در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سیمنار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – کنترل

عنوان:

مطالعه روش های جدید کنترل مقاوم سیستم های غیرخطی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
هدف اصلی یک سیستم کنترل این می باشد که باعث گردد تا یک فرایند دینامیکی به گونه مطلوب رفتار کند. واکاوی و طراحی یک چنین سیستم کنترلی که یک رفتار مورد تقاضا را فراهم می کند، معمولاً با به کار گرفتن مدل ریاضی فرایند دینامیکی انجام می گردد. این مدل برای نمایش ویژگی های دینامیکی اصلی فرآیند انتخاب می گردد. به دلیل اینکه مدل ریاضی یک مدل ایده آل از فرایند واقعی می باشد، پس این مدل غیردقیق می باشد و این بی دقتی باعث عدم قطعیت مدل می گردد.
این حقیقت واکاوی و طراحی یک سیستم کنترل را پیچیده می کند. انتخاب ساختار کنترلی نقشی اساسی در دستیابی به رفتار مورد تقاضا اعمال می کند. به گونه معمول بعضی از مشخصات، برای مثال مشخصات حلقه باز و حلقه بسته نمی توانند به گونه همزمان برآورده شوند و مصالحه بین آنها بایستی مدنظر قرار گیرد. پس بسیار مهم می باشد که دشواری های مسائل کنترلی (مانند عدم قطعیت مدل یا اغتشاشات که باعث می شوند تا خروجی از مقدار مطلوب خودش منحرف گردد و…) تشخیص داده شوند. به این ترتیب پژوهش ما بر روی تلاشی برای یافتن ساختارهای کنترلی متمرکز شده تا از دشواری های قبلی مربوط به شکل بندی های کنترل فیدبک ثابت و استاندارد اجتناب گردد. ویژگی شاخص و معمول ساختارهای کنترلی که ما با آن کار کردیم شکل بندی کنترل کننده رویت گر نامیده می گردد. کار ما در آغاز تمرکز بر روی سیستم های تک ورودی – تک خروجی می باشد که نتایج بهره گیری از یک چنین شکل بندی را نشان می دهد.
مقدمه:
هدف اصلی یک سیستم کنترل این می باشد که خروجی یک فرایند دینامیکی به یک روش قطعی رفتار کند. این رفتار مطلوب خروجی، به وسیله دستکاری روی ورودی فرایند دنبال می گردد. با این حال شرایط سخت مانند محدودیت هایی روی کنترل ها یا حالت ها و اهداف کارآیی، مخالف انجام رفتار مطلوب فرایند کنترلی که معمولاً شامل یک مدل ریاضی از فرایند دینامیکی، مدل پلنت یا مدل نامی می باشد، می باشد. در نتیجه بسیاری از رفتارهای واقعی پلنت نمی توانند در یک روش دقیق از مدل پلنت که منجر به عدم قطعیت ها می گردد، اظهار شوند. معمولاً مشخصات کارآیی بالا در بخش هایی از مدل داده می شوند. به این دلیل مشخصات عدم قطعیت های مدل بایستی با فرآیند طراحی یکی گردد تا یک سیستم کنترلی معتبر که قادر به رسیدگی به فرایند واقعی باشد فراهم آید و تکمیل نیازهای کارایی را تضمین کند.
ترم پایداری معمولا برای مشخص کردن توانایی یک سیستم کنترلی در مقابله با عدم قطعیت بهره گیری می گردد. از این رو مشخصات کارآیی معمولاً برای مسئله رگولاسیون و یا مسئله ترکینگ داده می گردد. مسئله اول برای اداره ورودی پلنت جهت حذف اثر اغتشاشات خارجی می باشد. مسئله دوم برای به کار بردن ورودی پلنت برای نزدیک نگه داشت مقادیر کنترل شده به سیگنال مرجع داده شده می باشد. نکته کلیدی روشی می باشد که در آن کنترل کننده، سیگنال کنترلی را با رفتار مناسب تولید می کند.
تعداد زیادی روش و استراتژی متفاوت برای اینکه از عهده این امر برآید که به مسئله طراحی معروف می باشد، هست. با این حال هر انتخاب ممکنی می تواند به عنوان کنترل حلقه باز یا کنترل حلقه بسته طبقه بندی گردد.
با اینکه دو انتخاب هست اما زمانی که به رفتار آن فکر می کنیم، شکل بندی حلقه بسته به گونه خودکار ظاهر می گردد. این امر به این دلیل می باشد که سیستم کنترل حلقه باز (که در شکل (الف) نشان داده شده می باشد) تنها در بعضی موردها ساده موثر می باشد و شرایطی که در آن تغییرات پلنت و اغتشاشات خروجی باعث می شوند تا خروجی واقعی از ورودی مرجع مشخص شده انحراف پیدا کند، موثر نیست. پس در شکل بندی حلقه باز هیچ روشی برای فهمیدن اینکه ایا متغیرهای خروجی از مقدار مطلوب خودش منحرف می شوند، وجود ندارد و این امر دلیل معرفی فیدبک می باشد. بدون فیدبک هیچ وسیله مقایسه بین رفتار واقعی فرایند با رفتار مطلوب و تصحیح خودکار کارآیی آن وجود ندارد. همچنین کنترل فیدبک می تواند به مقصود خنثی کردن اثرات پنهانی متغیرهای پلنت و اغتشاشات خارجی مورد بهره گیری واقع گردد. به بیانی دیگر وجود سیگنال فیدبک به لزوم یک اندازه گیری فیزیکی تصریح می کند. یک سنسور برای نمایش متغیر خروجی مورد نیاز می باشد.
تعداد صفحه : 81
قیمت : 14700 تومان

 
***

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد: بازآرایی وتخصیص بهینه خازن در شبکه های توزیع در جهت به حداقل رسانی تلفات انرژی
دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید