در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – کنترل

عنوان:

کنترل پیش بین سیستم های غیرخطی با بهره گیری از مدل ولترای مرتبه دوم

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
در این پایان نامه، روش کنترل پیش بین سیستم های غیرخطی با بهره گیری از مد ولترا مورد مطالعه قرار گرفته می باشد. در آغاز به ارائه یک مقدمه کلی در مورد کنترل پیش بین پرداخته شده می باشد. سپس در مورد کنترل پیش بین غیرخطی بحث گردیده می باشد. کنترل کننده پیش بین معرفی شده در اینجا یک کنترل کننده مرکب می باشد. که خواص MPC خطی را حفظ توانائی های آن را به سیستم های غیرخطی تعمیم می دهد.
طرح مدل ولترای به کار رفته کنترل کننده را به یک کنترل کننده خطی و یک حلقه کمکی برای اعمال اثرات ترم های غیرخطی تقسیم می کند. برای مطالعه کارائی عملکرد این روش با روش دیگر مقایسه گردیده می باشد. نتایج حاصل کارائی مطلوب این روش را تائید می کند.
فصل اول
مفاهیم مقدماتی
1-1- معرفی کنترل پیش بین
مفهوم کنترل پیش بین در اواخر دهه 1970 به گونه همزمان توسط Richalet و Ramaker&culterR ارایه گردید. کنترل پیش بین به کنترل کننده های مدل پایه تعلق دارند که در آنها جهت محاسبه ورودی کنترل وجود یک مدل صریح از فرآیند تحت کنترل لازم می باشد. شکل (1-1) نمایی از کنترل کننده های مدل پایه را به تصویر کشیده می باشد.
که y,u,w به ترتیب خروجی مطلوب پروسه، خروجی کنترلر و خروجی واقعی پروسه هستند، مثال های دیگری از کنترلرهای مدل پایه روش LQ و جایابی قطب هستند.
پیشرفت تکنولوژی کامپیوتر و در دسترس قرار دادن نرم افزارها و سخت افزارهای کنترلی ارزان قیمت، امکان طراحی سیستم های کنترلی با کارایی بالاتر پیچیده شدن سیستم های صنعتی با حلقه های کنترلی متعدد و علت های اقتصادی از علت های رشد و مورد توجه قرار گرفتن این شیوه کنترلی در دو دهه گذشته بوده می باشد.
از مهمترین ویژگی های کنترل پیش بین می توان به موردها زیر تصریح نمود:
1- برخلاف کنترل کننده های LQ و جایابی قطب کنترل کننده های پیش بین را می توان برای سیستم های غیرخطی نیز طرح نمود.
2- در کاربردهای واقعی عموما قیدهایی بر روی خروجی فرآیند با کنترل کننده هست. کنترل پیش بین تنها روش می باشد که می تواند این قیود را به گونه سیستماتیک در طراحی کنترل کننده وارد کند.
3- کاربرد این روش به سیستم های چند ورودی – چند خروجی نیز قابل تعمیم می باشد.
4- طرح کنترل کننده های پیش بین همچنان یک زمینه تحقیقاتی می باشد. تاکنون بیش از چندین روش کنترل پیش بین خطی و غیرخطی طرح شده می باشد و همچنان محققان زیادی برای طرح روش های دیگر در کوشش هستند.
5- به علت آنکه کنترل پیش بین از پیش بینی خروجی ها بهره گیری می کند در مسائلی که مسیر مرجع مطلوب از قبل تنظیم شده می باشد کاربرد موثری دارد.
6- تنظیم پارامترها در این روش بسیار آسان می باشد و حتی برای کاربردهای عادی نیز قابل فهم می باشد.
7- اما مهمترین ویژگی که باعث بهره گیری روزافزون از روش کنترل پیش بین در کاربردهای صنعتی خصوصا شیمیایی شده می باشد، توانایی کنترل فرآیندها با تاخیر زیاد می باشد. همچنین در هنگام تبدیل فرآیندهای زمان پیوسته به زمان گسسته ممکن می باشد فرآیند غیر می نیمم فاز گردد. کنترل پیش بین توانایی کنترل فرآیندهای غیر می نیمم فاز را نیز دارد.
طراحی و محاسبات کنترل کننده پیش بین در هر دو حالت زمان پیوسته و زمان گسسته انجام می گردد. اما به دلیل مناسب بودن الگوریتم های ارائه شده در این شیوه با محاسبات کامپیوتری طراحی این روش در حوزه زمان گسسته بیشتر گزارش شده.
روش کنترل پیش بین یک عیب عمده نیز دارد. در حالت کلی می توان در طراحی سیستم های کنترل مدل پایه دو فاز مجزا در نظر گرفت. مدلسازی و طرح کنترل کننده تئوری کنترل پیش بین تنها پاسخ بخش طراحی کنترل کننده را در اختیار قرار می دهد. یافتن مدل مناسب برای کنترل پیش بین در خروجی های آینده بایستی جداگانه مطالعه گردد. دشواری های این مسئله در طراحی سیستم های کنترل غیرخطی بیشتر نمایان می گردد.
همانگونه که اظهار گردید کنترل پیش بین به گروه کنترل کننده های مدل پایه تعلق دارد که در آنها ارائه یک مدل صریح از فرآیند تحت کنترل جهت طراحی کنترل کننده یک شرط لازم می باشد، کنترل کننده های پیش بین به دو کلاس خطی و غیرخطی تقسیم می گردد. اگر سیستم مورد نظر خطی باشد آنگاه کاربرد روش کنترل پیش بین ما را به استراتژی رهنمون می کند که به آن کنترل پیش بین خطی می گویند. در روش کنترل پیش بین خطی اغلب کنترل کننده ها در حوزه زمان گسسته به کار می رود البته امکان طراحی این کنترل کننده ها برای بهره گیری در حوزه زمان پیوسته نیز هست. نتیجه تحقیقات دانشمندان باعث پیدایش چهارده روش کنترل پیش بین خطی گردید که از آن جمله می توان به روش های MAC و DMC و EPSAC و GPC و UPC تصریح نمود. علاقه مندان برای آگاهی با جزئیات این روش ها می توانند به مقالات ارائه شده در این زمینه که بعضی از آنها در فهرست مراجع نیز آمده می باشد مراجعه نمایند.
از دهه 90 میلادی به بعد توجه دانشمندان علم کنترل به کلاس غیرخطی کنترل پیش بین معطوف شده می باشد و تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد و حاصل این تحقیقات نیز باعث پیدایش الگوریتم های متعددی شده می باشد که در این زمینه در فصول بعدی بیشتر بحث خواهیم نمود.
تعداد صفحه : 97
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سمینار ارشد رشته برق کنترل: طراحی کنترل کننده PID و شبه PID در یک ناحیه پایداری مطلوب

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید