در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی
واحد تهران جنوب
دانشکده تحصیلات تکمیلی
“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد
مهندسی برق- الکترونیک
عنوان:
تشخیص تهاجم در شبکه های کامپیوتری با بهره گیری از شبکه عصبی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
در این پژوهش، سیستمهای تشخیص تهاجم به شبکههای رایانهای مبتنی بر ساختار شبکه های عصبی مورد مطالعه و تحلیل قرار گرفتهاند. بهره گیری از شبکه عصبی در این سیستمها باعث بالا رفتن انعطاف پذیری سیستم میشود. از سوی دیگر، بکارگیری شبکه عصبی، سیستم را قادر به یادگیری رفتار حملات می ‌کند، تا بتواند بدون نیاز به بهنگام سازی قادر به تشخیص حملات جدید گردد. در این سمینار، عملکرد شبکه های عصبی MLP، SOM و ART در سیستمهای تشخیص تهاجم مطالعه شده می باشد.
مقدمه
شبکه های کامپیوتری علیرغم منافعی از قبیل اشتراک قدرت محاسباتی و منابع، خطراتی را نیز خصوصا در زمینه امنیت سیستم به همراه آوردهاند. در طی دو دهه اخیر تلاشهای تحقیقاتی فراوانی در زمینه امنیت شبکه صورت گرفته و تکنیکهای مختلفی برای ساختن شبکههای امن ارائه شده اند. در این سمینار عملکرد شبکه های تحت سرپرست MLP و بدون سرپرست SOM و ART  در تشخیص تهاجم به شبکههای رایانهای مطالعه شده می باشد. در فصل 1 کلیات این پژوهش شامل هدف، تحقیقات انجام شده و چگونگی انجام پژوهش مطالعه شده می باشد. فصل 2 توضیحاتی در خصوص آشنایی با شبکههای عصبی ارائه شده می باشد. در فصل 3 سیستمهای تشخیص تهاجم به همراه انواع و چگونگی کار آنها مطالعه شده می باشد. همچنین در مورد بعضی انواع حملات قابل تشخیص توسط این سیستمها نیز توضیحاتی ارائه شده می باشد. فصل 4 به مطالعه مطالعات انجام شده در خصوص به کارگیری روشهای عصبی MLP، SOM و ART در تشخیص تهاجم پرداخته می باشد. در پایان فصل 5 نیز شامل نتیجه گیری و اظهار پیشنهادات لازم می باشد.
فصل اول
کلیات
1-1- هدف
با رشد تکنولوژیهای مبتنی بر اینترنت، کاربرد شبکه های رایانه ای در حال افزایش می باشد و در نتیجه تهدیدات حملات رایانهای نیز گسترش مییابد. در بعضی موردها خسارات ناشی از حملات رایانه ای برای سازمانها به میلیونها دلار میرسد و حتی گاهی مواقع این خسارات جبران ناپذیر هستند. پس، امروزه تشخیص تهاجم بیشتر از هر زمان دیگری توجه محققان را به خود جلب کرده می باشد. سیستم تشخیص تهاجم، یک سیستم مدیریت امنیت برای شبکهها و رایانهها میباشد. این سیستمها به دو دسته سیستم های تشخیص تهاجم مبتنی بر میزبان و سیستمهای تشخیص تهاجم مبتنی بر شبکه تقسیم می شوند. در این پژوهش از سیستمهای تشخیص تهاجم مبتنی بر شبکه بهره گیری شده می باشد.
براساس روش تحلیل و تشخیص نیز سیستمهای تشخیص تهاجم به دو دسته اساسی سیستمهای تشخیص سوءاستفاده و سیستمهای تشخیص ناهنجاری تقسیم میشوند. در مدل تشخیص سوءاستفاده، از نشانه های شناخته شدهای که در ارتباط با تهاجمات یا آسیب پذیریها هست، بهره گیری شده و سیستم به دنبال فعالیتهایی میگردد که مشابه این نشانه ها باشند. در این مدل نیاز به بهنگام سازی مداوم نشانه ها هست. هدف در این پژوهش، مطالعه بعضی روشهای ممکن برای بالا بردن انعطاف پذیری سیستمهای تشخیص تهاجم میباشد تا نیاز به بهنگام سازی سیستم از بین برود و سیستم توانایی شناسایی حملات ناشناخت های که قبلا ندیده می باشد، را داشته باشد.
یکی از روشهای مطرح در تشخیص تهاجم، بهره گیری از شبکه های عصبی مصنوعی می باشد. در سالهای اخیر بسیاری از کارهای انجام شده در زمینه تشخیص تهاجم، برروی این موضوع تمرکز نموده اند. بهره گیری از شبکه عصبی در تشخیص تهاجم باعث بالا رفتن انعطاف پذیری میشود. از مزایای شبکه عصبی می توان به قابلیت تحلیل دادههای غیرکامل شبکه و نیز قابلیت یادگیری آنها تصریح نمود. پس سیستم های تشخیص تهاجم مبتنی بر شبکه عصبی قابلیت یادگیری رفتار حملات را دارند و قادر هستند حملات جدید را بدون بهنگام سازی سیستم تشخیص دهند. این سیستمها آغاز براساس رفتارهای طبیعی و یا حمله و یا ترکیبی از هردوی آنها آموزش یافته، سپس جهت تشخیص تهاجم به کار برده میشوند.
تعداد صفحه : 121
قیمت : 14700 تومان

 
***

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سمینار کارشناسی ارشد رشته برق قدرت: جایابی بهینه کلیدهای قابل کنترل از راه دور
دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید