در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاداسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات

عنوان:

تخمین کانال در سیستم های MIMO و تاثیر آن بر ظرفیت و کیفیت

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
از دیر باز، سیستم هایی که از یک آنتن برای ارسال اطلاعات و یک آنتن برای دریافت اطلاعات بهره گیری می کنند در شبکه های مخابراتی و نیز در بخش های رادیویی، تلویزیونی و فناوری های بی سیم شخصی کاربرد فراوانی دارند اما وجود تقاضا برای دستیابی به ظرفیت های بالاتر، منجر به معرفی سیستم های چند ورودی- چند خروجی شده می باشد. بهره گیری از این سیستم ها علاوه برافزایش ظرفیت، کاهش تأثیرات مخرب ناشی از پدیده چند مسیری و تداخل با کاربران دیگر، ونیز دستیابی به نرخ اطلاعاتی بالاتر رابه دنبال خواهد داشت. هر کانال بی سیم و مانند کانالهای MIMO تحت تأثیر انواع مختلف اعوجاج فاز و فرکانس می باشد و این اثرات در شرایط مختلف و برای کانال های مختلف متفاوت می باشد.
به مقصود شناخت تأثیر کانال فیزیکی بر رشته ورودی، ازتخمین کانال بهره گیری می گردد. به هر اندازه خطای تخمین کمتر باشد، سیگنال بهتری نیز حاصل می گردد. تاکنون روش های بسیار زیادی برای تخمین معرفی شده می باشد. به گونه کلی روش های تخمین به سه دسته: روش های مبتنی بر ارسال جملات آموزشی، روش های کور وروش های نیمه کورتقسیم بندی می شوند. هر کدام از روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. دسته اول که به وفور در شبک ههای مخابراتی بهره گیری م یشود پیچیدگی کمتری دارد که البته به بهای از دست دادن مقداری از پهنای باند خواهد بود. با بالاتر رفتن توان محاسباتی کامپیوترها و افزایش قدرت پردازش، در سال های اخیر، تمرکز ویژه ای بر روش های کور و نیمه کور شده می باشد.
در این پژوهش کوشش شده می باشد که یک مطالعه کلی روی انواع روشهای تخمین صورت گیرد و با شبیه سازی که روی بعضی روش ها صورت گرفته می باشد، عملکرد هر دسته ارزیابی گردد. درابتدا روش مبتنی بر رشته تعلیمی مورد مطالعه قرار گرفته و عملکرد آن با الگوریتم های مورد نظر ارزیابی می گردد. سپس تخمین کامل معرفی می گردد. تخمین کامل، به عنوان مبنای ارزیابی ها قرار گرفته می باشد. عملکرد هرروش با شبیه سازی الگوریتم های مختلفی همچون: ML و LMMSE و LS و MAP، ارزیابی شده می باشد. به علاوه، تاثیر کدینگ الموتی و تغییر تعدادآنتن های ارسال ودریافت در هر الگوریتم، درسیگنال به نویزهای مختلف دیده شده می باشد.
در مرحله بعد، یک روش نیمه کور، در شرایطی شبیه روش مبتنی بر رشته تعلیمی مورد مطالعه قرار گرفته می باشد. در نهایت، نتایج دو روش مقایسه شده می باشد. این مقایسه بر اساس معیارهای عملکردی (BER, SER) پیچیدگی محاسباتی و درصدبیت های اضافی، می باشد.
مقدمه
مسئله تخمین کانال در سیستم های مخابراتی بی سیم، همواره مورد توجه محققان بوده می باشد و از اینرو تحقیقات گسترده ای جهت دستیابی به تخمین بهینه صورت گرفته می باشد. مهم ترین کاربرد تخمین در آشکارسازهاست که باتوجه به تخمین کانال، سمبل دریافتی عیان می گردد. در این بین مسئله تخمین کانال در سیستم های MIMO، به دلیل وجود چند آنتن فرستنده و گیرنده از پیچیدگی بیشتری برخودار می باشد و طبیعتاً تخمین کانال MIMO دارای پیچیدگی محاسباتی بیشتری نسبت به SISO می باشد.
در این پژوهش کوشش شده می باشد که مروری کلی بر روش های مختلف تخمین شده و شبیه سازی های مرتبط با آنها انجام گردد. ضمنا از الگوریتم های مختلف جهت مطالعه عملکرد هر روش بهره گیری شده و در نمودارهایی عملکرد روش های مختلف با هم مقایسه شده اند.
ساختار کلی این پایان نامه به تبیین زیر می باشد:
در فصل اول، به مرور کلی مفاهیمی همچون فیدینگ پرداخته می گردد که باعث کاهش عملکرد یک کانال مخابراتی بی سیم می گردد. در این فصل انواع فیدینگ (فیدینگ در مقیاس بزرگ و کوچک، تند، کند، انتخاب فرکانسی و غیر انتخاب فرکانسی) مورد مطالعه قرار گرفته اند. همچنین به بعضی از توابع احتمال اظهار کننده مدل کانال تصریح شده می باشد.
در فصل دوم، به مطالعه سیستم های چند ورودی – چند خروجی (MIMO)، پرداخته می گردد. مزایای این نوع سیستم ها در مقایسه با سیستم های دیگر از نظر احتمال خطا و قابلیت اطمینان و… از موردها مورد بحث در این قسمت می باشد.
در فصل سوم، به مطالعه مفهوم تخمین کانال پرداخته می گردد. جایگاه و فلسفه وجودی تخمین و کاربردهای آن، از موردها تصریح شده در این فصل می باشد. در این فصل همچنین به مطالعه انواع روش های تخمین کانال، مزایا و معایب کلی هر دسته پرداخته می گردد.
در فصل چهارم که شروع مطالعه نتایج شبیه سازی ها می باشد، پیش فرض های شبیه سازی و نیز چگونگی شبیه سازی الگوریتم های مورد نظر تخمین در محیط نرم افزار MATLAB، آورده شده می باشد. در این فصل نتایج اولین شبیه سازی های پایان نامه، یعنی تخمین براساس ارسال جملات آموزشی آمده می باشد و عملکرد این نوع تخمین براساس الگوریتم هایی همچون ML و LMMSE و LS و MAP مطالعه شده می باشد. همچنین تأثیر تغییر تعداد سمبل ها در مدولاسیون QAM، تأثیر کدینگ (در این پایان نامه کدینگ الموتی)، تأثیر تغییر جملات آموزشی و نیز تأثیر افزایش تعداد آنتن های ارسال و دریافت براساس الگوریتم های ذکر گردیده با معیارهای BER و SER مورد توجه قرار گرفته می باشد. در پایان این فصل عملکرد روش های مختلف در نمودار های کلی، براساس SER و BER، مقایسه شده اند.
در فصل پنجم با انتخاب یک روش شبه کور، این نوع تخمین شبیه سازی شده می باشد. همانند فصل چهارم، مطالعه عملکرد این نوع تخمین با الگوریتم های ذکر گردیده و با افزایش تعداد آنتن های ارسال و دریافت و نیز اعمال کدینگ الموتی مورد مطالعه قرار گرفته می باشد.
فصل ششم، اختصاص به مقایسه نتایج حاصل ا ز دو فصل 4 و 5 دارد.سه معیار مقایسه عبارتند از: (SER و BER)، پیچیدگی محاسباتی و اضافات.
فصل هفتم، نتیجه گیری نهایی و ارائه پیشنهادها را شامل می گردد.
تعداد صفحه : 191
قیمت : 14700 تومان با فرمت pdf

 
درصورتی که همین فایل را با فرمت word ورد می خواهید روی این لینک کلیک کنید :

طراحی و مطالعه روش های تخمین کانال MIMO-OFDM با بهره گیری از سیگنال های آموزشی در سیستم های مخابراتی با فرمت ورد

***

—-

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی برق: تشخیص اثر انگشت توسط شبکه عصبی

پشتیبانی سایت :       

دسته‌ها: مهندسی برق