در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

آشنایی با انواع ترانسفروماتورهای خشک

استاد راهنما:

دکتر حمید لسانی

نگارش:

مهدی محمدی

 
چکیده
تولید ترانسفورماتورهای خشک رزینی از اوایل دهه 1970 میلادی آغاز شده و در حال حاضر تقاضای این نوع ترانسفورماتور در اروپا در حدود 60 درصد تقاضای بازار بوده و روز به روز نیز بر مشتریان آن افزوده می گردد. در کشور ما نیز با در نظر داشتن مزایای مختلف این نوع از ترانسفورماتورها و نیز رشد و توسعه صنایع مختلف از قبیل پتروشیمی، صنایع نفت، گاز و برج سازی، ترانسفورماتورهای خشک رزینی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته اند و تقاضای مشتریان برای خرید این نوع از ترانسفورماتورها روبه افزایش می باشد. ترانسفورماتورهای خشک براساس استاندارد بین المللی IEC 60726 می توانند با سیستم عایقی کلاس های A,E,B,F,H,C طراحی و ساخته شوند. به علت بکار گیری عایق های جامد از کلاس های مذکور و به دلیل مزایای مختلف ترانسفورماتورهای خشک، این نوع از ترانسفورماتورها قابل بهره گیری در مناطق خاص محیطی و استراتژیک هستند.
مقدمه
پس از ظهور ترانسفورماتور به تولید و توزیع برق متناوب توجه ویژه ای گردید. به این دلیل که می توان با بالا بردن ولتاژ با ترانسفورماتور در سمت تولید و پایین آوردن آن در سمت مصرف اندازه تلفات خط انتقال را کاهش داد و با افت ولتاژ در خط انتقال نیز مقابله نمود. با در نظر داشتن اهیمت روزافزون صنعت برق، متناوب بودن آن و لزوم تبدیلات ولتاژ نیاز شدیدی به ترانسفورماتورها و تکامل آنها در صنعت برق احساس می گردد. ترانسفورماتورها از اجزای مهم و گران قیمت در شبکه های قدرت هستند و با در نظر داشتن محل و نوع بهره گیری از آنها در خطوط انتقال و توزیع تقسیم بندی می شوند. ترانسفورماتورهای توزیع مهیا کردن انرژی برق برای مصارف عمومی را به عهده دارند. از نظر تاریخی بهره گیری از ترانسفورماتورهای روغنی مرسوم بوده می باشد اما با در نظر داشتن خطر آتش سوزی این نوع، برای بهره گیری در محیط های مسکونی و بیمارستانی سازگار نمی باشد. پس با در نظر داشتن این معضلات متخصصان و طراحان ترانسفورماتور به سمت روش های جدید ساخت و طراحی ترانسفورماتور روی آورده اند. آغاز مسیر تحول این گونه ترانسفورماتورهای مقاوم در برابر آتش آنها را به سمت عایق هایی مانند آسکارل سوق داد و مدت ها این سیال مقاوم در برابر آتش در صنعت ترانسفورماتور متداول بود اما خطراتی مانند سرطان زا بودن آن موجب گردید بهره گیری از این سیال به مرور از رونق بیفتد تا جایی که امروزه بهره گیری از آن به کلی منتفی شده می باشد. اما با در نظر داشتن برجا ماندن مشکل آتش سوزی و انفجار، محققان روبه ساخت ترانسفورماتورهایی آوردند که هیچگونه سیالی در ساختمان آن به چشم نمی خورد. این نوع که ترانسفورماتورهای خشک نامیده می گردد مشکل انفجار و آتش سوزی را برطرف و بعضی از مزایای ترانسفورماتورهای روغنی را نیز از دست داده اند. مثلا در انواع روغنی سیال وظیفه عایقی و در عین حال خنک کنندگی ترانسفورماتور را به گونه همزمان به عهده دارد و این در صورتی می باشد که در ترانسفورماتورهای خشک دیگر روغنی جهت خنک کاری وجود ندارد که این مورد امکان ساخت ترانسفورماتورها را در توان بالا محدود می کند. ترانسفورماتورهای خشک معمولا در محدوده توزیع تولید می شوند و مزیت عمده آنها عدم اشتعال پذیری آنها می باشد.
تولید ترانسفورماتورهای خشک رزینی از اوایل دهه 1970 میلادی آغاز شده و در حال حاضر در بسیاری از کشورهای آمریکایی، اروپایی و آسیایی تولید می گردد مانند کشورهای آسیایی تولید کننده این محصول می توان از چین، کره جنوبی، مالزی، تایلند، ژاپن و… نام برد. تقاضای این نوع ترانسفورماتور در اروپا در حدود 60 درصد تقاضای بازار بوده و روز به روز نیز بر مشتریان آن افزوده می گردد. در کشور ما نیز با در نظر داشتن مزایای مختلف این نوع از ترانسفورماتورها و نیز رشد و توسعه صنایع مختلف از قبیل پتروشیمی، صنایع نفت، گاز و برج سازی، ترانسفورماتورهای خشک رزینی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته اند و تقاضای مشتریان برای خرید این نوع از ترانسفورماتورها روبه افزایش می باشد. ترانسفورماتورهای خشک براساس استاندارد بین المللی IEC 60726 می توانند با سیستم عایقی کلاس های A,E,B,F,H,C طراحی و ساخته شوند. به علت بکارگیری عایق های جامد از کلاس های مذکور و به دلیل مزایای مختلف ترانسفورماتورهای خشک، این نوع از ترانسفورماتوها قابل بهره گیری در مناطق خاص محیطی و استراتژیک هستند.
تعداد صفحات: 67
قیمت: 147000

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق الکترونیک گرایش قدرت:جایابی بهینه محدود کننده‌های جریان خطا در میکروگریدها به منظور بهبود تداوم سرویس

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید