باشد. همچنین محصول گردشگری دارای قابلیت­های بهره­برداری دوگانه می باشد. یعنی این محصولات فقط مورد استفاده گردشگران غیربومی قرار نمی­گیرد بلکه افراد بومی نیز از آن استفاده می­کنند (ژانگ و همکاران[۱]، ۲۰۰۹).

  • مکان:

مکان جایی می باشد که مشتری قادر باشد در آن محصول عرضه شده را مصرف نماید. به عبارت دیگر، مکان یا محل عبارت از محلی می باشد که مشتری وجه کالا یا خدمت گردشگری را می‌پردازد. روابط مهمان نوازی و مهمانداری در تأمین محل مناسب برای عرضه خدمات گردشگری حائز اهمیت می‌باشد. این شامل طرز تفکر مشتری مداری از سوی صاحبان، مدیران و نیز کارکنان خدمات گردشگری می‌باشد. چنانچه صاحب تشکیلات گردشگری یا مدیر آن نسبت به مشتری توجه کافی نداشته باشد، کم تر احتمال می‌رود که کارکنان زیردست او نیز این توجه را داشته باشند. همچنانکه روش‌های توزیع نیز متحول شده اند، و سریعتر، پیشرفته تر و گسترده تر از گذشته انجــام می‌شوند، مدیران و بازاریابان خدمات گردشگری بایستی به رفاه مشتریان در هنگام دریافت خدمات توجه نمایند. برای مثال به مکان عرضه، دسترسی، سرعت ارائه خدمات، زمان فروش خدمات و نیز موجودی خدمات توجه زیادی داشته باشند، چنانکه در مورد کالاها نیز همین تفکر هست.

بسیاری از فعالیت‌های خدمات مسافرتی و جوامع گردشگری در شناخت تأثیر خود در بهینه سازی شرایط سفر به ناحیه خود و خروج از آن دچار اشتباه می‌شوند. حال آنکه فعالیت توزیع خدمات فراتر از مرزها و محدودیت‌های مکانی یک عرضه کننده خدمات گردشگری می باشد. یک تجربه نامطلوب در هنگام ورود یا خروج از یک مکان گردشگری می‌تواند تأثیر کاملاً متفاوتی را در بازدیدکنندگان ایجاد نماید. برای جلوگیری از این آثار نامطلوب می­توان از تمهیدات زیر استفاده نمود و تا حدود زیادی بر شرایط نامطلوب غلبه کرد:

  1. تهیه نقشه ها و مسیرهای گوناگون.
  2. تهیه زمان تقریبی مسافرت و طول مسافت ها از مقاصد مختلف.
  3. تهیه و ارائه مسیرهای مسافرتی و منظره ای.
  4. شناسایی جاذبه ها و تجهیزات پشتیبانی در طول مسیرهای مسافرتی مختلف.
  5. آگاه کردن مشتریان بالقوه از گزینه‌های حمل و نقل به ناحیه مورد نظر مانند، هواپیما و راه آهن، و غیره.

[۱] Zhang et al

فروش فایل متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد در این لینک