پایان نامه ارشد مهندسی برق الکترونیک: طراحی و شبیه سازی تقویت کننده کم نویز

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – الکترونیک

عنوان:

طراحی و شبیه سازی تقویت کننده کم نویز

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
ما در این پایان نامه به مطالعه تقویت کننده های کم نویز CMOS می پردازیم. در فصل یک به مطالعه مفاهیم اساسی در طراحی RF می پردازیم و مشخصاتی و تعاریفی که در ادامه کار به آن ها نیاز داریم را مطالعه می کنیم. در تقویت کننده های کم نویز یکی از مهمترین مسائلی که با آن روبرو هستیم تطبیق امپدانس ورودی می باشد. در فصل 2 روش های مختلف این تطبیق را مطالعه می کنیم. در فصل 3 پارامترهای مورد نظر برای تقویت کننده کم نویز را مورد مطالعه قرار می دهیم و به مطالعه تقویت کننده های کم نویز می پردازیم. لزوم وجود این بلوک در گیرنده ها را مطالعه خواهیم نمود و پارامترهای مهم و تعیین کننده در تقویت کننده کم نویز مانند پایداری، تطبیق امپدانس در ورودی و خروجی را مطالعه می کنیم. در فصل 4 به مطالعه ساختارهای مختلف و راه های بهبود پارامترهای تقویت کننده کم نویز که تا به حال در مقالات و کتاب های دیگر انجام شده می باشد، می پردازیم. در نهایت در فصل 5 نیز مقالات قبول شده و ایده های جدید را مطالعه خواهیم نمود. هرکدام از ایده های زیر می تواند به بهتر شدن جواب های تقویت کننده کم نویز کمک کنند و می توان روی هرکدام از آن ها در آینده کار نمود:
فیدبک ترانزیستوری، مصالحه بین پهنای باند و بهره با بهره گیری از سلف خروجی، مصالحه بین توان و نویز فیگر، مصالحه بین ضریب کیفیت ورودی و IIP3، بهره گیری از مدارات جانبی مثل حذف تصویر و بای پس سیگنال بزرگ، افزایش گستره ورودی، بهینه کردن ولتاژها برای دستیابی به نویز بهینه، بهره گیری از یک یا چند بافر، بهره گیری از ایزولاسیون های R-C-R که با ترانزیستور ساخته می شوند، مدارات کارنت رئوسا، تکنیک بایاس مستقیم بدنه، بهره گیری از شبکه های تطبیق ورودی و خروجی، بهره گیری از سلف ها و خازن های سری و موازی برای افزایش پهنای باند، بهره گیری از مدارهای تزویج با چند فرکانس تشدید برای تطبیق باند پهن، بهره گیری از سلف های تزویج و…
مقدمه
ما در این پایان نامه به مطالعه تقویت کننده های کم نویز CMOS می پردازیم. اگرچه تا دو دهه پیش ماسفت ها ادوات کند و نویزی بودند اما کاهش ابعاد آنها، قابلیت آن ها را به گونه قابل ملاحظه ای افزایش داد. برخلاف ترانزیستورهای دو قطبی که اکثرا مقاومت بیس آن ها عدد نویز را زیاد می کند، در ماسفت ها فقط یک منبع مهم نویز هست و آن نویز کانال می باشد. به همین دلیل در تکنولوژی های زیر میکرون، با ترکیب معقولی از ادوات و جریان های بایاس می توان نویز کم و قابل قبولی داشت که این مسئله در تقویت کننده های کم نویز بسیار اهمیت دارد. مزیت دیگر MOS به دوقطبی این می باشد که در جریان های بایاس و ابعادی که به گونه معمول در RF بهره گیری می گردد، خطی تر می باشد.
در فصل یک به مطالعه مفاهیم اساسی در طراحی RF می پردازیم و مشخصاتی و تعاریفی که در ادامه کار به آنها نیاز داریم را مطالعه می کنیم. در تقویت کننده های کم نویز یکی از مهمترین مسائلی که با آن روبرو هستیم تطبیق امپدانس ورودی می باشد. در فصل 2 روش های مختلف این تطبیق را مطالعه می کنیم. در فصل 3 پارامترهای مورد نظر برای تقویت کننده کم نویز را مورد مطالعه قرار می دهیم و به مطالعه تقویت کننده های کم نویز می پردازیم. لزوم وجود این بلوک در گیرنده ها را مطالعه خواهیم نمود و پارامترهای مهم و تعیین کننده در تقویت کننده کم نویز مانند پایداری، تطبیق امپدانس در ورودی و خروجی را مطالعه می کنیم. در فصل 4 به مطالعه ساختارهای مختلف و راه های بهبود پارامترهای تقویت کننده کم نویز که تابه حال در مقالات و کتاب های دیگر انجام شده می باشد، می پردازیم. در نهایت در فصل 5 نیز مقالات قبول شده و ایده های جدید را مطالعه خواهیم نمود.
فصل اول: مفاهیم اساسی طراحی RF
مقدمه:
در این فصل در آغاز تبیین مختصری راجع به خواص مدارات در حالت کلی اظهار می کنیم. سپس اثرات غیرخطی بودن مدار مانند هارمونیک ها، فشردگی بهره، مدولاسیون متقابل و اینتر مدولاسیون مرتبه 2 و 3 را مطالعه می کنیم. سپس توضیحاتی راجع به فرآیندهای تصادفی و به خصوص نویز ارائه می دهیم.
1-1- ویژگی های مهم مدار:
در این بخش به تبیین خواص و ویژگی های مدارات می پردازیم:
1-1-1 خاصیت خطی بودن:
اگر شرط زیر مستقر باشد یعنی مدار خطی می باشد:
xr(t)->y1(t
x2(t)->y2(t
ax1(t)+Bx2(t)->ay1(t)+By2(t
در سیستم خطی ما می توانیم از قانون جمع آثار بهره گیری کنیم به بیانی دیگر خروجی به صورت ترکیب خطی از پاسخ سیستم به تک تک ورودی ها می باشد.
سیستم غیرخطی سیستمی می باشد که شرط بالا را نداشته باشد یا به بیانی دیگر شرایط اولیه غیر صفر یا آفست محدود داشته باشد.
2-1-1- خاصیت تغییرپذیری با زمان:
اگر ارتباط زیر مستقر باشد سیستم تغییر ناپذیر با زمان می باشد اگر این طور نباشد متغیر با زمان می باشد:
x(t)->y(t
x(t-z)->y(t-z
نکته: اگر مدار هر دو خاصیت بالا را داشته باشد LTI گفته می گردد.
3-1-1- بدون حافظه بودن:
اگر خروجی سیستم در هر زمان به ورودی در همان زمان وابسته باشد سیستم را بدون حافظه گویند اگر این طور نباشد سیستم را با حافظه می نامند.
اگرچه خاصیت غیرخطی و متغیر با زمان بودن مفاهیم بدیهی هستند اما بایستی در بهره گیری از این مفاهیم دقت نمود زیرا گاهی باهم اشتباه می شوند. برای تفهیم بهتر در اینجا یک مثال را مطالعه می کنیم. شکل 2.1a را در نظر بگیرید. این شکل مدار ساده یک سوئیچ می باشد. vin1 کنترل کننده سوئیچ می باشد به این شکل که اگر مثبت بود سوئیچ وصل و اگر منفی بود سوئیچ قطع می باشد. اگر این مدار مانند شکل 2.1b در نظر گرفته گردد (یعنی Vin1 به خروجی) سیستم غیرخطی متغیر با زمان می باشد زیرا از یک طرف به قطبیت Vin1 بستگی دارد پس غیرخطی می باشد و از طرف دیگر زیرا خروجی به Vin2 نیز وابسته می باشد، پس متغیر با زمان می باشد. حال اگر مدار را مطابق شکل 2.1C (یعنی Vin2 به خروجی) در نظر بگیریم، سیستم خطی متغیر با زمان می باشد.
نکته بسیار مهمی که در پایان به آن تصریح می کنیم این می باشد که سیستم خطی نیز می تواند مولفه های فرکانسی ایجاد کند که در ورودی نیست و این پدیده می تواند در اثر متغیر با زمان بودن ایجاد گردد.
تعداد صفحه : 269
قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *