در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – کنترل

عنوان:

طراحی ساختار کنترل برای برج های تقطیر سری

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
طراحی ساختار سیستم کنترل، تعیین ساختاری سیستم کنترل می باشد که توسط آن موردها زیر مطالعه و مشخص می گردند.
چه چیزی را بایستی کنترل نمود و حلقه های کنترل از چه متغییرهای تشکیل می شوند. اگرچه این موضوع بسیار مهمی می باشد اما در بسیاری از موردها بدون مطالعات علمی و فقط مبنی بر تجربیات و دیدگاه عملی و بدون در نظر گرفتن جزئیات انجام شده می باشد.
طراحی ساختار سیستم کنترل برای همه پلانت های شیمیایی همچنین با نام کنترل فرآیندهای گسترده نیز شناخته می گردد. در اقدام این مسئله معمولا بدون بهره گیری از ابزارهای تئوری موجود حل شده می باشد. در واقع روش کار در صنعت به مقصود کنترل فرآیندهای گسترده هنوز هم خیلی زیاد برگرفته از ایده هایی می باشد که توسط Buckley در سال 1964 و Shinskey در سال 1984 در بخش کنترل فرآیند عمومی مشخص گردید.
موضوع اصلی که بایستی توسط تئوری های جدید حل گردد، تعیین کردن ساختار سیستم کنترل می باشد. کدام متغییرها بایستی اندازه گیری شوند و کدام ورودی ها بایستی تنظیم شوند و کدام ارتباطات بایستی بین این دو مجموعه مستقر گردد. در این رساله طراحی ساختار کنترل برج های تقطیر سری براساس ابزارهای تئوری کنترل چند متغییره انجام خواهد گردید.
در این رساله یک رویه سیستماتیک برای طراحی ساختار کنترل برای یکی از انواع برج های تقطیر سری (MEDC)ارائه و براساس آن کار طراحی ساختار کنترل انجام خواهد گردید. این رویه با تعیین دقیق اهداف عملیاتی و اقتصادی و درجات آزادی قابل دسترس به مقصود برآورده کردن آنها شروع می گردد.
ما برای طراحی ساختار کنترل به مرحله اول و دوم رویه ارایه شده در فصل دوم، به صورت اجمالی خواهیم پرداخت و به گونه کامل مرحله سوم آن را مورد مطالعه قرار می دهیم.
مقدمه:
هنگامی که تقطیر برای جدا کردن یک مخلوط انتخاب می گردد. این جداسازی می تواند توسط روش های مختلفی انجام گردد. تعداد زیادی از فاکتورهای که برای طراحی فرآیند مهم هستند، مانند ایمنی، هزینه های عملیات، انرژی مصرفی، امکان انجام به صورت عملی، هست. انتخاب مناسب ترین سیستم کنترل تقطیر می تواند مشکل باشد. در بسیاری از موردها ما با در نظر گرفتن موضوعات مختلف یک انتخاب، انجام می دهیم.
در صنعت شیمی و نفت طبق یک گزارش (Rush,1980) در حدود 40-25% انرژی مورد بهره گیری قرار می گیرد و به گونه تخمینی 15-10% انرژی بیش از حد مجاز توسط برج های تقطیر مصرف می گردد. پس پتانسیل برای صرفه جویی در مصرف انرژی هست و طراحی سیستم های برج تقطیر با راندمان خوب در مصرف انرژی، در هزینه کل پلانت تاثیر بسزایی دارد.
هر جداسازی نیاز به کار و انرژی را افزایش می دهد. در برج های تقطیر کار مورد نیاز به گونه غیرمستقیم در طول گرم کردن خوراک و جوش آور و سرد کردن کندانسور مورد بهره گیری قرار می گیرد. برای مخلوط های چند جزیی به مقصود بدست آوردن یک جداسازی با خلوص بالاتر، معمولا از برج های تقطیر سری که به روش جداسازی مستقیم و یا جداسازی غیرمستقیم اقدام می کنند، بهره گیری می گردد. ما طراحی ساختار کنترل را بر روی برج های تقطیر سری MEDC انجام می دهیم. چیدمان MEDC پتانسیل این را دارد که تا اندازه قابل توجهی بسته به نوع چیدمان، ترکیب خوراک و مسایل جداسازی، که چگونگی بالانس را در برج های MEDC معین می کنند، در انرژی صرفه جویی نماید چندین مطالعه کنترلی در این رساله برای کنترل MEDC برای یک جداسازی باینری یا ترنری آورده شده می باشد.
این مطالعه شامل یافتن متغییرهای مناسب اصلاح شده و کنترل شده، و ورودی های اصلاح شده و جفت کردن آنها برای طراحی ساختار کنترل، براساس رویه اریه شده در فصل سوم و همچنین انتخاب پیکربندی کنترل با در نظر داشتن مطالب فصل چهارم مناسب می باشد.
چگونگی ارائه مطالب رساله:
فصل اول به کلیات و اهداف پیشینه پژوهش و روش تحلیل و طراحی که در این رساله بهره گیری شده می باشد می پردازد.
فصل دوم بعضی از جنبه های مهم عملکرد حالت پایدار، دینامیک و کنترل برج های تقطیر پیوسته دینامیک و کنترل آنها و مروری بر رفتار و پیکربندی های مختلف کنترل را به گونه مختصر اظهار می کند. عملیات اساساً به جداسازی برج های تقطیر و مخلوط های باینری نسبتاً ایده آل محدود می گردد. ما می خواهیم در این بخش، با یک روش ساده، بعضی از موضوعات مهم برای فهم بهتر دینامیک، عملکرد و کنترل برج های تقطیر را مورد مطالعه قرار می دهیم.
فصل سوم به گونه کلی با طراحی ساختاری سیستم کنترل، که بایستی قبل از طراحی کنترلر انجام می گردد سروکار دارد. موضوع اصلی که بایستی توسط تئوری های جدید حل گردد، تعیین کردن ساختار سیستم کنترل می باشد. کدام متغییرها بایستی اندازه گیری شوند و کدام ورودی ها بایستی تنظیم شوند و کدام ارتباطات بایستی بین این دو مجموعه مستقر گردد. در این فصل ما یک رویه که ما با بهره گیری از آن کار طراحی ساختار کنترل در برج های تقطیر سری را انجام می دهیم را معرفی می گردد.
فصل چهارم به گونه ویژه مربوط به مبحث انتخاب و طراحی پیکربندی سیستم کنترل برای برج های تقطیر که مرحله سوم رویه ارایه شده، برای طراحی ساختار کنترل در فصل دوم می باشد. اگرچه احتمالا این مرحله از مهمترین مراحل طراحی ساختار کنترل برج تقطیر می باشد اما در مقالات به صورت یک روش سیستماتیک مورد مطالعه قرار نگرفته می باشد. هدف این بخش کمک کردن به مهندسان کنترل برای انتخاب بهترین پیکربندی کنترل می باشد. مقالات بسیاری در مورد این موضوع هست، اما مورد مطالعاتی که واکاوی و تئوری خوبی داشته باشد کمتر پیدا می گردد. در این بخش بعضی ابزارهای سودمند مانند تحلیل کنترل پذیری با بهره گیری از GLDG,RGA را برای تحلیل در حوزه فرکانس را ارائه دهیم.
فصل پنجم در آغاز با معرفی انواع چیدمان های مختلف برج های تقطیر سری به واکاوی این نوع برج ها پرداخته و در ادامه برج های تقطیری سری که از روی مجتمع سازی گرما برای کاهش مصرف انرژی بهره گیری می کنند خصوصا برج های MEDC را، مورد مطالعه قرار داده و در طول این فصل یک طراحی ساختار کنترل مبنی رویه ارایه شده در فصل دوم رساله؛ بر روی این گونه از برج های تقطیر انجام می دهیم. و پس از فرموله کردن مدل فرآیند به طراحی ساختار کنترل برای دو برج تقطیر سری مجتمع شده خواهیم پرداخت روش ها شامل شبیه سازی دینامیکی و بهینه سازی حالت پایدار خواهد بود.
فصل ششم به نتیجه گیری و پیشنهادات خواهد پرداخت.
تعداد صفحه : 196
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سمینار ارشد مهندسی برق الکترونیک: پیاده سازی شبکه های عصبی مصنوعی بر روی FPGA

***

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید