در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات

عنوان:

طراحی یک لینک نوری با بهره گیری از نرم افزار

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
رشد سیستم های مخابرات نوری در دو دهه گذشته بسیار چشمگیر بوده می باشد. ارائه سرویس های مختلف مستلزم ارائه پهنای باند وسیع و سرعت بالا جهت پوشش آنها می باشد. در آینده شبکه های مخابراتی بزرگ با افزایش تعداد مشترکین و سرویس دهی متنوع به آنها به سرعت های ارسال بالا و چندین تراهرتزی نیازمند می باشد. فیبر نوری و سایر ادوات نوری به دلیل داشتن قابلیت های مناسب در ارائه سرعت های بالا و پهنای باند وسیع در تبادل اطلاعات و به جهت رشد تکنولوژیکی در زمینه ساخت و به کارگیری ادوات نوری مناسب مانند فیبرهای نوری با افت کم و تقویت کننده های تمام نوری و لیزرهای باند باریک و غیره به عنوان روشی مناسب در حل معضلات شبکه های حال و آینده مورد توجه هستند، این مزیت ها سبب شده که در سال های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گیرد. که متعاقبا پیشرفت های قابل ملاحظه ای صورت گرفته که مانند این پیشرفت ها ظهور سیستم های WDM (مالتی پلکسینگ طول موج) بود. طراحی لینک های TDM (مالتی پلکسینگ زمان) با در نظر داشتن ناچیز بودن آثار غیرخطی آنها مشکل نمی باشد؛ اما در سیستم های چند کاناله با بالا رفتن تعداد کانال ها اثرات غیرخطی افزایش پیدا می کند، که دیگر قابل صرفنظر کردن نیست با توجه با دشواری محاسبه آثار غیرخطی به صورت دستی، تهیه یک نرم افزار که این عملیات را به گونه ماشینی انجام دهد بسیار مفید خواهد بود.
مقدمه:
سیستم های نوری به عنوان یک صنعت استراتژیک و تنها راه حل انتقال اطلاعات در بزرگراه های اطلاعاتی با سرعت بالا و پهنای باند بالا مطرح می باشد، که هر روز بر تعداد و ظرفیت آنها افزوده می گردد. طراحی لینک های نوری یکی از مهمترین فاکتورهای تضمین کیفیت سرویس ها در سیستم های نوری می باشد، هر سیستم نوری شامل سه بخش اصلی فرستند ه و خط انتقال و گیرنده می باشد که طراحی پارامترها با در نظر گرفتن محدودیت ها و مشخصات بحث اصلی این پایان نامه را تشکیل می دهد؛ جزئیات آن در فصل های آینده مورد بحث و مطالعه قرار خواهد گرفت. شبکه های نوری از بهم پیوستن لینک های نوری ایجاد می شوند، که این لینک ها را نیز با در نظر داشتن تعداد کانال ها دو دسته چند کاناله (مالتی پلکس تقسیم طول موجی موسوم به شبکه های WDM) و تک کاناله (مالتی پلکس تقسیم زمانی موسوم به شبکه های TDM) تقسیم می کنند. واضح می باشد که در طراحی لینک های WDM متناسب با افزایش تعداد کانال ها حساسیت و پیچیدگی آن بیشتر می گردد.
فصل اول
مقدمه ای بر مخابرات نوری
1-1- سیر تاریخی ارتباطات نوری
بهره گیری از امواج نور مرئی یا روشنایی در ارتباطات، سالیات متمادی معمول بوده می باشد. نور برای ارتباطات دید مستقیم (آتش و آیینه باز تابشی) از هزاران سال پیش مورد بهره گیری قرار می گرفت. پیشرفت های حقیقی از قرن 19 میلادی با بهبود ارتباطات دید مستقیم آغاز گردید.
بعد از اختراع لیزر در سال 1960 میلادی، ایده بکارگیری فیبر نوری برای انتقال اطلاعات شکل گرفت. فیبرهای نوری در آغاز تضعیفی در حدود 1000dB/km از خود نشان دادند که قابل قیاس با کابلهای هم محور نبودند. در سال 1964 پیشنهاد تئوری موجبر شیشه ای کم تلفات توسط Charles Kao به عنوان محیط انتقال برای مسافت های طولانی مطرح گردید. و اولین فیبر شیشه ای با تلفات زیر 20dB/Km در آمریکا توسط Corning glass ساخته گردید. که عملا برای انتقال اطلاعات مخابراتی قابل بهره گیری نبود.
در سال 1976 با کوشش فراوان محققین تلفات فیبر نوری تولیدی شدیدا کاهش داده گردید و به مقداری رسید، که قابل مقایسه (افت حدود 5dB/KM) با کابل های کوکسیال مورد بهره گیری در شبکه مخابرات بود، و برای اولین بار فیبر نوری به صورت تجاری به کار گرفته گردید. در مدتی کمتر از 10 سال افت کابلها به کمتر از 5dB/KM و فن آوریهای اتصال به روش های مناسب با افت کم تکامل پیدا نمود.
لیزرهای نوری در آغاز عمری در حدود چند ساعت داشتند، با پیشرفت های مهمی که در ساختار آنها به وجود آمد در سالهای 1977 طول عمر آنها بیشتر از 700 – 1000 ساعت رسید. بعد از این دوران سیستم های نوری به گونه تجاری مورد بهره گیری قرار گرفتند و با در نظر داشتن پیشرفت های فوق العاده امروزه مهمترین سیستم های انتقال بخصوص در شبکه های زیرساخت محسوب می گردند. امروزه بیش از 90% ارتباطات راه دور و 50% شبکه های تلفن محلی، بیشتر شبکه های کامپیوتری محلی، تلویزیون های کابلی و همچنین سیستم های نظارتی و سیستم مراقبتی از راه دور از فیبر نوری بهره گیری می گردد.
تعداد صفحه : 122
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه کارشناسی ارشد رشته برق :بررسی روش های نوین condition monitoring در ماشین های القایی

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید