در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

«M.S.c» پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق گرایش قدرت

عنوان:

تجدید آرایش شبکه توزیع به مقصود کاهش تلفات با بهره گیری از الگوریتم ژنتیک

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
امروزه با پیشرفت و توسعه سیستمهای کامپیوتری و مخابراتی، بهره گیری از این پیشرفتها در سیستم قدرت در حال گسترش می باشد. یکی از این موردها بهره گیری از سیستم اتوماسیون در شبکه های توزیع می باشد که منجر به بهره برداری مناسب و بهینه شبکه می گردد. یکی از اجزاء سیستم اتوماسیون توزیع عملیات بازآرایی می باشد که می تواند به منظورهای مختلفی مانند کاهش تلفات و تعادل بار شبکه صورت گیرد. در این پایان نامه به مطالعه مساله بازآرایی به مقصود کاهش تلفات در شبکه های توزیع و ارتباط آن با سیستم اتوماسیون توزیع در مراحل طراحی و بهره برداری پرداخته می گردد و پس از مطالعه روشها و تکنیکهای بازآرایی که در مقالات و کنفرانس های داخلی و خارجی مطرح شده اند یک الگوریتم بازآرایی بر پایه الگوریتم ژنتیک ارائه شده می باشد.
یک موضوع مهم که در شبکه های توزیع قدرت مورد توجه بسیار می باشد، این می باشد که هزینه بهره برداری سیستم کاهش یابد. مانند هزینه های بهره برداری از شبکه های توزیع، هزینه انرژی توزیع نشده در مواقع قطعی شبکه و همچنین هزینه غرامت دادن به مصرف کنندگان برای زمان قطعی شبکه (که البته این مورد فعلاً در ایران وجود ندارد) و از همه مهمتر هزینه انرژی تلف شده در شبکه می باشد. برای کم کردن هزینه های فوق الذکر، روشهای متعددی هست.
بهره گیری از سیستم اتوماسیون در شبکه های توزیع برای کاهش هزینه در هر سه مورد فوق الذکر کاربرد دارد و برای کاهش انرژی تلف شده روش بازآرایی شبکه مانند بهترین روشهایی می باشد که در سیستم اتوماسیون بهره گیری می گردد. از طرفی برای انجام عملیات بازآرایی در شبکه به طوری که مناسب و قابل بهره گیری باشد بایستی مقدمات دیگری نیز فراهم نمود. برای اجرای الگوریتم بازآرایی شبکه نیاز به سیستمهای کامپیوتری پیشرفته می باشد، پس برای انجام عملیات بازآرایی، بهترین محیط برای اجرای الگوریتمهای آن در شبکه های توزیع، محیط DMS می باشد.
DMS ابزارهای کنترل، مطالعه و واکاوی شبکه را در اختیار اپراتورهای مرکز دیسپاچینگ قرار می دهد. حال اگر الگوریتم بازآرایی شبکه به عنوان یکی از ابزارهای DMS درنظر گرفته گردد در سیستم DMS می توان به انجام عملیات بازآرایی پرداخت. یکی دیگر از عوامل مهمی که محیط DMS را برای عملیات بازآرایی مناسب ساخته، این می باشد که برای انجام بازآرایی نیاز به مشخصات زیادی از شبکه مانند توپولوژی فعلی شبکه، وضعیت بارهای فعلی شبکه و… می باشد و  DMS این مشخصات را در اختیار دارد.
در فصل اول روشهای مختلف بازآرایی مورد مطالعه قرار گرفته ودر فصل دوم یک الگوریتم بازآرایی بر پایه الگوریتم ژنتیک ارایه شده و نتایج شبیه سازی و تست این الگوریتم جدید بر روی چند شبکه نمونه در فصل سوم ارائه می گردد. در فصل چهارم نتایج و پیشنهادات آورده شده می باشد.
1-1- مقدمه
حدود دو دهه می باشد که مطالعه بر روی بهره گیری از عملیات بازآرایی برای کاهش تلفات آغاز شده می باشد و در نتیجه این مطالعات روش های متعددی برای انجام عملیات بارآرایی در مجلات و کنفرانس های مهندسی برق ارائه گردیده می باشد. در بیشتر این مقالات بار نقاط مختلف در شبکه به صورت ثابت فرض شده و هدف پیدا کردن آرایشی از شبکه بوده که در آن آرایش کمترین تلفات در شبکه اتفاق بیافتد. در این فصل به مطالعه این مقالات و روش های مطرح شده در آنها پرداخته می گردد.
2-1- روش سیوانلار و همکاران
روش سیوانلار به نامهای روش جستجوی اکتشافی و روش تعویض شاخه در مقالات شناخته می گردد. الگوریتم این روش کار خود را از یک آرایش شعاعی شبکه شروع می نماید. بدین ترتیب که یکی از کلیدهای N.O را انتخاب نموده و می بندد، با بستن این کلید یک حلقه در شبکه ایجاد می گردد در این موقع با بهره گیری از قوانین و روابط یکی از کلیدهای N.C حلقه ایجاد شده را انتخاب نموده و باز می نماید بدین ترتیب شبکه مجدداً ساختار شعاعی خود را باز می یابد. به این اقدام اصطلاحاً اقدام تعویض شاخه یا گزینه کلیدزنی گویند.
در حلقه ایجاد شده در اثر بستن یک کلید N.O با بهره گیری از روش های تجربی و اکتشافی و یکسری فرمولهای تقریبی اندازه تلفات در اثر باز کردن هر یک از کلیدهای N.C حلقه محاسبه می گردد و کلیدی که بیشترین کاهش تلفات را در بر داشته باشد به عنوان کلید مناسب انتخاب می گردد و این اقدام برای تمامی کلیدهای N.O شبکه انجام می گیرد و بدین ترتیب ضمن حفظ آرایش شعاعی شبکه و تغذیه بارها، تلفات توان در شبکه کاهش داده می گردد.
با این روش یک آرایش بهینه یا نزدیک بهینه شبکه از نظر اندازه تلفات را می توان پیدا نمود. این روش دو زیربرنامه مختلف را برای محاسبه اندازه کاهش تلفات به کار می گیرد.
در حالت کلی چگونگی اقدام به این شکل می باشد که آغاز کلیه حالتهای ممکن، برای انجام اقدام تعویض شاخه در شبکه مشخص شده، سپس با پیدا کردن شاخه ای که بیشترین اندازه تلفات را دارد و انجام اقدام تعویض بر روی آن، وارد زیربرنامه دوم می شوند و در آن ولتاژها و جریانهای شبکه جدید مورد مطالعه قرار گرفته و هر گونه تجاوز از محدوده های مورد قبول مشخص می گردد. البته فرض می گردد در شبکه اولیه جریان و ولتاژ در محدوده مجاز قرار دارند و اگر این طور نباشد، آغاز بایستی با بهره گیری از برنامه های دیگر از قبیل تعادل بار یا کنترل وار برای برطرف کردن مشکل اقدام نمود.
در صورتی که یک اقدام تعویض شاخه منجر به نقض محدودیت های ولتاژ و جریان گردد، آن گزینه کلیدزنی حذف و گزینه بعدی که بیشترین کاهش تلفات را به همراه دارد انتخاب می گردد و عملیات فوق ادامه می یابد تا دیگر گزینه ای که باعث کاهش تلفات می گردد وجود نداشته باشد.
تعداد صفحه : 155
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سمینار ارشد رشته برق مخابرات: طراحی و شبیه سازی فیلترها و میکسرهای مایکروویو نوری

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید